Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62099.07
-3.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3040.52
-2.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.81
-7.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $530.8
-4.79%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Madencileri Gelir Konusunda Kötü Günler Geçiriyor!

Bitcoin madencileri 2021 yılı Ekim ayından itibaren gelir kaybı yaşamaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
Bitcoin Madencileri Gelir Konusunda Kötü Günler Geçiriyor!

Bitcoin madencilerinin 2022 yılı Haziran ayındaki toplam geliri 667,94 milyon dolar oldu.

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının Mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana bu seviye hala geçilememiş durumda.

728×90 muhabbit - Bitcoin Madencileri Gelir Konusunda Kötü Günler Geçiriyor!300x250 muhabbit - Bitcoin Madencileri Gelir Konusunda Kötü Günler Geçiriyor!

Gelir oranlarına bakıldığında haziran ayında elde edilen 667 milyon doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 11,47 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

bitcoin miner revenue monthly 1143x600 - Bitcoin Madencileri Gelir Konusunda Kötü Günler Geçiriyor!

Veriler incelendiğinde haziran ayında, mayıs ayına göre toplam gelirde yaklaşık 238 milyon dolarlık bir düşüş gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde ise yaklaşık 4,26 milyon dolarlık bir düşüş olduğu görülüyor.

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son zirvesini geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama kararları, baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları gösteriliyor.

Bilindiği üzere madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak başka yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı. Hatta bazılarının ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları arasında ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik ücretlerinin uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin gibi olumsuz bakmaması.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, mayıs ayında yaklaşık %1,84 olan oranın, haziran ayına gelindiğinde %1,79’a düştüğü görülüyor.

bitcoin islem ucretleri 1200x281 - Bitcoin Madencileri Gelir Konusunda Kötü Günler Geçiriyor!

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmesine rağmen, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin yukarıya tırmandığı görülüyor.

bitcoins hash rate daily 2 1143x600 - Bitcoin Madencileri Gelir Konusunda Kötü Günler Geçiriyor!

Haziran ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 210,62 (EH/s) olduğu görülüyor.

Son olarak 370 milyar dolar piyasa değerine kadar düşen Bitcoin, günlük hacimde ise 32 milyar dolar civarında hacim yaratmış durumda.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar