Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66650.5
-2.16%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3474.8
-1.99%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.16
-5.83%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597.9
-2.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

BitMEX’te Kimse Yeni Pozisyon Açmıyor

Piyasada oluşan belirsizlik, türev borsaları da vurdu.

Clock
Paylaş
BitMEX’te Kimse Yeni Pozisyon Açmıyor

Dün yaşanan yükseliş ile birlikte Bitcoin (BTC) fiyatı tekrar 6,800 $ seviyelerine ulaşmayı başardı. Fakat bu yükseliş ile birlikte BitMEX’te açık olan pozisyonların miktarında da ciddi bir düşüş oluşmuş durumda. Açık pozisyonların toplam değeri 55,000 BTC değerinde.

728×90 muhabbit - BitMEX'te Kimse Yeni Pozisyon Açmıyor300x250 muhabbit - BitMEX'te Kimse Yeni Pozisyon Açmıyor

Skew’den alınan veriye göre bu rakam, son 18 ayın en düşüş seviyesi olarak göze çarpmakta. Bildiğiniz üzere Perpetual Swap işlemleri, size süresi olmayan bir sözleşme sunmakta. Aynı vadeli işlemlerdeki gibi yüksek kaldıraç fırsatlarını da beraberinde getirmekte.

BitMEx üzerindeki açık işlemlerin miktarı, geçtiğimiz 12 gün içerisinde yüzde 50’den fazla bir düşüş göstermiş durumda. En büyük azalma ise 13 Mart gecesi Bitcoin’in 3,867 $ seviyelerine inmesi ile birlikte gerçekleşti.

Bybit CEO’su Ben Zhou, durumu şöyle açıklamakta.

Açık pozisyonların sayısı ciddi derecede düşüyor, çünkü piyasa gerçek anlamda belirsizliklerle dolu. Bu sebepe insanlar pozisyon almak istemiyorlar. Her an her şey olabilir.

BEN ZHOU

Ben Zhou’ya göre long pozisyonların çoğu ise 4,000 $’ın alına düşüş ile birlikte tasfiye edildi.

Bitcoin’in 4,000 $’ın altına düştüğü bir ortamda kimse hiçbir şeye güvenemez, güvenmelerini de bekleyemezsiniz.

BEN ZHOU

Yaşanan düşüş sonrasında bir çok teori ortaya atılmış, FTX CEO’su Bankman BitMEX’i, işlemleri bilerek durdurmakla suçlamıştı. Buna karşılık olarak da BitMEX, DDoS saldırısı yaşadığını belirtmiş bu sebeple işlemlerin 25 dakika boyunca gerçekleşemediğini belirtmişti.

Bir diğer iddia ise, BitMEX’in müdahalesi olmaması haline Bitcoin’in 0 $’a kadar düşebileceği. Kimi analistler işlemlerin durmaması halinde 10 milyon $’lık satış daha gelmesi ile birlikte BitMEX’te XBT/USD paritesinin 0’a düşeceğini iddia etmişti.

BitMEX Kesici Görevi Mi Gördü?

Eğer iddialar doğru ise BitMEX, global piyasalarda son günlerde gördüğümüz “devir kesici” görevini kripto paralar için gerçekleştirmiş olacak. Bildiğiniz üzere devir kesiciler gün içerisinde belirli bir miktarın üzerinde düşüş ya da yükseliş görülmesi halinde işlemlere 15 dakikalığına ara verdirtmekte. Bu sayede oluşan sert hareketlerin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Diğer Türev Borsaları Da Düşüşte

Yine Skew’den alınan verilere göre sadece BitMEX’te değil, diğer türev borsalarında da benzer durumlar mevcut.

Bitcoin’in 10,500 $ seviyelerinde dolaştığı dönemde açık pozisyonların toplamı 5 milyar $ seviyelerinde seyretmekteydi. Fakat bugün gelinen noktada, pozisyonların toplamı 1.6 milyar $ seviyelerinde. Bu durum da gerçek anlamda piyasada bir belirsizliğin hakim olduğunu, kullanıcıların da bu durumdan ciddi derecede çekindiğini göstermekte.

Kullanıcılar bu konuda haksız da sayılmaz. Son dönemde Bitcoin ve ardından altcoinler sürekli yüzde 10’a varan yükselişler gösterip, tekrardan aynı seviyelere düşüş göstermekte. Bu noktada yönün ne tarafa olacağını kestirmek oldukça güç.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar