BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Mikseri Nedir

Bitcoin mikseri yada Bitcoin karıştırma çözümleri, kullanıcıların Bitcoin’lerini karıştırarak kişilerin mahremiyetlerini korumaya yardımcı olan servisler olarak tanımlanabilir.

Yayın:

-

Bitcoin mikseri nedir hiç duydunuz mu? Bitcoin mikseri ya da Bitcoin karıştırma çözümleri, kullanıcıların Bitcoin’lerini karıştırarak kişilerin mahremiyetlerini korumaya yardımcı olan servisler olarak tanımlanabilir.

Huobi BannerHuobi Banner

Bitcoin adresleri aslında isimsizdir. Bu cüzdanlara “pseudonymus (takma ad)” da denir. Fakat cüzdanların public adresleri değişmezdir. Cüzdan adları aslında sahibinin kimliğini belli etmezler. Fakat bir borsadan kişisel cüzdanınıza Bitcoin transfer ederseniz ve işlemi yaptığınız borsada KYC (Know Your Customer) işlemlerini gerçekleştirip kimlik bilgilerinizi borsa ile paylaştıysanız, borsa artık bu cüzdanın sizin olduğuna dair fikir sahibi olmuştur ya da en kötü ihtimalle cüzdan sahibinin sizinle bağlantılı olduğunu biliyordur. Bu da aslında cüzdanda sizin isminizin yazmamasının hiçbir anlamı olmamasına sebep olur. Tabi kimlik analizi için çok daha gelişmiş yöntemler mevcuttur. Fakat bu şekilde kendi elinizle cüzdanı kendinizle eşleştirip bu bilgiyi de borsayla paylaşmış oluyorsunuz. Bu noktada cüzdan sahibi bir sonraki hareketiyle tüm bilgilerini açık etmiş oluyor. Bunun içerisine elindeki Bitcoin’leri nasıl ve nereye harcadığı dahil edilebilir. Böylece mahremiyet diye tanımlanan her şey ortadan kalkmış oluyor. Bitcoin defterinde bu işlemler tamamiyle açık bir şekilde görüntülenebiliyor. Tabii bu durum için farklı çözümler geliştirilmiş durumda.

Merkezi Mikserler

Bitcoin karıştırma teknikleri uzun yıllardır geliştirilmekte. Çözüm olarak merkezi ve merkezsiz teknikler mevcut. Merkezi Bitcoin karıştırma servisleri kullanıcılardan Bitcoin alır ve farklı bir cüzdandan kişinin yeni oluşturduğu bir cüzdana Bitcoin gönderir. Bu servisi ne kadar çok kişi kullanırsa işleminizin güvenlik seviyesi o kadar artar ve takip bir o kadar zorlaşır. Bu karmaşık transferler kişiye mahremiyet sunar. Fakat bir noktaya kadar. Merkezi karıştırıcılar kişiye iki farklı problem yaratır. Birincisi her ne kadar mahremiyet sağlansa da sistemin merkeziliğinden dolayı karıştırıcı sizin kim olduğunuzu bilir. Ve eğer bu veriyi biriyle paylaşmak isterse ya da paylaşmak zorunda kalırsa mahremiyetiniz ortadan kalkmış demektir. İkinci ve daha kötü olan durum ise karıştırıcının size Bitcoin’inizi göndermemesi. Yani Bitcoin’inizi çalması.

Merkezsiz Mikserler

Merkezsiz mikserler bu iki probleme de çözüm getirmiş durumda. Buradaki işlemler ise bir grubun bir araya gelerek kendilerine büyük bir transfer yapmasıyla gerçekleşiyor. Örneğin 50 kişi kontrol ettikleri yeni bir adrese 0.1 Bitcoin gönderiyor. Sonrasında herkes 0.1 Bitcoin geri alıyor. Fakat kimse bu Bitcoin’i nereden aldığını göremiyor. Bu işlemlerin mikserde gerçekleşmesi için bütün kullanıcıların mikserdeki işlemi onaylaması gerekiyor. Dolayısıyla herkes Bitcoin’ini geri alabiliyor. Çünkü eğer bir kişi bile imzalamazsa işlem gerçekleşemeyip askıda kalıyor. Böylece bir güven çemberi oluşmuş oluyor.

Bitcoin’lerimizi Karıştırmalı Mıyız?

Bu işlemi mahremiyetinizi korumak adına gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Kullanıcıların işlemi gerçekleştirme sebebi temelde bu. Kısacası paramı nereye harcadığımı bütün dünyanın bilmesi gerekmiyor diyorsanız karıştırma işlemi sizin için. Daha önceki Bitcoin’e Giden Yol yazımızda Eric Hughes’un Cypherpunk Manifestosu’ndan bahsetmiştik. Burada Hughes, mahremiyet ve gizlilik arasındaki ince farkı net bir şekilde açıklamıştı. Farkı anlamak adına okumadıysanız göz atmanızı tavsiye ederim.

Sadece Suçlular Mı Mikser Kullanır?

Bitcoin karıştırma platformları suçlular tarafından kullanılabilir. Çünkü iz kaybettirme anlamında başarılıdırlar. Fakat bilindiği üzere mahremiyet sadece suçlular için değildir. Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile bu hak koruma altına alınmıştır. Ek olarak Chainalysis’in araştırmasına göre Bitcoin karıştırıcılarını kullanan insanların çoğu suçlular değil. Sadece mahremiyetlerini koruma altına almak isteyen insanların sayısı çoğunlukta.

Karıştırma Servisleri Engellenebilir Mi?

Bu önemli bir soru. Fakat engellenme süreci yargıdan yargıya değişebilir. Bu ülkedeki yasa ve yargılamalara bağlı olan bir durum. Geçmişte kara para aklamaya yardım etmek suçuyla kapatılan mikserler mevcut. 22 Mayıs 2019 Tarihinde Hollanda Finansal Zeka ve Soruşturma Kurumu (FIOD) Bestmixer’i kara para aklama suçundan, Fransa ve Lüksemburg Polisi’nin desteğiyle kapatmıştı. Aslında merkezi mikser servislerini kapatmak hükümetler için çok da zor bir işlem değil. Fakat merkezi olmayan karıştırıcıları kapatmak ve cezalandırmak çok daha zor. Çünkü merkezi olmayan bir sistemi yada başında cezalandıracak bir otorite olmayan bir sistemi hukuk önünde yargılamak ve cezaya çarptırmak uzun ve karmaşık bir iş olacaktır. Bu yargılama durumu mevcut iken bile halen birçok merkezi ve merkezsiz Bitcoin karıştırma servisi ise hizmet vermeye devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Keep Network Bitcoin’i DeFi’a Dahil Ediyor

tBTC ile birlikte Keep Network Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta.

Yayın:

-

keep network

Günden güne farklı projeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu seferki ise Paradigm, Fenbushi Capital ve Collaborative Fund’dan toplamla 7.7 milyon $ yatırım toplamayı başaran Keep Network. Şirket 2018 Kasım’ında da Tim Draper ve Polychain Capital’dan da yatırım almayı başarmıştı.

tBTC ile birlikte Keep Network, Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta. Benzer projeler mevcut değil mi? Evet mevcut, Wrapped Bitcoin (WBTC). Fakat Keep Network tBTC ile Bitcoin’in sadece Ethereum blockchaininde çalıştırmayı amaçlamıyor. Keep Network, tBTC’yi DeFi üzerinde de kullandırabilmeyi amaçlamakta. Bu sayede DeFi üzerinde Bitcoin, lending işlemleri, faiz işlemleri, finansal gizlilik başvuruları gibi farklı alanlarda da kullanılabilir hale gelecek. tBTC’yi DeFi üzerinde collateral (teminat) olarak da kullanmayı hedefleyen Keep Network Ethereum ve Bitcoin’in birlikte kullanılabilmesini sağlayacak.

MakerDao Başkanı Steven Becker’a göre de Bitcoin ve Ethereum’un birlikte kullanılması, blockchain endüstürisinin daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde büyümesine katkıda bulunacak.

tBTC mükemmel bir konsept, iki temel kavramı birbirine bağlıyor.

tBTC’nin MakerDao’da teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına ise Becker şu şekilde cevap verdi:

MakerDao kullanıcıları önümüzdeki haftalarda tBTC’nin platformda teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verecek.

Toplanan 7.7 milyon $’lık fonun tamamen tBTC geliştirmeleri için kullanılacağını belirten Matt Luongo, Bitcoin’lerin bir “off chain” protokolü sayesinde tBTC’ye çevirileceğini belirtti.

Keep Network ile Bitcoin’in Ethereum DeFi’ı üzerinde kullanılabilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde teminat olarak USD Coin’i (USDC) ekleyen MakerDao, tBTC’yi teminnat olarak kabul etmeye başlayabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’e Olan İlgi Tekrar Artışta

Bitcoin tekrar yükselişe geçecek mi?

Yayın:

-

bitcoin ilgi yükselişte

Birçok yatırımcı ya da analist Bitcoin’in (BTC) olası yükselişi öncesinde bir akümülasyon dönemi olduğuna inanmakta. Bu noktada ise yatırımcılar yükseliş öncesinde birikip yaparak ellerindeki kripto para miktarını attırmaya çalışmakta. Yapılan yeni tespitler ise Bitcoin’e olan ilginin tekrar yükselişe geçtiğini doğrulamakta.

Bazı analistler 2017 yılından beri ilk defa kripto para topluluğu dışından ciddi bir ilginin başladığı ve organik bir yeni dalganın tekrardan görüldüğünü belirtmekte.

BlockTower Capital’ın CIO’su Ari Paul, kripto para topluluğu dışında Bitcoin’in tekrardan konuşulmaya başlandığını ve popülaritesinin arttığını belirtti. Ari Paul’a göre sektör dışı ilgi en son 2017 yılında bu seviyelere ulaşmıştı.

Twitter analistlerinden CryptoDog da Paul ile benzer görüşlere sahip durumda. Bitcoin’e karşı oluşan organik talebin tekrardan ciddi ivme kazandığını belirten CryptoDog, “Bitcoin Satın Al” aramalarının yeni bir dalga başlattığını belirtti.

Google’dan aldığımız veriler de ilginin tekrar arttığını doğrular nitelikte.

 

bitcoin ilgiİlgi henüz 2017’de ve 2019’da yaşanan yükseliş seviyelerinde olmasa da bir ivmelenme söz konusu. CryptoDog’a göre bu artışı göz ardı etmek büyük bir kayba sebep olabilir.

1 Milyon $’dan Daha Fazla Bitcoin Alımına Yardımcı Oldum Hem de Son İki Haftada

Bitcoin’in ana geliştiricisi konumunda olan Blockstream’in CEO’su Adam Back, Ari Paul’un tweetine mention atarak tezini Paul’un tezini destekledi. Ek olarak Back, attığı tweet ile birlikte son 2 hafta içerisinde 1 milyon $’dan fazla Bitcoin alımı için kripto para sektorüne yeni giriş yapacak kişilere yardımcı olduğunu açıkladı.

Alımları yapan kişilerin uzun dönem yatırımcı olduğunu ve yatırımlarını soğuk cüzdanlarda sakladıklarını da belirten Back, yatırım yapan kişilerin bu ekonomik ortamda genel düşüş ve Bitcoin’in korale bir şekilde hareket etmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Kısacası Back’in yatırımcıları Bitcoin için düşüşlerin bitmek üzere yada bitmiş olduğunu düşünmekte.

Bu sebeple de yatırım yapmaya karar verdiler.

Bildiğiniz üzere geçtiğmiz günlerde de Australian Taxpayers Alliance’ın Politika Yöneticisi ilk Bitcoin’inin aldığını duyurmuştu.

Sizce Bitcoin’e olan ilgi ne durumda? Oluşan bu ekonomik durumda veya “coronavirus”ün etki alanının artması ve süresinin uzaması ile tekrardan kripto paralara ilgi artmış olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler