Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56994
7.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3242.94
2.81%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.87
0.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $394.3
-0.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Halving Sonrası Bitcoin Hash Rate’i Yüzde 40 Düştü!

Yaşanan düşüş ile birlikte hash rate oranı 13 Mart dönemi ile aynı seviyeye gelmiş durumda.

Clock
Paylaş
Halving Sonrası Bitcoin Hash Rate’i Yüzde 40 Düştü!

Bitcoin tarafında halving ile birlikte hash rate tarafında ciddi bir düşüş yaşandığını daha önce sizlere aktarmıştık. Fakat hash rate tarafındaki düşüş neredeyse yüzde 40’a ulaşmış durumda.

grafik

Binance BannerBinance Banner

Bitcoin’de 13 Mart’taki düşüş sonrasında hash rate tarafından önemli bir yükseliş yaşanmıştı.

Glassnode’dan aldığımız güncel verilere göre yaşanan bu yükseliş etkisini tamamen yitirmiş görünüyor. Hash rate tarafındaki güncel rakam ise 80 TH/s.

Yaşanan düşüş ile birlikte hash rate oranı 13 Mart dönemi ile aynı seviyeye gelmiş durumda. Blok ödüllerinin yarı yarıya azalması ile birlikte hash rate tarafında bir düşüş yaşanması herkes tarafından beklenmekteydi.

Çünkü Bitcoin madenciliğinde oldukça önemli bir paya sahip olan S9 serisi cihazlar yeni blok ödülü ile birlikte verimsizleşmeye, hatta zarar yazmaya başlamıştı. Halving sabahında madencilik havuzlarının cihazlarının ne kadarını kapattığını aşağıdaki fotoğrafta incelemeniz mümkün.

grafik

Birkaç gün sonra gelen S9 cihazların günlük 2.60 $ zarar yazdığı bilgisi ise yukarıdaki tabloyu doğrular nitelikteydi. Yeni gelen veriler ise hash rate tarafında halving zirvesinden bugüne yaklaşık yüzde 40’lık bir erime gerçekleştiğini göstermekte.

Zorluk Seviyesi Yüzde 6 Düştü

Bitcoin tarafında hash rate düşüşü sebebiyle zorluk seviyesinde de yüzde 6’lık bir düşüş gerçekleşmiş durumda. Bu durumun madencilerin ağa geri gelmesi için yeterli olup olmadığı henüz belli olmamak ile birlikte, Bitcoin ağından ayrılan cihazların henüz hangi ağlara geçiş yaptığı bilinmiyor. Cihazların desteklediği alternatif coinler arasında Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV) ve son dönemde büyük çıkış yakalayan DigiByte (DGB) bulunmakta.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar