BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Talep Eden Bombalı Mektup Saldırıları Korku Salıyor!

Hollanda’da 2 bombalı mektup patlatıldığı ve kimliği bilinmeyen şahısların, saldırıların “tekrarlanmaması adına” bir miktar Bitcoin talep ettiği öğrenildi.

Yayın:

-

Hollanda’da Çarşamba günü (12.02.2020) 2 şüpheli bombalı mektup patlatıldığı ve kimliği bilinmeyen şahsın veya şahısların, saldırıların “tekrarlanmaması adına” bir miktar Bitcoin (BTC) talep ettiği öğrenildi.

2020’nin başından beri Hollanda’da bazı şirketlere “CIB” adıyla yollanan bombalı mektuplar korku salıyordu. Amsterdam’da bir otel ile bir akaryakıt istasyonuna, Utrecht’te bir emlak firmasına ve Rotterdam’da bir akaryakıt istasyonu ile bir otomobil markasının galerisine bombalı mektup saldırısı yaşanmıştı.

Uzun süredir sessiz kalan suçlu veya suçlular, 12 Şubat 2020 Çarşamba günü sabahında, Amsterdam’daki ABN Amro Bankası posta sıralama ofisine saldırdı. Bombalı mektupla yapılan saldırıda, çalışanın tıslama sesi duyup mektubu elinden atmasıyla bomba patladı.

12 Şubat’ın ikinci saldırısı ise, Kerkrade adlı bir sınır kasabasında gerçekleşti. Paket yerel bir işletme olan Japon elektrik firması Ricoh’a gönderilmişti.

Maasricht’te şüpheli bir paketle karşılaşıldı ancak araştırmalar sonucunda donanım parçası olan fare olduğu ortaya çıktı. 12 Şubat’ta yaşanan patlamalarda şans eseri kimse fiziksel olarak zarar görmedi. Ancak özellikle posta firmalarını ve kurumsal iş yerlerini büyük bir korku sardı.

Önceki saldırıların aksine bu sefer bombalı mektup saldırılarında, saldırıların tekrarlanmaması adına Bitcoin istendiği notlar bulundu. Bilinmeyen şahsın veya şahısların ne kadar Bitcoin talep ettiği bilinmiyor.

Hollanda’nın ilk kripto para talep eden suçlusu bu değil. 2015 yılında, ülke çapındaki Jumbo süpermarket zincirinin mağazalarına patlayıcı yerleştireceğini söyleyen Jumbo da zamanında Bitcoin talep etmişti. Ve hatta Groningen’de bir süpermarketi patlatmıştı. Ancak küçük bir dalgınlığı ve polisin gayretiyle yakalanmıştı.

Polis soruşturması devam ediyor ancak önceki olaylar ile 12 Şubat’ta gerçekleşen olayların resmî olarak birbirine bağlandığı söylenemez. Amsterdam sözcüsü Lex van Liebergen Hollandalı haber sitesi De Telegraaf’a verdiği demeçte;

“Aynı taleple geldikleri için bütün bu olayların birbirine bağlı olduğunu düşünmek mantıklı… Ancak hâlâ bombalı mektupları kimin yolladığını bilmiyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor.”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

ABD’den Vergisiz Bitcoin Yatırımı Gelebilir

Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Yayın:

-

By

trump

İddialara göre, ABD’den vergisiz Bitcoin (BTC) yatırımı kabul etme girişimi gelebilir. Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Getirilmesi düşünülen teşvik paketi ile borsada, hisse senetlerine hareket getirilmesi amaçlanıyor. İddiaya göre bu noktada ülke içerisine yatırım gelmesi adına bu pakete Bitcoin’de dahil edilebilir. Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow’a göre paket ile birlikte genel bir tasarruf hesabı oluşturulmasına izin verilecek. Bu hesap ile birlikte emeklilik, sağlık hizmetleri ve eğitim için oluşturulan tasarruf fonları bir arada bulunabilicek.

Paket sayesinde vergi mükellefleri hesabı vergisiz bir şekilde finanse edip kullanabilecek. En önemli nokta ise “sermaye kazancı” olarak adlandırılan hiçbir gelir üzerinde vergilendirme olmayacak. Yıllık 200,000 dolar geliri olan bir kişi bu fona 16,000 dolar yatırım yapabilecek. Ve bu yatırımdan gelen hiçbir kazanca vergilendirme uygulanmayacak.

Hesaplarda bulunan paralar ile vergilendirme olmadan yatırım yapılabilmesi, Bitcoin yatırımı yapılabilir mi sorularını ortaya çıkarmış durumda. Yeni oluşturulan bu yatırım yapısı, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kişilere tamamen vergisiz bir ortam sağlayacaktır.

Bu noktada Bitcoin’de 2017 yada 2019 yılındaki gibi artışlar meydana gelirse ortaya çıkan karlılık, vergi sisteminden korunmuş olacak. Öneri, bir çok yatırımcı tarafından yine “fantezi” olarak karşılanacak olsa da yine de düşünülmeye değer bir seçenek.

Vergi indirimleri yada bu gibi pozitif ekonomi politikaları genellikle seçim zamanlarında ortaya çıkar. Hükümet, vergi inidirimini önerirken muhalefet partisi ise öneriyi düşürmeye çalışacaktır. Trump Yönetimi de aynı yönteme başvuracakmış gibi görünüyor. Bu noktada elinde olan bütün kozları oynamaya gayret edecektir. Kripto paralar da bu aşamada önemli bir seçenek. Dedikoduları çıkmaya başladığına göre kripto para yatırımlarının Trump Yönetimi tarafından masada konuşulması, çok da uzak bir olasılık olarak görünmüyor. Böyle bir atılım gerçekleşirse kripto para yatırımcıları yatırımlarını ABD’ye taşır mı? Yada tasarruf hesaplarında yatırım yapacak kişiler bu yatırımlarını Bitcoin ile değerlendirmek ister mi, ileride göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Sebebi Bu Mu?

Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Yayın:

-

By

Bitcoin’deki sert düşüşün sebebi bu mu? Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Bu hafta içerisinde ABD Hazine Genel Sekreteri Steven Mnuchin, “önemli” koduyla birlikte kripto para düzenlemelerinin oluşturulmaya başladığını ve artık tam anlamıyla “yolda” olduğunu duyurdu. Aynı zamanda Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’den önemli açıklamalar geldi. Başkan Kashkari’ye göre kripto paralar tam anlamıyla bir çöp yığını.

Önemli bir diğer açıklama ise Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, kripto para mikseri kullanmak suç sayılacak. Geçtiğimiz hafta Bitcoin mikserlerini anlatan bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıda, Bitcoin mikserinin ne olduğundan ve ne amaçla kullanıldığından detaylıca bahsetmiştik. Bu açıklama tam da üzerine gelmiş gibi görünüyor. Yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklamalar Bitcoin açısından kötü bir durum oluştursa da yıl başından beri neredeyse yüzde 50 yükselen Bitcoin’in fiyatına çok büyük bir etkide bulunmuş gibi görünmüyor. Hatta altcoinler Bitcoin’den daha fazla etkilenmiş bile denilebilir.

Geçen yıl da benzer açıklamalar yapan Mnuchin, ABD Başkanı Trump’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini yinelemişti. ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçlar Araştırma Ağı’nın da önemli düzenlemeleri hazırlıyor olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlemeler çok çabuk çıkacak ve bir çok şey değişecek. Herkes bu duruma hazırlıklı olsun.

Mnuckin sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji ilerliyor, bunun farkındayız. Fakat kripto para birimlerinin, eskiden İsviçre’de bulunan gizli hesaplara benzemesini istemiyoruz.

Bu duruma engel olmak en büyük önceliğimiz.

Mnuckin’e göre Bitcoin, önümüzdeki on yıl içerisinde yaygın olarak kullanılmayacak. Ve bu süreç içerisinde ABD Bitcoin’i “ulusal güvenlik riski içeren durum” kategorisine dahil edebilir diye ekliyor Mnuckin.

Doların Değerini Ne Belirliyor

Kashkari’ye göre ise Bitcoin, stabil bir para biriminin sahip olduğu özelliklerin hiçbirine sahip değil ve buna hiçbir zaman sahip olamayacak. Montana Etkinliği’nde Kashkari’ye şu soru yöneltidi. Bir sonraki doğum gününüzde 1 Bitcoin mi istersini yoksa hazine bonosu mu? Bu soru üzerine Kashkari’nin verdiği cevap ise şöyle cevap veriyor:

Doların bir değerinin olmasının sebebi, ABD’nin dolar basmada tekel olması. Bu nedenle doğum günümde kesinlikle Bitcoin istemiyorum. Bana hazine bonosu hediye edin.

Arka arkaya ABD tarafında gelen bu olumsuz açıklamalar Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olmuş olabilir mi? Ülkemizde bu konu çok fazla dikkat çekmemiş olsa da durum önemli görünüyor. Oluşturulacak olası fazla sert düzenlemeler kripto paraları tehdit eder duruma gelebilir mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler