Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67231.32
-0.18%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3459.64
-1.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.01
1.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593
-1.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bitcoin’in 2030’daki Olası Karbon Emisyonu Hesaplandı!

Araştırmacılar, 2020 yılı boyunca Bitcoin madenciliği ile ilişkilendirilen çevresel zararın, “küresel boyutta önemsiz” olduğunu da belirtti.

Clock
Paylaş
Bitcoin’in 2030’daki Olası Karbon Emisyonu Hesaplandı!

New York Digital Investment Group (NYDIG) tarafından yapılan yeni bir araştırma, Bitcoin’in enerji tüketiminin önümüzdeki on yılda %0.5 gibi bir oranın altında kalacağını iddia ediyor.

NYDIG, bu ay “Bitcoin Net Zero” araştırma raporunu yayımladı ve Bitcoin’in enerji tüketiminin ve karbon emisyonunun önümüzdeki yıllarda yükseliş göstermeyeceğini söyledi.

728×90 muhabbit - Bitcoin'in 2030'daki Olası Karbon Emisyonu Hesaplandı!300x250 muhabbit - Bitcoin'in 2030'daki Olası Karbon Emisyonu Hesaplandı!

Castle Island Ventures ortağı Nic Carter ve NYDIG kurucusu Ross Stevens tarafından hazırlanan çalışma, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmalara, madencilik zorluğuna ve enerji tüketimine bağlı olarak gelecekte ağın karbon emisyonunun nasıl değişebileceğini gösteriyor.

Çalışmaya göre 2030 yılında Bitcoin fiyatı ciddi oranda artsa bile, Bitcoin’in sebep olduğu karbon emisyonu, toplam emisyon değerinin çok küçük bir kısmını temsil edecek.

Bitcoin’in 10 Trilyon $’lık piyasa değerine ulaştığı en ciddi fiyat senaryomuza göre, Bitcoin emisyonu dünya toplamının sadece %0.9’una eş değer kalıyor.

Çalışma, 2020 verilerine dayanarak Bitcoin madenciliğinin gelecekteki büyüme oranını öngörüyor. Araştırmacılar, Bitcoin madencilerinin geçmiş elektrik tüketimini ve makine verimliliğini de hesaplamalarına kattıklarını belirtti.

2020 yılında Bitcoin’in 62 terawatt-saat elektrik tükettiğini belirten çalışma, küresel enerji tüketiminin sadece %0.04’ünü temsil ettiğini belirtiyor. Ayrıca 2020 yılında Bitcoin, küresel karbon emisyonunun sadece %0.1’ini temsil ediyordu.

Araştırmacılar, 2020 yılı boyunca Bitcoin madenciliği ile ilişkilendirilen çevresel zararın, “küresel boyutta önemsiz” olduğunu da belirtti.

Bitcoin Ağı Filipinlerden Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Şu anda BTC madenciliği yılda 101 TWh tüketiyor. Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, Bitcoin ağı Filipinler’den daha fazla enerji tüketiyor.

Bununla beraber üniversite, Bitcoin’in ABD’deki tüm buzdolaplarının toplamından daha az elektrik tükettiğini de belirtti.

Çalışmada ayrıca, gelecekte Bitcoin madenciliğinin tamamen yeşil bir hale getirme beklentilerinin olduğu sonucuna da varıldı.

Uzun vadede, yenilenebilir enerjinin gelişimi devam ettikçe ve ülkeler elektrik şebekelerini daha yeşil çözümlerle donattığında, Bitcoin’in karbon emisyon yoğunluğu azalacaktır.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar