Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56181.37
9.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3221.46
4.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.17
6.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397
2.56%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Madencilik Gelirlerindeki Düşüş Devam Ediyor!

Bitcoin madencileri 2021 yılı Ekim ayından itibaren gelir kaybı yaşıyor.

Clock
Paylaş
Bitcoin Madencilik Gelirlerindeki Düşüş Devam Ediyor!

Bitcoin madencilerinin 2022 yılı Şubat ayındaki toplam geliri 1,06 milyar doların biraz üzerinde oldu.

Binance BannerBinance Banner

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının Mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana bu seviye hala geçilememiş durumda.

Gelir oranlarına bakıldığında şubat ayında elde edilen 1,06 milyar doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 12,92 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

Veriler incelendiğinde şubat ayında, ocak ayına göre toplam gelirde yaklaşık 150 milyon dolarlık bir düşüş gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde ise yaklaşık 1 milyon dolarlık bir gerileme olduğu görülüyor. Bu da son üç ayın en düşük seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. 

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son zirvesini geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama kararları, baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları gösteriliyor.

Bilindiği üzere madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak başka yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı.

Hatta bazılarının ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları arasında ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik ücretlerinin uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin gibi olumsuz bakmaması.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, ocak ayında yaklaşık %1,16 olan oranın, şubat ayına gelindiğinde %1,22’ye yükseldiği görülüyor.

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmesine rağmen, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin yukarıya tırmandığı görülüyor.

Şubat ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 189,07 (EH/s)’ye yükseldiği görülüyor.

Son olarak 833 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Bitcoin’in, günlük hacimde ise 36 milyar dolar civarında hacim yarattığı görülüyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar