Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59099.6
4.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3343.22
3.03%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.9
1.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.7
4.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin’de Transfer Ücretleri 1 Haftada 4 Katına Çıktı!

Bitcoin tarafında transfer ücretleri el yakıyor. Sadece bir hafta içinde transfer ücretleri dört katına çıkmış durumda.

Clock
Paylaş
Bitcoin’de Transfer Ücretleri 1 Haftada 4 Katına Çıktı!

Bitcoin tarafında transfer ücretleri el yakıyor. Sadece bir hafta içinde transfer ücretleri dört katına çıkmış durumda.

BitInfo Charts verilerine göre, geçtiğimiz hafta ortalama transfer ücreti 2.7 $ civarındaydı. An itibarıyla güncel verilere göre ortalama Bitcoin transfer ücreti 11.91 $ seviyelerine kadar çıkmış durumda.

Binance BannerBinance Banner

Ortalama Transfer Ücreti

Yüzde 400’den fazla bir artış ile birlikte Bitcoin’de transfer ücretleri kabul edilebilir seviyeleri zorluyor. Peki bu durum neden gerçekleşti?

Bildiğiniz üzere Bitcoin ağında transferleri madenci olara tanımladığımız kişiler ya da cihazlar gerçekleştiriyor. Ekipmanların oldukça karışık matematiksel bir problemi çözmesi ile gerçekleştirilen işlemler için ise madenciler ödeme talep ediyor.

Bu noktada ise direkt olarak işlem sayısının artmasından bahsedilebilir. Bitcoin fiyatındaki hareketlilik ile birlikte daha fazla Bitcoin el değiştiriyor. Bu durum ise direkt olarak transfer sayısını etkiliyor. Ağın kapasitesi göz önüne alındığında ise işlemlerin gerçekleşmesi için daha fazla ücret ödenmesi durumu ortaya çıkıyor. İşlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesi isteyen kişiler daha yüksek ücret ödeyerek bekleme süresinin önüne geçmeye ya da süreyi azaltmaya çalışıyor. Bu durum ise otomatik olarak ortalama transfer ücretlerinin yükselmesine sebep oluyor. Belirli bir ücretin altında “fee” ile gerçekleştirilmeyi bekleyen işlemler ise uzun süre ağda gerçekleşemiyor.

Bildiğiniz üzere Ethereum tarafında DeFi hareketliliği ile birlikte işlem ücretleri tavan yapmıştı. Daha fazla işlem talebi otomatik olarak işlem ücretlerinin artmasına sebep oluyor.

Rekor 55 $

Fiyatın 18,000 $ seviyelerinde olduğu 13 Aralık tarihinde ortalama işlem ücreti 2.7 $ seviyelerinde iken toplam işlem hacmi de 23 Milyar $ seviyelerinde idi. 23,000 $ seviyelerine gelindiğinde ise işlem ücretleri 5 $ seviyelerine kadar yükselmişti. Aynı sırada toplam işlem hacmi ise 65 Milyar $ seviyelerinde idi.

2017 yılında tüm zamanların rekoru kırıldığında ise işlem ücretleri 55 $’a kadar yükselmişti. Bu yükselişin ardındaki temel sebep ise yoğunluğu beklemek istemeyen kişilerin işlem için madencilere daha fazla ücret önermesi durumu. Kişi ister standart ücreti ödeyerek sırasını bekleyebilir, isterse de öne geçmek adına daha fazla ücret ödemeyi teklif edebilir. Bu noktada alım ya da satım yapmak isteyen balinaların bu işlem trafiğini beklemek istemeyeceklerini tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle de sert fiyat hareketlerinin gerçekleştiği dönemlerde işlem ücretleri de tavan yapabilme potansiyeline sahip olabiliyor.

Sizce önümüzdeki günlerde işlem ücretleri tarafındaki rekor da yeniden kırılabilir mi?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar