BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Mikseri Nedir

Bitcoin mikseri yada Bitcoin karıştırma çözümleri, kullanıcıların Bitcoin’lerini karıştırarak kişilerin mahremiyetlerini korumaya yardımcı olan servisler olarak tanımlanabilir.

Yayın:

-

Bitcoin mikseri nedir hiç duydunuz mu? Bitcoin mikseri ya da Bitcoin karıştırma çözümleri, kullanıcıların Bitcoin’lerini karıştırarak kişilerin mahremiyetlerini korumaya yardımcı olan servisler olarak tanımlanabilir.

Bitcoin adresleri aslında isimsizdir. Bu cüzdanlara “pseudonymus (takma ad)” da denir. Fakat cüzdanların public adresleri değişmezdir. Cüzdan adları aslında sahibinin kimliğini belli etmezler. Fakat bir borsadan kişisel cüzdanınıza Bitcoin transfer ederseniz ve işlemi yaptığınız borsada KYC (Know Your Customer) işlemlerini gerçekleştirip kimlik bilgilerinizi borsa ile paylaştıysanız, borsa artık bu cüzdanın sizin olduğuna dair fikir sahibi olmuştur ya da en kötü ihtimalle cüzdan sahibinin sizinle bağlantılı olduğunu biliyordur. Bu da aslında cüzdanda sizin isminizin yazmamasının hiçbir anlamı olmamasına sebep olur. Tabi kimlik analizi için çok daha gelişmiş yöntemler mevcuttur. Fakat bu şekilde kendi elinizle cüzdanı kendinizle eşleştirip bu bilgiyi de borsayla paylaşmış oluyorsunuz. Bu noktada cüzdan sahibi bir sonraki hareketiyle tüm bilgilerini açık etmiş oluyor. Bunun içerisine elindeki Bitcoin’leri nasıl ve nereye harcadığı dahil edilebilir. Böylece mahremiyet diye tanımlanan her şey ortadan kalkmış oluyor. Bitcoin defterinde bu işlemler tamamiyle açık bir şekilde görüntülenebiliyor. Tabii bu durum için farklı çözümler geliştirilmiş durumda.

Merkezi Mikserler

Bitcoin karıştırma teknikleri uzun yıllardır geliştirilmekte. Çözüm olarak merkezi ve merkezsiz teknikler mevcut. Merkezi Bitcoin karıştırma servisleri kullanıcılardan Bitcoin alır ve farklı bir cüzdandan kişinin yeni oluşturduğu bir cüzdana Bitcoin gönderir. Bu servisi ne kadar çok kişi kullanırsa işleminizin güvenlik seviyesi o kadar artar ve takip bir o kadar zorlaşır. Bu karmaşık transferler kişiye mahremiyet sunar. Fakat bir noktaya kadar. Merkezi karıştırıcılar kişiye iki farklı problem yaratır. Birincisi her ne kadar mahremiyet sağlansa da sistemin merkeziliğinden dolayı karıştırıcı sizin kim olduğunuzu bilir. Ve eğer bu veriyi biriyle paylaşmak isterse ya da paylaşmak zorunda kalırsa mahremiyetiniz ortadan kalkmış demektir. İkinci ve daha kötü olan durum ise karıştırıcının size Bitcoin’inizi göndermemesi. Yani Bitcoin’inizi çalması.

Merkezsiz Mikserler

Merkezsiz mikserler bu iki probleme de çözüm getirmiş durumda. Buradaki işlemler ise bir grubun bir araya gelerek kendilerine büyük bir transfer yapmasıyla gerçekleşiyor. Örneğin 50 kişi kontrol ettikleri yeni bir adrese 0.1 Bitcoin gönderiyor. Sonrasında herkes 0.1 Bitcoin geri alıyor. Fakat kimse bu Bitcoin’i nereden aldığını göremiyor. Bu işlemlerin mikserde gerçekleşmesi için bütün kullanıcıların mikserdeki işlemi onaylaması gerekiyor. Dolayısıyla herkes Bitcoin’ini geri alabiliyor. Çünkü eğer bir kişi bile imzalamazsa işlem gerçekleşemeyip askıda kalıyor. Böylece bir güven çemberi oluşmuş oluyor.

Bitcoin’lerimizi Karıştırmalı Mıyız?

Bu işlemi mahremiyetinizi korumak adına gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Kullanıcıların işlemi gerçekleştirme sebebi temelde bu. Kısacası paramı nereye harcadığımı bütün dünyanın bilmesi gerekmiyor diyorsanız karıştırma işlemi sizin için. Daha önceki Bitcoin’e Giden Yol yazımızda Eric Hughes’un Cypherpunk Manifestosu’ndan bahsetmiştik. Burada Hughes, mahremiyet ve gizlilik arasındaki ince farkı net bir şekilde açıklamıştı. Farkı anlamak adına okumadıysanız göz atmanızı tavsiye ederim.

Sadece Suçlular Mı Mikser Kullanır?

Bitcoin karıştırma platformları suçlular tarafından kullanılabilir. Çünkü iz kaybettirme anlamında başarılıdırlar. Fakat bilindiği üzere mahremiyet sadece suçlular için değildir. Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile bu hak koruma altına alınmıştır. Ek olarak Chainalysis’in araştırmasına göre Bitcoin karıştırıcılarını kullanan insanların çoğu suçlular değil. Sadece mahremiyetlerini koruma altına almak isteyen insanların sayısı çoğunlukta.

Karıştırma Servisleri Engellenebilir Mi?

Bu önemli bir soru. Fakat engellenme süreci yargıdan yargıya değişebilir. Bu ülkedeki yasa ve yargılamalara bağlı olan bir durum. Geçmişte kara para aklamaya yardım etmek suçuyla kapatılan mikserler mevcut. 22 Mayıs 2019 Tarihinde Hollanda Finansal Zeka ve Soruşturma Kurumu (FIOD) Bestmixer’i kara para aklama suçundan, Fransa ve Lüksemburg Polisi’nin desteğiyle kapatmıştı. Aslında merkezi mikser servislerini kapatmak hükümetler için çok da zor bir işlem değil. Fakat merkezi olmayan karıştırıcıları kapatmak ve cezalandırmak çok daha zor. Çünkü merkezi olmayan bir sistemi yada başında cezalandıracak bir otorite olmayan bir sistemi hukuk önünde yargılamak ve cezaya çarptırmak uzun ve karmaşık bir iş olacaktır. Bu yargılama durumu mevcut iken bile halen birçok merkezi ve merkezsiz Bitcoin karıştırma servisi ise hizmet vermeye devam etmektedir.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

ABD’den Vergisiz Bitcoin Yatırımı Gelebilir

Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Yayın:

-

By

trump

İddialara göre, ABD’den vergisiz Bitcoin (BTC) yatırımı kabul etme girişimi gelebilir. Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Getirilmesi düşünülen teşvik paketi ile borsada, hisse senetlerine hareket getirilmesi amaçlanıyor. İddiaya göre bu noktada ülke içerisine yatırım gelmesi adına bu pakete Bitcoin’de dahil edilebilir. Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow’a göre paket ile birlikte genel bir tasarruf hesabı oluşturulmasına izin verilecek. Bu hesap ile birlikte emeklilik, sağlık hizmetleri ve eğitim için oluşturulan tasarruf fonları bir arada bulunabilicek.

Paket sayesinde vergi mükellefleri hesabı vergisiz bir şekilde finanse edip kullanabilecek. En önemli nokta ise “sermaye kazancı” olarak adlandırılan hiçbir gelir üzerinde vergilendirme olmayacak. Yıllık 200,000 dolar geliri olan bir kişi bu fona 16,000 dolar yatırım yapabilecek. Ve bu yatırımdan gelen hiçbir kazanca vergilendirme uygulanmayacak.

Hesaplarda bulunan paralar ile vergilendirme olmadan yatırım yapılabilmesi, Bitcoin yatırımı yapılabilir mi sorularını ortaya çıkarmış durumda. Yeni oluşturulan bu yatırım yapısı, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kişilere tamamen vergisiz bir ortam sağlayacaktır.

Bu noktada Bitcoin’de 2017 yada 2019 yılındaki gibi artışlar meydana gelirse ortaya çıkan karlılık, vergi sisteminden korunmuş olacak. Öneri, bir çok yatırımcı tarafından yine “fantezi” olarak karşılanacak olsa da yine de düşünülmeye değer bir seçenek.

Vergi indirimleri yada bu gibi pozitif ekonomi politikaları genellikle seçim zamanlarında ortaya çıkar. Hükümet, vergi inidirimini önerirken muhalefet partisi ise öneriyi düşürmeye çalışacaktır. Trump Yönetimi de aynı yönteme başvuracakmış gibi görünüyor. Bu noktada elinde olan bütün kozları oynamaya gayret edecektir. Kripto paralar da bu aşamada önemli bir seçenek. Dedikoduları çıkmaya başladığına göre kripto para yatırımlarının Trump Yönetimi tarafından masada konuşulması, çok da uzak bir olasılık olarak görünmüyor. Böyle bir atılım gerçekleşirse kripto para yatırımcıları yatırımlarını ABD’ye taşır mı? Yada tasarruf hesaplarında yatırım yapacak kişiler bu yatırımlarını Bitcoin ile değerlendirmek ister mi, ileride göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Sebebi Bu Mu?

Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Yayın:

-

By

Bitcoin’deki sert düşüşün sebebi bu mu? Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Bu hafta içerisinde ABD Hazine Genel Sekreteri Steven Mnuchin, “önemli” koduyla birlikte kripto para düzenlemelerinin oluşturulmaya başladığını ve artık tam anlamıyla “yolda” olduğunu duyurdu. Aynı zamanda Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’den önemli açıklamalar geldi. Başkan Kashkari’ye göre kripto paralar tam anlamıyla bir çöp yığını.

Önemli bir diğer açıklama ise Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, kripto para mikseri kullanmak suç sayılacak. Geçtiğimiz hafta Bitcoin mikserlerini anlatan bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıda, Bitcoin mikserinin ne olduğundan ve ne amaçla kullanıldığından detaylıca bahsetmiştik. Bu açıklama tam da üzerine gelmiş gibi görünüyor. Yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklamalar Bitcoin açısından kötü bir durum oluştursa da yıl başından beri neredeyse yüzde 50 yükselen Bitcoin’in fiyatına çok büyük bir etkide bulunmuş gibi görünmüyor. Hatta altcoinler Bitcoin’den daha fazla etkilenmiş bile denilebilir.

Geçen yıl da benzer açıklamalar yapan Mnuchin, ABD Başkanı Trump’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini yinelemişti. ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçlar Araştırma Ağı’nın da önemli düzenlemeleri hazırlıyor olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlemeler çok çabuk çıkacak ve bir çok şey değişecek. Herkes bu duruma hazırlıklı olsun.

Mnuckin sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji ilerliyor, bunun farkındayız. Fakat kripto para birimlerinin, eskiden İsviçre’de bulunan gizli hesaplara benzemesini istemiyoruz.

Bu duruma engel olmak en büyük önceliğimiz.

Mnuckin’e göre Bitcoin, önümüzdeki on yıl içerisinde yaygın olarak kullanılmayacak. Ve bu süreç içerisinde ABD Bitcoin’i “ulusal güvenlik riski içeren durum” kategorisine dahil edebilir diye ekliyor Mnuckin.

Doların Değerini Ne Belirliyor

Kashkari’ye göre ise Bitcoin, stabil bir para biriminin sahip olduğu özelliklerin hiçbirine sahip değil ve buna hiçbir zaman sahip olamayacak. Montana Etkinliği’nde Kashkari’ye şu soru yöneltidi. Bir sonraki doğum gününüzde 1 Bitcoin mi istersini yoksa hazine bonosu mu? Bu soru üzerine Kashkari’nin verdiği cevap ise şöyle cevap veriyor:

Doların bir değerinin olmasının sebebi, ABD’nin dolar basmada tekel olması. Bu nedenle doğum günümde kesinlikle Bitcoin istemiyorum. Bana hazine bonosu hediye edin.

Arka arkaya ABD tarafında gelen bu olumsuz açıklamalar Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olmuş olabilir mi? Ülkemizde bu konu çok fazla dikkat çekmemiş olsa da durum önemli görünüyor. Oluşturulacak olası fazla sert düzenlemeler kripto paraları tehdit eder duruma gelebilir mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler