BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

BitMEX’te Kimse Yeni Pozisyon Açmıyor

Piyasada oluşan belirsizlik, türev borsaları da vurdu.

Yayın:

-

bitmex

Dün yaşanan yükseliş ile birlikte Bitcoin (BTC) fiyatı tekrar 6,800 $ seviyelerine ulaşmayı başardı. Fakat bu yükseliş ile birlikte BitMEX’te açık olan pozisyonların miktarında da ciddi bir düşüş oluşmuş durumda. Açık pozisyonların toplam değeri 55,000 BTC değerinde.

Huobi BannerHuobi Banner

Skew’den alınan veriye göre bu rakam, son 18 ayın en düşüş seviyesi olarak göze çarpmakta. Bildiğiniz üzere Perpetual Swap işlemleri, size süresi olmayan bir sözleşme sunmakta. Aynı vadeli işlemlerdeki gibi yüksek kaldıraç fırsatlarını da beraberinde getirmekte.

BitMEx üzerindeki açık işlemlerin miktarı, geçtiğimiz 12 gün içerisinde yüzde 50’den fazla bir düşüş göstermiş durumda. En büyük azalma ise 13 Mart gecesi Bitcoin’in 3,867 $ seviyelerine inmesi ile birlikte gerçekleşti.

Bybit CEO’su Ben Zhou, durumu şöyle açıklamakta.

Açık pozisyonların sayısı ciddi derecede düşüyor, çünkü piyasa gerçek anlamda belirsizliklerle dolu. Bu sebepe insanlar pozisyon almak istemiyorlar. Her an her şey olabilir.

BEN ZHOU

Ben Zhou’ya göre long pozisyonların çoğu ise 4,000 $’ın alına düşüş ile birlikte tasfiye edildi.

Bitcoin’in 4,000 $’ın altına düştüğü bir ortamda kimse hiçbir şeye güvenemez, güvenmelerini de bekleyemezsiniz.

BEN ZHOU

Yaşanan düşüş sonrasında bir çok teori ortaya atılmış, FTX CEO’su Bankman BitMEX’i, işlemleri bilerek durdurmakla suçlamıştı. Buna karşılık olarak da BitMEX, DDoS saldırısı yaşadığını belirtmiş bu sebeple işlemlerin 25 dakika boyunca gerçekleşemediğini belirtmişti.

Bir diğer iddia ise, BitMEX’in müdahalesi olmaması haline Bitcoin’in 0 $’a kadar düşebileceği. Kimi analistler işlemlerin durmaması halinde 10 milyon $’lık satış daha gelmesi ile birlikte BitMEX’te XBT/USD paritesinin 0’a düşeceğini iddia etmişti.

BitMEX Kesici Görevi Mi Gördü?

Eğer iddialar doğru ise BitMEX, global piyasalarda son günlerde gördüğümüz “devir kesici” görevini kripto paralar için gerçekleştirmiş olacak. Bildiğiniz üzere devir kesiciler gün içerisinde belirli bir miktarın üzerinde düşüş ya da yükseliş görülmesi halinde işlemlere 15 dakikalığına ara verdirtmekte. Bu sayede oluşan sert hareketlerin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Diğer Türev Borsaları Da Düşüşte

Yine Skew’den alınan verilere göre sadece BitMEX’te değil, diğer türev borsalarında da benzer durumlar mevcut.

Bitcoin’in 10,500 $ seviyelerinde dolaştığı dönemde açık pozisyonların toplamı 5 milyar $ seviyelerinde seyretmekteydi. Fakat bugün gelinen noktada, pozisyonların toplamı 1.6 milyar $ seviyelerinde. Bu durum da gerçek anlamda piyasada bir belirsizliğin hakim olduğunu, kullanıcıların da bu durumdan ciddi derecede çekindiğini göstermekte.

Kullanıcılar bu konuda haksız da sayılmaz. Son dönemde Bitcoin ve ardından altcoinler sürekli yüzde 10’a varan yükselişler gösterip, tekrardan aynı seviyelere düşüş göstermekte. Bu noktada yönün ne tarafa olacağını kestirmek oldukça güç.

1 Yorum

1 Yorum

  1. x

    25/03/2020 at 15:15

    13 martta stoploss koyana kadar pozisyonum liq oldu açarmıyım daha bu piyasa da pozisyon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Keep Network Bitcoin’i DeFi’a Dahil Ediyor

tBTC ile birlikte Keep Network Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta.

Yayın:

-

keep network

Günden güne farklı projeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu seferki ise Paradigm, Fenbushi Capital ve Collaborative Fund’dan toplamla 7.7 milyon $ yatırım toplamayı başaran Keep Network. Şirket 2018 Kasım’ında da Tim Draper ve Polychain Capital’dan da yatırım almayı başarmıştı.

tBTC ile birlikte Keep Network, Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta. Benzer projeler mevcut değil mi? Evet mevcut, Wrapped Bitcoin (WBTC). Fakat Keep Network tBTC ile Bitcoin’in sadece Ethereum blockchaininde çalıştırmayı amaçlamıyor. Keep Network, tBTC’yi DeFi üzerinde de kullandırabilmeyi amaçlamakta. Bu sayede DeFi üzerinde Bitcoin, lending işlemleri, faiz işlemleri, finansal gizlilik başvuruları gibi farklı alanlarda da kullanılabilir hale gelecek. tBTC’yi DeFi üzerinde collateral (teminat) olarak da kullanmayı hedefleyen Keep Network Ethereum ve Bitcoin’in birlikte kullanılabilmesini sağlayacak.

MakerDao Başkanı Steven Becker’a göre de Bitcoin ve Ethereum’un birlikte kullanılması, blockchain endüstürisinin daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde büyümesine katkıda bulunacak.

tBTC mükemmel bir konsept, iki temel kavramı birbirine bağlıyor.

tBTC’nin MakerDao’da teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına ise Becker şu şekilde cevap verdi:

MakerDao kullanıcıları önümüzdeki haftalarda tBTC’nin platformda teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verecek.

Toplanan 7.7 milyon $’lık fonun tamamen tBTC geliştirmeleri için kullanılacağını belirten Matt Luongo, Bitcoin’lerin bir “off chain” protokolü sayesinde tBTC’ye çevirileceğini belirtti.

Keep Network ile Bitcoin’in Ethereum DeFi’ı üzerinde kullanılabilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde teminat olarak USD Coin’i (USDC) ekleyen MakerDao, tBTC’yi teminnat olarak kabul etmeye başlayabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’e Olan İlgi Tekrar Artışta

Bitcoin tekrar yükselişe geçecek mi?

Yayın:

-

bitcoin ilgi yükselişte

Birçok yatırımcı ya da analist Bitcoin’in (BTC) olası yükselişi öncesinde bir akümülasyon dönemi olduğuna inanmakta. Bu noktada ise yatırımcılar yükseliş öncesinde birikip yaparak ellerindeki kripto para miktarını attırmaya çalışmakta. Yapılan yeni tespitler ise Bitcoin’e olan ilginin tekrar yükselişe geçtiğini doğrulamakta.

Bazı analistler 2017 yılından beri ilk defa kripto para topluluğu dışından ciddi bir ilginin başladığı ve organik bir yeni dalganın tekrardan görüldüğünü belirtmekte.

BlockTower Capital’ın CIO’su Ari Paul, kripto para topluluğu dışında Bitcoin’in tekrardan konuşulmaya başlandığını ve popülaritesinin arttığını belirtti. Ari Paul’a göre sektör dışı ilgi en son 2017 yılında bu seviyelere ulaşmıştı.

Twitter analistlerinden CryptoDog da Paul ile benzer görüşlere sahip durumda. Bitcoin’e karşı oluşan organik talebin tekrardan ciddi ivme kazandığını belirten CryptoDog, “Bitcoin Satın Al” aramalarının yeni bir dalga başlattığını belirtti.

Google’dan aldığımız veriler de ilginin tekrar arttığını doğrular nitelikte.

 

bitcoin ilgiİlgi henüz 2017’de ve 2019’da yaşanan yükseliş seviyelerinde olmasa da bir ivmelenme söz konusu. CryptoDog’a göre bu artışı göz ardı etmek büyük bir kayba sebep olabilir.

1 Milyon $’dan Daha Fazla Bitcoin Alımına Yardımcı Oldum Hem de Son İki Haftada

Bitcoin’in ana geliştiricisi konumunda olan Blockstream’in CEO’su Adam Back, Ari Paul’un tweetine mention atarak tezini Paul’un tezini destekledi. Ek olarak Back, attığı tweet ile birlikte son 2 hafta içerisinde 1 milyon $’dan fazla Bitcoin alımı için kripto para sektorüne yeni giriş yapacak kişilere yardımcı olduğunu açıkladı.

Alımları yapan kişilerin uzun dönem yatırımcı olduğunu ve yatırımlarını soğuk cüzdanlarda sakladıklarını da belirten Back, yatırım yapan kişilerin bu ekonomik ortamda genel düşüş ve Bitcoin’in korale bir şekilde hareket etmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Kısacası Back’in yatırımcıları Bitcoin için düşüşlerin bitmek üzere yada bitmiş olduğunu düşünmekte.

Bu sebeple de yatırım yapmaya karar verdiler.

Bildiğiniz üzere geçtiğmiz günlerde de Australian Taxpayers Alliance’ın Politika Yöneticisi ilk Bitcoin’inin aldığını duyurmuştu.

Sizce Bitcoin’e olan ilgi ne durumda? Oluşan bu ekonomik durumda veya “coronavirus”ün etki alanının artması ve süresinin uzaması ile tekrardan kripto paralara ilgi artmış olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler