Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64188.81
2.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3078.54
4.25%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.59
15.29%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $552.1
4.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Blockchain Destekli Sosyal Medya Bol Seçenekli Olacak!

Blockchain ile geliştirilen sosyal medyalar, sansüre karşı iyi bir çözüm olabilir.

Clock
Paylaş
Blockchain Destekli Sosyal Medya Bol Seçenekli Olacak!

İnsanlar, corona virüs salgını nedeniyle teknoloji geliştirme, ekonomik önlemler ve ifade özgürlüğü gibi konuları yeniden düşünmeye devam ederken, blockchain artık birçok sorun için bir çözüm olmaya başladı. Merkezi olmayan bir mikro blok platformu olan Ignite’ın kurucu ortağı Iva Wisher, blockchain teknolojisinin günümüzün pandemiyle ilgili yeni normalinde devlet destekli sansüre karşı bir çözüm olabileceğini söyledi.

728×90 muhabbit - Blockchain Destekli Sosyal Medya Bol Seçenekli Olacak!300x250 muhabbit - Blockchain Destekli Sosyal Medya Bol Seçenekli Olacak!

Kendisiyle yapılan röportajda Wisher, genel olarak ifade özgürlüğün “herhangi bir görüşü, hatta popüler olmayan bir görüşü, bir şiddet çağrısı olmadığı sürece ifade etme imkanı” anlamına geldiğini açıkladı.

Wisher, blockchain teknolojisinin daha sonraki zamanlarda hükümetten “cezalandırma riski olmadan fikrinizi ifade etme” fırsatı getirebileceğini söyledi.

Sansüre Karşı Blockchain

Aynı zamanda Ignite’ın kurucularından biri olan Vladislavs Semjonovs, Ignite gibi topluluk yönetişimi sistemlerine sahip merkezi olmayan platformların, TikTok’un ABD hükümeti tarafından yasaklanması gibi durumları “teknik olarak imkansız” hale getirdiğine inanıyor.

Her şeyden önce, içerik mekanizmasının tam ölçekli bir çözümünü yayınlamak için bir blockchain fikir birliği uygulamamız gerekecek. Prometeus ekibi, büyük verileri ve AI teknolojilerinin en son noktasını kullanabiliyor. Bu nedenle fikir birliği mekanizması uygulandıktan sonra, kullanıcılarımıza alakalı içerik sağlamak için AI alanındaki en son gelişmeleri uygulayabiliriz.

Wisher’a göre, blockchain destekli bir sosyal ağ veya bir blog platformu, “kullanıcıları her türlü yasadışı içerikten korumak” için yapay zeka destekli hassas bir içerik işaretleme sistemi uygulamalıdır. Çünkü yöneticiler, sansürle baş edebilmek için bunlar gibi merkezi olmayan bir platformun bir parçası olmamalıdır.

Kullanıcılar, başkalarının “nefret söylemi” olarak değerlendirebilecekleri gönderileri görebileceklerinden, Semjonovs “bunu captcha ile onaylamaları gerekecek” dedi. Semjonovs, kullanıcıların her zaman belirli bir kullanıcının içeriğini görmemeye hakkı var diye devam etti.

Semjonovs, projenin sosyal ağların blockchain ortamında başlamasını sağlayacak diğer benzer platformlar için nasıl bir referans olabileceğinden bahsetti. Ayrıca platformun DAO gibi modeller kullanarak topluluk tarafından nasıl yönetileceğini de teknik bir şekilde açıkladı.

Her şeyden önce, Ignite, BSC’nin sağladığı gibi güçlü ve esnek bir fikir birliği mekanizması olmadan var olamaz. İkinci olarak, BSC’nin Ignite’ın gelecek topluluk sistemine uyan bir mini token özelliği olacak. Skynet’e gelince, merkezi olmayan ekosistem gelişimi ile ilgili ortak fikirleri ve talimatları paylaşmaktayız.

Ignite’ın kurucularının her ikisi de, TikTok’un ABD’de yasaklanmasının ve Hindistan hükümetinin Çin’in uygulamalarına benzer tavır takınacağını düşünüyor. Ayrıca bu tür durumlar kuruculara göre muhtemelen “salgın sonrası dönemde artacak”.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar