Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56082
9.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3220.24
4.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.17
6.12%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.5
2.61%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bitfinex Saldırısının Suçluları ABD’de Yakalandı!

2016 yılında gerçekleşen Bitfinex saldırısında 117,754 BTC çalınmıştı. Manhattan’da yaşayan evli bir çift, ilgili dava dolayısıyla tutuklandı.

Clock
Paylaş
Bitfinex Saldırısının Suçluları ABD’de Yakalandı!

Bu sabah (08.02.2022) evli bir çift Bitfinex saldırısı soruşturması kapsamında FBI tarafından tutuklandı. 2016 yılında yaşanan hack olayında 119,754 adet Bitcoin çalınmıştı.

Yaklaşık 1 hafta önce Bitfinex kripto para borsasından çalınan Bitcoin’lerin yarısından fazlasında hareket olduğunu paylaşmıştık. Bu yaşanan transfer işlemlerinden sonra FBI harekete geçti ve Ilya Lichtenstein (34) ile eşi Heather Morgan’ı (31) tutukladı.

Binance BannerBinance Banner

Para Aklamakla Suçlanıyorlar

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco konuya dair bir açıklama yaptı ve ABD Adalet Bakanlığı’nın şimdiye kadarki en başarılı mali operasyonunun yapıldığını söyledi. Monaco ayrıca, bu operasyon ile birlikte kripto paraların suçlular için güvenli bir sığınak olmadığının da kanıtlandığını ifade etti.

Dava dosyası Washington D.C.’de yer alan federal mahkeme tarafından takip ediliyordu ve Manhattan’da yaşayan evli çift bugün ilk ifadelerini saat 15:00’te (UTC-4), New York’ta yer alan bölge mahkemesinde verecek.

Evli çift, Bitfinex kripto para borsasından 119.754 adet Bitcoin’in çalınması ve bu varlıkları aklamak için yapılan 2 binden fazla transfer işleminden suçlanıyorlar. Çalınan miktarın günümüz değeri ise yaklaşık 5,15 milyar dolar.

Daha fazla Bitfinex haberi için buraya bakabilirsiniz.

Nasıl Yakalandılar?

Block Twitter sayfasından yapılan paylaşıma göre dava dosyasının detayları belli oluyor. Bitfinex’ten çalınan Bitcoin’ler 2016 yılından 31 Ocak 2022 tarihine kadar tek bir cüzdanda durmuştu.

31 Ocak 2022 tarihinde, ABD güvenlik birimleri Ilya Lichtenstein’a ait olan bir dosyanın şifresini kırdı ve dosyanın içerisindeki belgelere erişti. Dosyanın içerisinde, 2000 adet cüzdanın adresleri ve özel anahtarları bulunuyordu. Bu 2000 adresin neredeyse tamamı Bitfinex’ten çalınan Bitcoin’ler ile ilgiliydi.

Elde edilen özel anahtarlarla, ABD güvenlik birimleri Ilya Lichtenstein’a ait cüzdanların kontrolünü ele geçirdi ve ana cüzdanda bulunan 3,629 milyar dolar değerindeki BTC’yi de kendi bünyesine taşıdı.

Dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla tutuklanan eşler, suçlu bulunurlarsa 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaklar.

rus kripto

Bitfinex’e Çalınan Bitcoin’ler İade Edilecek mi?

Bitfinex tarafından konuya dair gelen açıklamada ise; ABD Adalet Bakanlığı ile paralel şekilde çalışmalara devam edecekleri aktarılıyor. Önümüzdeki süreçte davanın sonuçlanması ve çalınan varlıkların borsaya aktarılması gerçekleşebilir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar