Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64168.15
-0.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3078.39
-0.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.78
1.33%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $562.1
0.46%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin’in 47 Bin Dolar Üzerine Çıkmasının 3 Olası Sebebi!

Son 3 aydır Bitcoin ilk defa 47 bin dolar bandının üzerinde işlem görüyor. Peki 3 aydır olmayan, neden bugünlerde oluyor? Tahmin yürütelim.

Clock
Paylaş
Bitcoin’in 47 Bin Dolar Üzerine Çıkmasının 3 Olası Sebebi!

Son günlerde kripto para piyasasında hareketlenme ciddi oranda artmaya başladı. Son 7 günde, Bitcoin fiyatı son 3 aylık en yüksek seviyesine ulaştı ve 2 Ocak 2022 tarihinden bu yana görmediğimiz şeyler oluyor.

28 Mart 2022 tarihinde 200 günlük hareketli ortalama seviyesine dokunan ve bir miktar düzeltme yapan Bitcoin fiyatı, haberin yazıldığı şu dakikalar itibarıyla (30.03.2022) 47.200 dolar seviyesinde. Peki son günlerdeki bu yükselişin olası sebepleri neler? Gelin hep birlikte inceleyelim.

728×90 muhabbit - Bitcoin'in 47 Bin Dolar Üzerine Çıkmasının 3 Olası Sebebi!300x250 muhabbit - Bitcoin'in 47 Bin Dolar Üzerine Çıkmasının 3 Olası Sebebi!

Terra Bitcoin Satın Alıyor

Bitcoin fiyatındaki artışın birinci katalizörünün, Terra’nın Bitcoin alımlarına devam etmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Terraform Labs Kurucu Ortağı ve CEO’su Do Kwon, geçtiğimiz hafta bazı açıklamalar yapmış ve Terra’nın zaman içerisinde 10 milyar dolar değerinde Bitcoin alma stratejisi olduğunu söylemişti. Birçok kişi bu açıklamayı ciddiye almasa da Do Kwon, 3 milyar dolarlık bir fonları bulunduğunu ve yatırıma hazır olduklarını ifade etmişti.

Bu açıklamaların ardından birkaç gün içerisinde ise Terra, Bitcoin satın alımlarına başladı. Şirket Bitcoin’i 125’er milyon dolarlık dilimlerde satın alıyor ve bazı analistlere göre bu satın alımlar devam ederse gelecekte arz/talep dengesinden dolayı piyasada bir şok yaşanabilir.

Şimdi gelelim Bitcoin’in yükselişe geçmesinin 2. olası sebebine.

Arz Düşüyor

Bir analist ve kripto para savunucusu olan Pentoshi, Terra’nın Bitcoin satın alımları ile ilgili şunları söylüyor:

Günde 2,5-3 bin BTC arzı uzun zaman için kalkmış oldu. Büyük bir etki bu. Short pozisyonunda olanlar arz azaldıkça daha yüksek seviyelere çıkmak zorundalar. Az olan, daha da azalır. Görüntüye göre ape’ler (hızlı ve dengesiz yatırımcılar) geri gelecek. Ape’lerin en başında ise Do Kwon var!

Özetle analist Pentoshi şunu söylemek istiyor: Talep arttı ve arz azalıyor. Arz azaldığında talep daha da artacaktır ve fiyat hızla yükselecektir.

Buna ek olarak veriler bize gösteriyor ki “ayı” konumunda olan yatırımcılar Bitcoin’in bu yükselişine hazır değildi. 27 Mart 2022 tarihinde 410 milyon dolarlık fon likide oldu ve bunların yüzde 80’i short pozisyonu almıştı.

Genel Piyasa Duyarlılığı Pozitife Döndü

Bitcoin ile birlikte tüm kripto para piyasası, ekosistemdeki yatırımcıların çoğunun isteğinin aksine Wall Street ile paralel hareket etmeye devam ediyor.

Son 1 hafta içerisinde S&P 500 ve Nasdaq’ın da aralarında bulunduğu önemli endekslerde yeşil mumların yandığını gözlemliyoruz. Buna ek olarak Tesla gibi teknoloji şirketlerinin değerleri diğer kuruluşlara kıyasla daha da hızlı artıyor. TSLA hissesi 15 Mart 2022 tarihinden bu yana yüzde 45 yükselmiş durumda.

tesla 1047x600 - Bitcoin'in 47 Bin Dolar Üzerine Çıkmasının 3 Olası Sebebi!
Tradingview TSLA-USD Grafiği

Geleneksel borsalarda yaşanan bu hareketlenme, yatırımcılara güven duygusu veriyor ve kripto para piyasasına yönlendiriyor da olabilir. Kurumsal yatırımcıların da kripto para piyasasına dahil olması ile birlikte bu iki finans alanının benzer hareketler yaptığına daha sık tanık oluyoruz.

Sonuç olarak bugünlerde birçok insan, Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamayı da aşarak 50 bin doların üstüne çıkmasını ve belirli bir süreliğine boğa sezonunun gelmesini umuyor. Peki umulduğu gibi mi olacak yoksa Bitcoin tekrar güç mü kaybedecek? Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar