Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63318.92
4.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3051.35
2.57%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.61
4.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $548.9
4.63%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Fiyatı vs İstanbul’da Taksi Plakası Fiyatı!

İstanbul taksi plakaları ,Türkiye’ nin uzun yıllardır en az gelişen değerlerinden birisi konumunda. Yıllardır bu sıkıntıların çözümü noktasında en çok konuşulan formül, kentteki taksi sayısının arttırılması.Uber’ in aktif olduğu 5 yıl boyunca İstanbul Taksi plakaları dolar karşısında % 58’lik bir değer kaybetti. Bu değer kaybı Bitcoin karşısında yüzde 98 iken altın karşısında da yüzde 61,7’ lik bir seviyeye ulaştı.

Clock
Paylaş
Bitcoin Fiyatı vs İstanbul’da Taksi Plakası Fiyatı!

Bu haber twitter kullanıcısı 1971bubble kullanıcısının bilgiselinden türkçeleştirilip derlenmiştir. Orjinal içerik için linke tıklayabilirsiniz.

İstanbul taksi plakaları, Türkiye’nin uzun yıllardır en az büyüyen değerlerinden birisi konumunda. Yıllardır bu sıkıntıların çözümü noktasında en çok konuşulan formül, kentteki taksi sayısının arttırılması lakin taksi sayıları yıllardır değişmiyor. İstanbul’da 1966 yılında 17 bin 395 taksi plakası vardı. Taksi plaka sayısı 2020 yılına geldiğimizde de hala 17 bin 395 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı tam 54 yıldır aynı. Zaman zaman taksi sayısının arttırılması düşünülse de bu bir türlü gerçekleşmedi. Diğer taraftan nüfus son 54 yılda yedi kat arttı.  İstanbul’ un şu anki resmi nüfusunun 15 milyon olduğu düşünüldüğünde, halihazırda 833 kişi için 1 taksi plakasına sahibiz, bu da  bin kişi için 1,2 taksi sayısına tekabül ediyor. Gerçekten taksi plakaları son 54 yılda “0” enflasyona sahip muazzam bir değer saklama aracı oldu

728×90 muhabbit - Bitcoin Fiyatı vs İstanbul'da Taksi Plakası Fiyatı!300x250 muhabbit - Bitcoin Fiyatı vs İstanbul'da Taksi Plakası Fiyatı!
taksi plaka fiyatları vs Bitcoin - Bitcoin Fiyatı vs İstanbul'da Taksi Plakası Fiyatı!
Yıllara Göre Bitcoin vs Taksi Plakası Fiyat Ve Değişimleri

Taksi plakalarının Türk Lirası, USD ve Bitcoin’ e karşı geçtiğimiz yıllarda nasıl değiştiğini yukarıdaki grafikte görebilirsiniz. Bu grafik oluşturulurken Bitcoin yıllık ortalama fiyatı coinmarketcap ‘ten dolar cinsinden  alınarak hesaplanmıştır.

Grafikte görüldüğü gibi taksi plaka fiyatlarında çok fazla dalgalanma söz konusu. Bu dalgalanmanın birkaç sebebi var.

  • Bunlardan birincisi Türkiye’ de kişi başı düşen milli servertin fiyatlar üzerinde etkili olması.
  • 2009’da hayata geçen Metrobüs ulaşım ağıyla İstanbulluların daha fazla seçeneğe sahip olması,
  • 2014’ de Uber’ in Türkiye’ ye giriş yapması ve 2016 ile 2019 yılları arasında Uber ağını genişletmesi.
  • Uber’ in, XL servisini taksi şoförlerinin ağır protestolarından sonra durdurma kararı aldığını açıklaması da bu dalgalanmanın sebeplerinden.
  • Uber, XL servisini durdurduğunu açıkladığında, İstanbul’ da indirilen Uber uygulaması 4 milyon, Uber şoförü sayısı da 12 bindi. İstanbul Taksiciler Federasyonunun verilerine göre 50 bin taksi şoförü ve onların aileleriyle 250 bin insan İstanbul’da taksicilik ile geçiniyor.

Uber’in Aksine Bitcoin’in Çalışması Durdurulamaz!

Uber, taksilerin aksine kullanıcılara gidecekleri yerlere kadar eşlik edecek ulaşım aracını tespit etme, bulma, çağırma, fiyatını ve güzergahını belirleme hizmeti vermekteydi. Ayrıca İstanbul’ daki taksilerde gerçekleşen hırsızlık olayları ve taksicilerin davranışlarından dolayı sarı taksilerin yerine Uber tercih edilmekteydi. Uber daha konforlu ve lüks bir ulaşım aracı olarak görülüyordu.

Uber’ in aktif olduğu 5 yıl boyunca İstanbul Taksi plakaları dolar karşısında % 58’lik bir değer kaybetti.  Bu değer kaybı Bitcoin karşısında yüzde 98 iken altın karşısında da yüzde 61,7’ lik bir seviyeye ulaştı. Enflasyon oranı yüzde 0 olan bir varlığın son 54 yılda değerini koruyamamasının belkide en önemli nedeni, taksi sayısının değişip değişmeyeceğinin garantisi olmamasıdır. Taksi plakası almak tek bir imzaya bağlıdır ve taksi plakaları kağıt para birimleri gibi hiçbir yerde oluşturulamaz.

Taksi plakalarının değerini koruyamamasının bir başka nedeni de taksi plakalarının Uber gibi daha verimli bir sistemle kolayca alt edilebilmesidir. Taksi plakası sahipleri Uber platformuna çok saldırgan bir şekilde yaklaşmıştı. Plaka sahiplerinin çalışanları sarı taksi şoförleri de Uber şoförlerine fiziksel saldırı yapacak kadar öfke doluydular. Bu öfke ile birlikte gelen hükümete yapılan baskılar sonuç verdi ve 31 Mayıs 2019’ da hükümet Uber’ i sonlandırma kararı aldı.

İstanbul taksi plakalarının serüvenine Bitcoin açısından bakarsanız, Bitcoin’ in bu kadar önemli bir varlık olmasının birçok sebebini görebilirsiniz. İstanbul taksi plakalarının aksine, Bitcoin’ in gerçekten nadir olduğunu biliyoruz. Uber’ in aksine, Bitcoin’ in çalışması durdurulamaz.


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar