Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62179.99
3.20%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3410.21
3.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.19
9.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $406.6
-0.12%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin’in PoW Payı %80’in Üzerinde!

ARK Invest’in kripto para birimi analisti Yassine Elmandjra’ya göre, Bitcoin’in PoW madencilik ödüllerindeki payı %80’in üzerinde.

Clock
Paylaş
Bitcoin’in PoW Payı %80’in Üzerinde!

ARK Invest’in kripto para birimi analisti Yassine Elmandjra’ya göre, Bitcoin’in PoW madencilik ödüllerindeki payı %80’in üzerinde.

ARK Invest’ten alınmıştır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, bitcoin madencilerine 9 Ocak’ta blokları kazmak ve ağı güvence altına almak için 15 milyon dolar değerinde kripto para birimi ödendi. Bu arada Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Zcash (ZEC), Litecoin (LTC), Ethereum Classic (ETC), Bitcoin cash (BCH), Bitcoin SV (BSV) ve diğer büyük PoW kripto para birimlerine gelen toplam ödüller 18 milyon doların biraz üzerindeydi.

Yani Bitcoin madencileri, büyük PoW Blockchainlerinde verilen toplam madencilik ödüllerinin yaklaşık yüzde 83’ünden sorumluydu.

2017 yılının ortalarından bu yana, Bitcoin madencilerinin kazanç payları yüzde 250 artarken, ikinci en büyük kripto para birimi olan ether’in payı önemli ölçüde düştü.

PoW, ekosistemdeki paylarını almak için kripto para birimi skate eden PoS (Proof of Skate)’n aksine madencilerin kriptografik olarak zor bulmacaları çözerek blok bulduğu Blockchain ağları için bir konsensüs algoritmasıdır.

Binance BannerBinance Banner

En Güçlü Kripto Para

Blockstack PBC CEO’su Muneeb Ali’ye göre, Bitcoin, en büyük ağ etkisine ve en iyi sonuç veren PoW ile çalışan en güçlü kripto para olduğundan, Bitcoin madencilerinin diğerlerinden çok daha yüksek kazanç sağlaması şaşırtıcı değildi. Kripto borsanın, en güçlü kripto para birimi etrafında konsolidasyona izin vererek marketi neredeyse tamamen ele geçirmesine izin verdiğini de ilave etti.

Ayrıca, Bitcoin’in ağ güvenliği, hash rate ile yıllar boyunca durmaksızın artış göstererek Blockchain’e güven kazandırmaya, güvenlik ve ağ etkisine karşı olumlu bir geri bildirim döngüsü oluşturmaya yardımcı oldu.

Geleceğe Doğru

Ali, ileride Ethereum ve diğer Blockchain’lerin, daha az enerji yoğunluğuna sahip bir konsensüs mekanizması olan PoS’e kaymasıyla Bitcoin’in PoW’teki payını artabileceğini söyledi.

Ethereum’un PoW’dan PoS’a geçişini 2022’ye kadar tamamlaması bekleniyor. RRMine Global CEO’su Steve Tsou, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, ETH 2.0  küresel piyasadaki gerçek değerini gösterdiğinde ağın daha iyi olacağını dile getirdi.

Madencinin kazancını ve Bitcoin’in PoW madenciliğindeki yerini etkileyebilecek bir diğer faktör, dört ay içinde gerçekleşecek olan yarılanma (halving). Bitcoin’in Blockchain’de madenli blok başına alınan ödüller,2020 Mayıs’ında 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürülecek yani madencilik maliyetleri yarılanmadan sonra iki katına çıkacak bu da zayıf madencileri arttırarak arz-talepte değişikliklere neden olacak.

RRMine’den Tsou, yarılanmada (halving) bir arz açığı meydana gelirse, madencilerin kazançlarının artacağını ve fiyatların madencilik maliyetlerinin üzerine çıkaracağını ifade etti. Bu, bitcoin’in PoW madenciliğindeki payını daha da artırabilir, artan kâr oranı da diğer Blockchainlerden madencileri çekebilir.

Madencilerin kazanç sağlamak için yapmaları gereken en önemli şey, maliyeti kontrol etmektir diyen Tsou, fiyatlar ani bir düşüş yaşarsa maliyet kontrol edilemez duruma gelecektir ki bu da Bitcoin’in PoW madenciliğindeki payında önemli bir düşüşe yol açacaktır diyerek sözlerini noktaladı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar