BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Halvingi ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

İki gün önceki haberimizde ödül yarılanmasına 120 günden daha az kaldığını yazmıştık. Bugün bitcoin halving konusunu daha derinlemesine inceleyelim.

Yayın:

-

İki gün önceki haberimizde ödül yarılanmasına 120 günden daha az kaldığını yazmıştık. Bugün Bitcoin halving konusunu daha derinlemesine inceleyelim. Önümüzdeki Mayıs ayında 3. sü gerçekleşecek ödül yarılanması ile 2009’da (10 dakika üretilen Bitcoin miktarı) 50 adetle başlayan blok ödülü 6.25’e düşecek.

Böylece toplam arzı 21 milyon olan Bitcoin’in enflasyonu 4 yıl boyunca şimdiye nazaran yarı yarıya azalmış olacak. Genel olarak “nadirliğin değerli olduğunu” göz önünde alırsak fiyatın yükseleceğini umut ediyoruz. Peki geçirdiğimiz önceki iki halvingde neler oldu inceleyelim.

İlk Bitcoin Halvingi #Kasım 2012

İlk Bitcoin Halvinginde 2011’deki zirve fiyatı 30 $’dan Halvingden bir yıl önce 2 $’a kadar düşmüş Bitcoin… Halving’den tam 378 gün önce 2.01 $ olan Bitcoin Halvinge 13 $ sularında girmiş. Halving 135 gün sonra ise 270 $ olan zirvesini görmüş. Daha sonra uzun bir ayı piyasası daha hakim olmuş piyasaya. Yani ilk Halvingde asıl fiyatlama Halving sonrasında gerçekleşmiş. Toplam yükseliş ise %13000

İkinci Bitcoin Halvingi #Temmuz 2016

İkinci halving ise Temmuz 2016’da gerçekleşti. Bu halvingin meşhur 2017 boğasını, medya ilgisini ve bir çok yatırımcıyı markete getirdiğini inanılıyor. 2013-2014 aralığında ayı piyasasının dibinden 1068 günde yükselerek meşhur 20.000 $’a erişiyor. Daha sonra tam 1 yıl süren bir ayı market ile 2019 başında şu anda içinde bulundumuz yeni döngü başlıyor (3200-14000 $). Burada dip fiyat 160 dolardan 20.000’e toplam yükseliş %12000

Peki Şimdi Bitcoin Halving Konusunda Neredeyiz?

Üçüncü Bitcoin Halvingi #Mayıs 2020

Üçüncü halving ise 17 Mayıs 2020’de gerçekleşecek. Bitcoin hali hazırda Aralık 2018’deki dip fiyatı olan 3100 $’dan %340 arttı. 3100’den aşağıya düşmeyeceğini varsayarsak diplediği noktadan 519 gün sonra halving gerçekleşecek.

Enteresan olan ise ikinci halvingle üçüncü halving arasındaki benzerlikler
– 2. Halvingde de Bitcoin fiyatı 544 gün önce dibi görmüştü. (3. de 519)
– 2. Halvingde de Halving öncesinde dipten sadce %383 artmıştı. (3. de %340).

Şu ana kadar Bitcoin’in fiyat hareketi ikinci halvingi taklit ediyor diyebiliriz. Eğer önümüzdeki halvingin sonrası da benzer olursa bu da 1 Bitcoin fiyatının 300.000 doların üzerine çıkması demek olur.

Bitcoin Halvingleri Konusunda Anahtar Bilgiler

Her halving periyoduna girmeden Bitcoin bir dip yapmış. Birinci halvingden 100 gün önce Bitcoin %50 düşmüş ve bu sadece 2 gün sürmüş

Halvingden 24 gün önce neler olmuş:
– %38 düşüş gerçekleşmiş.
– 44 gün sürmüş (20 si halving sonrası).
– Halving sonrası 20 gün daha devam etmiş.

Bitcoin halvinglerden önce yükselmiş ama asıl yükseliş hep halving sonrasına sarkmış.

Birinci halvingde geri dönme ve yükseliş daha hızlı gerçekleşmiş ve
en sert halving etkisi halvingden sonra ortaya çıkmış.


İkinci halvingin sonrasını tekrar ettirme durumunda Bitcoin fiyatının 300k $ olması, altının şu andaki marketcap’ini (7.8 Trilyon Dolar) yakalaması demek olacak. Bu da Bitcoin’i gerçekten dijital değer saklama aracı olarak dijital altın olarak altına rakip edebilir.

Son olarak,
Altına sabit dijital altın Bitcoin” kulağa hoş geliyor.

Kaynak: https://medium.com/swlh/bitcoin-halving-everything-you-need-to-know-4573dc5b528e

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Tether Manipülasyonu Davasından Karar Beklentisi!

New York’ta görülen Tether manipülasyonu davasında Yargıç’tan özet karar bekleniyor.

Yayın:

-

Tether Manipülasyonu Davasına Bittrex Ve Poloniex De Dahil Oldu!

New York’un Güney Bölgesi’nde Yargıç Failla tarafından görülen Tether manipülasyonu davasında gelişme var.

Kripto para dünyasının 2017 yılında yaşadığı efsanevi Bitcoin yükselişinin aslında Tether manipülasyonu nedeniyle gerçekleştiği iddia ediliyordu. Bu iddiaların kaynağı ise Texas Üniversitesi’nden John Griffin ve Amin Shams’ın çalışması olmakta. Yıllar içerisinde dallanıp budaklanan bu iddia Bitfinex ve Tether’i 2019 yılında Tether manipülasyonu suçlamasıyla mahkemelik etmişti. Ardından geçtiğimiz aylarda bu iddialara Bittrex ve Poloniex de katılmıştı.

Haziran ayının başında dava dosyasına eklenen Bittrex ve Poloniex, mahkeme kayıtlarına göre geçtiğimiz Cuma günü (07.08.2020) özet karar bekliyor. Ünlü kripto para borsaları Bittrex ve Poloniex’i temsil eden avukatların, New York’un Güney Bölgesi’nde görülen mahkemede Yargıç Faila’dan özet karar isteğinde bulundu.

Avukatların isteği ise davadaki kripto para adreslerinin Bitfinex’e ait olduğuna veyahut Bitfinex’in piyasayı manipüle etmek için fonları kullandığına dair iddiaların temel dayanağının kanıtlanamayacağını öne sürerek bir özet karar çıkarılması. Yargıç Failla’ya giden bildiri mektubunda olayla ilgili olduğu düşünülen iki kripto para adresinin de Bitfinex ile açık açık bağlantısı bulunmayan bir kişiye ait olduğundan bahsediliyor.

2017 yılında Bitcoin’in fiyatında yaşanan yükseliş, kripto para birimlerinin tüm dünyada daha fazla duyulmasını, daha fazla benimsenmesini sağlayan tam anlamıyla bir dönüm noktasıydı. Bu dönüm noktasının aslında bir manipülatif hareket nedeniyle olduğunu düşünen John Griffin ve Amin Shams, tarihi Tether manipülasyonu davasının da temellerini atmış oldular.

Griffin ve Shams’a göre olay, kripto para birimlerini geleneksel para birimleriyle bağlayan, bir nevi köprü görevi gören ilk stablecoin olarak bilinen Tether’in, dolar desteksiz olarak basılmasıyla başladı. Tether, dolar desteksiz milyarlarca USDT’yi basarak iddiaya göre anlaşılmaması için de Bitfinex’e sattı. Bittrex ve Poloniex’i olaya bağlayan durum ise iddiaya göre durumun farkında olup buna müdahale etmemeleriydi.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Square 3 Ayda 875 Milyon Gelir Elde Etti!

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in sahibi olduğu Square Inc. 17 milyon $ kar açıkladı.

Yayın:

-

Square

Jack Dorsey’in sahip olduğu finansal hizmet şirketi Square Inc. Cash App üzerinden Bitcoin ticareti sağlayarak 875 milyon $ gelir elde etti.

Cash App üç ayda Square ile birlikte 858 milyon $’lık bir harcama yapmış. Buna rağmen Cash App ve Square, Bitcoin’in müşteri talebinin yarı yarıya düşmesiyle beraber ve yaşanan yükseliş ile birlikte 17 milyon $‘lık brüt bir kar elde etti.

Alınan verilere göre, Cash App aylık bazda 30 milyon aktif kullanıcıya ev sahipliği yapmakta.

Cash App’in Bitcoin Ticareti İlk Çeyrekten Bu Yana %75 Arttı

Üç aylık performansa bakacak olursak, Cash App, 2020 yılının ilk çeyreğine göre, gelir bazında %600 artış, yıl içinde brüt kar bazında %710 ve 3 aylık süreçte brüt kar olarak %150 artış gerçekleştirdi.

Bitcoin ticareti ise, Square’in 3 aylık toplam 597 Milyon dolarlık brüt karının yaklaşık %2.85’ini oluşturuyor.

Ancak raporda, “hükümet teşvik programları”nın yüksek ihtimalle Bitcoin yatırım faaliyetlerindeki yükselişe katkıda bulunduğu belirtildi.

Square Acele Bir Şekilde 3 Aylık Raporunu Yayınladı

Square’in yatırımcı ilişkileri kanadının Twitter hesabı, verileri “şirketin üç aylık mali kaynaklarına erken dış erişimine” bir yanıt olarak yayınlamış durumda. Şirket, sonuçları tartışmak üzere 5 Ağustos günü saat 08:00’da (EST) bir konferans çağrısına ev sahipliği yapacak.

Verilen bilgilere göre Square’in üç aylık toplam net geliri 1,92 milyar $. Bu rakam, son tahminlerin %75 kadar üzerinde ve geçen yılın aynı dönemine göre %64 daha fazla kazanca işaret ediyor.

Rapor, şirketin son beş gün içinde %9’dan daha fazla yükselmiş olan hisse fiyatı ile birlikte güçlü bir performans sergilediğini kanıtlar nitelikte.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.