Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66414.01
0.41%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3609.06
1.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.88
-0.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $608
0.46%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin’in Madencilik Zorluğu Rekor Kırdı!

Bitcoin halving yaşandıktan tam iki ay sonra, madencilik zorluğu rekor seviyelere çıktı!

Clock
Paylaş
Bitcoin’in Madencilik Zorluğu Rekor Kırdı!

Bitcoin halvingi yaşandıktan iki ay sonra, Bitcoin madenciliği yapmak rekor kırarak her zamankinden çok daha zorlaştı.

Ağdaki blok ödülleri için rekabetin ne kadar zor olduğunu bir ölçüsü olan madencilik zorluğu, Pazartesi günü 12.00 UTC civarında 17.35 trilyonluk yeni bir rekor kırdı. Bu rekor, 1 Temmuz tarihinde Bitcoin.com tarafından yayınlanan 15.78 trilyonluk girdiden yaklaşık olarak %9.89 oranında fazla.

728×90 muhabbit - Bitcoin'in Madencilik Zorluğu Rekor Kırdı!300x250 muhabbit - Bitcoin'in Madencilik Zorluğu Rekor Kırdı!

Yeni girdi, Bitcoin’in 11 Mayıs tarihinde yaşadığı halvingden iki ay sonra geldi. Yaşanan zorluk artışı, Bitcoin cephesinde artan hesaplama gücünün bir yansıması olarak nitelendiriliyor. Rekor hash oranı, Bitcoin’in fiyatının Temmuz ayından bu güne 9.100 – 9.500 $ arasında kalmasına rağmen artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise ASIC cihazlara yapılan yatırımların yükselmesi.

Bitcoin madencilik zorluğu, kabaca 14 güne tekabül eden her 2016 bloğun ayarlanması için tasarlanmış bir protokol. Yani herhangi bir döngüde ağa daha fazla madenci bağlanırsa, ortalama 14 günlük hash oranını yukarı çıkarır ve doğal olarak sonraki döngünün zorluğu artar.

Orta Asya’nın en büyük Bitcoin madencilik sağlayıcısı BitRiver’ın CCO’su Dmitri Ushakov, “Sichuan’daki yağmur mevsimi boyunca ağ zorluklarında yaşanana artış birkaç senedir kendini tekrar ediyor.” dedi.

Ushakov artan zorluk oranının, Çin’de çözülmüş olan corona virüs pandemeisinden kaynaklanan tedarik zinciri ve iş kesintisi dolayısıyla olduğunu düşünüyor. Konu ile ilgili Ushakov şunları dedi, “Geçmişte sevk edilen ve teslim edilen madencilik ürünlerinin sayısında bir artış var. Pandemi dolayısıyla çalışmayan madenciler son iki aydır çevrimiçi durumda.”

Bitcoin’in hash oranını yükselmesini sağlayan bir başka güç ise, eski nesil madencilik makineleri. Tahmin edildiği gibi, tedavülden kaldırılmamış olan makineler zorluğu arttırabiliyor olabilir.

BTC CEO’su Jiang Zhuo’er’e göre, bu eski nesil cihazlar düşük voltaj modunda çalıştırılarak onlardan kar sağlayacak bir duruma getirilmiş olabilir.

Yağmur Mevsiminin Etkisi

Bildiğiniz üzere Çin’in yağmur mevsiminde elektrik maliyetleri 0.03 $’a kadar gerilemişti. Bu gerileme ile birlikte eski nesil ASIC cihazlar karlı bir konuma geçti.

Birçok madencinin halen eski nesil modelleri çalıştırmayı tercih etmesinin bir diğer sebebi olarak, madencilik tesislerinin fazlalığı olarak nitelendiriliyor.

Jiang’ın son olarak, “Bazı eski nesil modeller yeterince kar getirmemesine rağmen hala çalışıyorlar. Yine de ben Çin’in yağmur mevsiminin bittiği aylarda bu eski nesil cihazların artık tedavülden kaldırılmasını bekliyorum.” dedi.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar