Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56242.31
9.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3226.71
4.05%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.5
6.30%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $399.3
3.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Blockchain Tabanlı Dijital Para Birimini Dört Gözle Bekliyorlar!

Tüm dünyayı etkisi altına alan dijital para rüzgârı Blockchain tabanlı dijital para birimlerini bekleyen Kamboçyalı yatırımcılar için esiyor.

Clock
Paylaş
Blockchain Tabanlı Dijital Para Birimini Dört Gözle Bekliyorlar!

2020 yılının ilk çeyreğinde Kamboçya basılı ve yazılı haber birimlerinde ulusal çapta bir Blockchain tabanlı dijital para birimi çıkarılacağı manşetleri atılmıştı. 2020 yılının 3. çeyreğini neredeyse yarıladığımız şu günlerde ise hâlâ hayata tam teşekküllü bir şekilde geçmemiş olan bu proje konuşuluyor. Kamboçyalılar şu zamana dek piyasaya sürüleceği iddia edilen para birimi hakkında şüpheye düştü.

Binance BannerBinance Banner

Tüm dünyayı etkisi altına alan dijital para rüzgârı, Kamboçya’da da esiyor. Merkez bankası dijital para birimi çıkartılması ve piyasaya sürülmesi trendine Kamboçya da katılmıştı. Kamboçya Ulusal Bankası’nın 2020 yılının başında yaptığı açıklamada 11 yerel bankanın desteği ile oluşturulan projenin Bakong olarak adlandırıldığı ve yakında piyasaya sürüleceği duyurulmuştu.

27 Temmuz’da yerel haber merkezine demeç veren Kamboçya Ulusal Bankası Genel Müdürü Chea Serey’in konuşmasında Bakong’dan bahsetti. Bir nevi merkez bankası dijital para birimine (CBDC) benzetilen, ara formu olan Bakong’un Temmuz ayında deneme bazında başlatıldığını ve mevcut mali çeyrekte faaliyete geçeceğini ifade etti. Kamboçya için ulusal ödeme geçidi olarak nitelendirdiği sistem için;

“Bakong, Kamboçya’da ödeme alanında yer alan tüm oyuncuları aynı platformun altında toplayıp merkezi bir rol oynayacak. Böylece son kullanıcının bankası ne olursa olsun, kullanıcıların birbirine ödeme yapmaları kolaylaşacak.”

Bu açıklamayla birlikte Bakong sisteminin gelecekte sınır ötesi ödemeler için de kullanılabileceğini umduklarını ifade etti.

Uzun Sürdü Ancak İçimize Siniyor!

Phnom Penh Ticaret Bankası (PPCBank) Başkanı Shin Chang Moo, 27 Temmuz yani geçtiğimiz Pazartesi günü Post’a verdiği demeçte, bankasının mevcut sisteminin tüm bankalara (11 yerel banka) dağıtımının yapıldığını açıkladı.

“Yapılandırmanın son aşamalarındayız. Sistemin kullanıcılar için olabildiğince yararlı ve kullanışlı olmasını sağlamak için yaptığımız çalışmalar nedeniyle sistemin hizmete sunulma tarihi, beklenenden biraz daha uzun sürdü.”

Ayrıca merkeziyetsiz çoğu kripto para biriminden farklı olarak Bakong’da bankacılık işlemleri yetkililer tarafından desteklenen kapalı bir sistem olacağı için, Bakong’un spekülasyon olasılığının sıfır olacağından bahsetti.

Tüm dünyadaki dijital para rüzgârının en ön saflarında yer alan Çin, geçtiğimiz günlerde dijital yuanın benimsenmesi açısından güzel bir uygulamayı hayata geçirmişti. Yemek dağıtım şirketi ile masaya oturan Çin Halk Bankası, çoğunlukla genç kesimin kullandığı uygulamada dijital yuanın test denemelerinin yapılacağını açıklamıştı.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar