Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Ödül Yarılanmasına (Halving) 120 Günden Az Kaldı

Bitcoin 3. halvingine 4 aydan az kaldı

Clock
Paylaş
Bitcoin Ödül Yarılanmasına (Halving) 120 Günden Az Kaldı

Halving Nedir? Proof of Work nedir?

Bitcoin’den önce, dijital para geliştirme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu başarısız girişimler sayesinde, Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünü özel olarak kodladı.

Proof-of-work olarak adlandırılan süreç sayesinde Bitcoin madencileri, işlemleri kripto para biriminin temelindeki blok zincirine kalıcı olarak eklemeden önce oluşturulan her yeni bloğu doğrular. Madenciler süreci devam ettirmelerinin karşılığında Bitcoin ile ödüllendirilirler. Bu ödüller planlanmış aralıklarla yarılanmaktadır. İlk kazanılan ödül 50 BTC iken ilk yarılanmadan sonra bu miktar 25 BTC’ ye düşmüştür. Şu an 12,5 BTC olan ödül, bu Mayıs ayında 6,25 BTC olacak, bu sistem markete giren Bitcoin miktarını yani enflasyonu sınırlandırmaktadır.

Peki Kripto ve Bitcoin yatırımcıları bu durumdan fiyat hareketliliği adına tam olarak ne beklemeli?

Bitcoin’in kısa tarihinde daha önce sadece iki defa yarılanma gerçekleştiğinden, karşılaştırma yapabilmek için oldukça sınırlı bilgiye sahibiz. Olması beklenen; Madencilerden markete giren Bitcoin miktarında meydana gelen azalmanın, Bitcoin fiyat artışına sebep olmasıdır. Yapılan uzun vadeli tahminler ise; 1 BTC’nin yüzbinlerce dolar ila 1 milyon dolar arasında değer kazanacağı ve oldukça yükseleceği yönünde.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar