Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66782.58
0.84%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3634.81
2.03%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.3
0.73%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.4
1.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

BlackRock, Spot Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

Clock
Paylaş
BlackRock, Spot Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

Yaklaşık 10 trilyon dolarlık varlık yöneticisi BlackRock, spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için resmi başvuruda bulundu.

Şayet onaylanırsa BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust adlı ETF’si, Coinbase Custody’yi saklama kuruluşu olarak kullanacak ve varlıkların güvenli bir şekilde korunmasını sağlayacak. Başvuru şu an ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) onayını bekliyor. SEC, bilindiği gibi henüz hiçbir spot Bitcoin ETF’sini onaylamadı.

728×90 muhabbit - BlackRock, Spot Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu300x250 muhabbit - BlackRock, Spot Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

iShares Bitcoin Trust Nedir?

BlackRock tarafından oluşturulan ve yönetilen bir yatırım fonudur. Bu fon, yatırımcılara Bitcoin için bir yol sunar. iShares Bitcoin Trust, Bitcoin fiyatına dayalı bir portföyü takip eder ve yatırımcılara Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yapma imkanı sağlar.

SEC, geçen yıl Grayscale Investment LLC‘nin spot Grayscale Bitcoin Trust‘u bir ETF’ye dönüştürmek için yaptığı başvuruyu reddetti. Grayscale, uzun süredir GBTC hisselerini bir Bitcoin ETF’sine çevirmeye çalışıyor. Bununla ilgili ilk başvurusunu 2016 yılında yapmıştı. Ancak SEC Başkanı Gary Gensler, vadeli Bitcoin işlemlerinin ETF’ler için daha uygun olduğunu birçok açıklamasında söylemişti. Ardından Kasım 2021’de ilk kez Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylamıştı.

SEC, spot Bitcoin ETF başvurularını onaylamıyor

SEC, şu ana kadar yapılan tüm spot Bitcoin ETF başvurularını reddetti. Grayscale, SEC’in daha önce Bitcoin vadeli işlem ETF’lerini onayladığı halde spot Bitcoin ETF’leri için yapılan başvuruları reddetmesini keyfi bulduğunu iddia ederek, SEC’e dava açmıştı. SEC ayrıca Fidelity, Cboe Global Markets ve NYDIG gibi şirketlerin de spot Bitcoin ETF tekliflerini geri çevirdi.

Bu ayın başlarında düzenleyici kurum, dijital varlıklar endüstrisinde yankı uyandıran Coinbase ve Binance borsalarına dava açtı. Bu yüzden BlackRock’un bu başvurusunun zamanlaması da oldukça manidar.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar