Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63434.11
2.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3490
1.75%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.87
-2.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415.6
1.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

JPMorgan: BlackRock ve Fidelity’nin spot Bitcoin ETF’leri, Grayscale’e göre avantajlı

Clock
Paylaş
JPMorgan: BlackRock ve Fidelity’nin spot Bitcoin ETF’leri, Grayscale’e göre avantajlı

Spot Bitcoin ETF’lerin piyasada listelenmesi ve işlem görmesi için SEC onayını almasının üzerinden neredeyse bir ay geçti. 10 Ocak’ta onaylanan spot Bitcoin ETF’ler, 11 Ocak’ta işleme alındı.

JPMorgan analistleri, en çok işlem hacmine sahip spot Bitcoin ETF’ler arasında bir karşılaştırma raporu hazırladılar. Analistler; BlackRock ve Fidelity’nin spot Bitcoin ETF‘lerinin, en az iki likidite ölçütünde Grayscale’in GBTC ticker’lı ürününe göre avantajlı olduğunu söylediler. Ayrıca Grayscale’in GBTC için belirlediği yüksek işlem ücretini düşürmediği sürece, fondan daha fazla çıkış olacağını belirttiler.

Binance BannerBinance Banner

Peki bu ETF fonlarının AUM açısından en büyük fon olan Grayscale’in GBTC’sine göre daha iyi bir konumda olduğunu belirleyen ölçütler nedir?

Blackrock ve Fidelity, Grayscale’den 4 kat daha geniş pazar payına sahip

Analistlerin kıyaslama yaptığı ilk ölçüt, Hui-Heubel likidite oranı ile hesaplanan pazar genişliği. Bu hesaplama türü hacim bazlıdır ve ETF’ler arasındaki pazar genişliğini gösterir. Ölçüte göre; BlackRock ve Fidelity ETF’leri, Grayscale’e göre yaklaşık dört kat daha düşük ve bu sonuç iki ETF’in GBTC’den daha fazla pazar genişliğine sahip olduğunu gösteriyor. Bu hesaplama tekniğin özelliği; hesaplanan oran ne kadar küçükse, varlığın o kadar yüksek bir likiditeye sahip olduğunu göstermesidir.

İkinci kıyaslama ölçütü ise, ETF kapanış fiyatlarının ortalama net varlık değerinden ne kadar saptığının hesaplanması. Analistler, BlackRock ve Fidelity’nin spot Bitcoin ETF’lerinin net varlık değerlerinden ETF fiyat sapmasının son hafta SPDR Gold Shares ETF’ninkine yaklaştığını ve bunun da likiditede önemli bir iyileşme olduğunu söylediler. Aynı hesaplamada Grayscale’in ETF’sindeki sapmalar daha yüksek çıkıyor. Bu durum ise, likiditenin azaldığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Grayscale’in ETF işlem ücreti diğerlerine göre çok yüksek!

JPMorgan analistleri, bu iki hesaplamanın BlackRock ve Fidelity’nin Bitcoin ETF’lerinin likidite ölçütlerinde Grayscale’in GBTC’sine göre daha avantajlı olduğunu gösterdiğini söylediler. Ancak bir diğer sorun, Grayscale’in ETF ücretinin diğer ETF ücretlerine oranla çok yüksek kalması. Grayscale ETF için yüzde 1.5 işlem ücreti alırken, BlackRock ve Fidelity sadece yüzde 0.2 civarında bir işlem ücreti alıyor. Analistler GBTC için işlem ücretleri düşürülmediği takdirde fondan daha fazla çıkış olacağını tahmin ediyorlar.

Kaynak: The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar