Muhabbit

En Çok Tercih Edilen Pariteler Tether Pariteleri Oldu!

Yeni verilere göre kripto para borsalarında oluşan hacimlerin yüzde 70’i Tether (USDT) paritelerinde gerçekleşiyor. Oluşan hacimlerin sadece yüzde 15’i Bitcoin paritelerinde gerçekleşiyor.

tether

Bildiğiniz üzere Bitcoin, kripto para ekosisteminde en çok adı geçen ve global anlamda en yüksek ticaret hacmine sahip kripto para birimiydi. Fakat bu gerçeklik değişiyor gibi görünüyor.

Yeni verilere göre kripto para borsalarında oluşan hacimlerin yüzde 70’i Tether (USDT) paritelerinde gerçekleşiyor. Oluşan hacimlerin sadece yüzde 15’i Bitcoin paritelerinde gerçekleşiyor. Yüzde 4’lük kısım ise diğer stablecoin paritelerinden gelmekte.

İlginizi Çekebilir: Stablecoin Haberleri

Bildiğiniz üzere Tether, 2020 yılı itibarıyla büyük bir büyüme yaşıyor. Piyasa değeri 17 Milyar $’ı geçmekte olan kripto para birimi açık ara en çok tercih edilen parite olma ünvanına sahip durumda. Bu nedenle tercih edilme miktarı arttıkça Tether, piyasa değerini de artırmaya devam ediyor.

2017 yılı incelendiğinde kripto para ticaret paritelerinden gelen hacimlerin neredeyse yüzde 50’i Bitcoin paritelerinden geliyordu. Hacimlerin sadece yüzde 5’lik kısmı ise USDT paritelerinden geçiyordu.

Yüzde 40’lık kısım ise ABD Doları paritelerinden oluşuyordu. Geçen zamanda kripto para ekosisteminde stablecoinler, itibari para birimlerinin yerini fazlasıyla almış görünüyor. Ek olarak Bitcoin’in payının da büyük kısmını alan stablecoinler adeta kripto para ekosistemini domine ediyor. Bu noktada stablecoinler yerine Tether demek de yanlış olmayacaktır.

Hacimlere Göre Paritelerin Dominansı

Larry Cermak’a göre 2017 yılında Bitcoin paritelerinin dominansının yüksek olmasının sebeplerinin başında BitMEX geliyor. Bildiğiniz üzere oldukça uzun süre BitMEX kripto para ekosisteminde türev işlemeleri domine ediyordu. Ayrıca BitMEX kontrat teminatı olarak sadece BTC kabul ediyordu. Bu noktada kişiler BitMEX üzerindeki işlemleri sadece BTC ile gerçekleştirebilmekteydi.

Son dönemde BitMEX’e türev işlemlerde ciddi rakipler ortaya çıkmış durumda. Huobi, Binance, FTX ve OKEx gibi türev işlem opsiyonları bulunan borsalar günden güne BitMEX’in piyasadaki payını çalmaya devam ediyorlar. Bu borsalar BitMEX’in aksine USDT’yi teminat olarak kabul etmekte. Bu durum da direkt olarak Tether’ın paritelerdeki dominansını etkilemekte.

Sürekli eleştiri yağmuruna tutulsa da Tether, kripto para piyasasının en önemli parçalarından biri konumunda. Piyasadaki Tether dominansını nasıl yorumlarsınız?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Nedir içerikleri için: Nedir?

Son Yazılar

Exit mobile version