Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66391.11
0.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3601.05
0.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.61
-1.43%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $606.9
0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bitcoin ETF’leri Kripto Para Borsaları İçin Bir Tehdit mi?

Clock
Paylaş
Bitcoin ETF’leri Kripto Para Borsaları İçin Bir Tehdit mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) ilişkin kararını beklediğimiz bu dönemde, Bloomberg’ün kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin, kripto para borsaları için yüksek işlem ücretleri nedeniyle bir tehdit oluşturabileceğini öne sürdü.

728×90 muhabbit - Bitcoin ETF'leri Kripto Para Borsaları İçin Bir Tehdit mi?300x250 muhabbit - Bitcoin ETF'leri Kripto Para Borsaları İçin Bir Tehdit mi?

Eric Balchunas, Bitcoin ETF’lerinin onaylanması durumunda, insanların maliyet etkinliği ve basitliği nedeniyle kripto para borsalarından gerçek Bitcoin satın almak yerine, ETF’leri tercih edebileceğini belirtiyor. Bu durumda yüksek alım satım ücretleri uygulayan kripto para borsalarının işlem hacmi azalabilir.

Özellikle yüksek ücret farklılıklarını vurgulayan ünlü analist, bazı kripto para borsalarının %1,5 gibi yüksek ücretler talep ederken, bir Bitcoin ETF’sinin %0,35 gibi düşük bir ücretle işlem yapabileceğini söylüyor. Tabii bu durum kullanıcıların ETF’leri tercih etme olasılığını artırıyor.

Ancak, kripto para borsaları için durum tamamen iç karartıcı sayılmaz. Bitcoin ETF’lerinin yükselişi, saklama hizmetleri için önemli bir talep oluşturabilir. ETF’leri piyasaya süren yatırım şirketlerinin Bitcoin varlıklarını güvenli bir şekilde saklamaları gerekeceği için bu güvenli saklama hizmetlerine yönelik bir fırsat sunabilir.

Tüm bunlara rağmen yine de kripto para topluluğundan bazı kullanıcılar, merkeziyetsiz borsaların ETF’lerin cazibesine kapılmayacağını ve farklı bir risk profiline hitap edeceğini de iddia ediyor.

ETF Stratejisti Eric Balchunas aynı zamanda Bloomberg’deki yazısında BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’inin onaylaması halinde piyasaya 30 trilyon dolarlık BTC girişi olabileceğini de iddia ediyor.

İlginizi çekebilir: SEC, Spot Bitcoin ETF Başvurularına İlişkin Kararını Erteledi!

SEC’in Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararının 2023 Ekim ayı ortasında açıklanması planlanıyor

SEC’in kararı ise durumu daha da karmaşık hale getiriyor. SEC’in Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin ardından analistler, bu yıl spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülme şansının yüzde 75 olduğunu tahmin ediyorlar. Sonuç olarak, ETF’ler, kripto para borsaları için bir tehdit mi yoksa evrimsel bir baskı mı olacak, bunu zaman gösterecek. SEC’in kararı beklenirken, kripto para borsalarının geleceği de belirsizliğini koruyor.

Spot Bitcoin ETF nedir?

Spot Bitcoin ETF, Bitcoin’i takip eden bir borsa yatırım fonudur. Bu ETF, yatırımcılara Bitcoin’in değerine endeksli bir varlık sunar, Bitcoin’in fiyat hareketlerini yansıtmayı amaçlar ve yatırımcılara Bitcoin’e endeksli bir yatırım yapma fırsatı sunar.

Spot Bitcoin ETF’leri, geleneksel finansal piyasalarda işlem gören diğer ETF’ler gibi alım satımı kolaylaştırmak, yatırım yapmayı daha erişilebilir hale getirmek ve yatırımcılara Bitcoin’e yatırım yapma esnekliği sağlamak için tasarlanmıştır. Bu tür ETF’ler, yatırımcılara Bitcoin’e sahip olmadan fiyat hareketlerinden faydalanma imkanı sunar.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar