Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57294
11.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3269.83
6.03%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.45
5.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397
0.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Madencilerinin Kasım Ayı Gelirleri Belli Oldu!

Bitcoin madencileri 2021 yılı ekim ayından itibaren gelir kaybı yaşamaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
Bitcoin Madencilerinin Kasım Ayı Gelirleri Belli Oldu!

Bitcoin madencilerinin 2022 yılı kasım ayındaki toplam geliri 457,34 milyon dolar oldu.

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana, bu seviye hala geçilememiş durumda.

Binance BannerBinance Banner

Gelir oranlarına bakıldığında kasım ayında elde edilen 457 milyon doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 11,84 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

Veriler incelendiğinde kasım ayında, ekim ayına göre toplam gelirde yaklaşık 132 milyon dolarlık bir artış gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde ise yaklaşık 4,37 milyon dolara yakın bir artış olduğu görülüyor.

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son zirvesini geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama kararları, baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları gösteriliyor. Madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak, başka yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı. Hatta bazılarının ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları arasında ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik ücretlerinin uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin gibi olumsuz bakmaması.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, ekim ayında yaklaşık %1,27 olan oranın, kasım ayına gelindiğinde %2,66’ya çıktığı görülüyor.

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmüş durumda. Ancak buna rağmen, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin yukarıya tırmandığı görülüyor.

Kasım ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 236,95 (EH/s) olduğu görülüyor.

Son olarak 329 milyar dolar piyasa değerine kadar düşen Bitcoin, günlük hacimde ise 26 milyar dolar civarında hacim yaratmış durumda.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar