BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), Chainlink Hizmetlerinden Yararlanacak!

Çin’in Ulusal Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), Chainlink’in oracles hizmetlerinden yararlanacağını açıkladı.

Yayın:

-

Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), Chainlink Hizmetlerinden Yararlanacak!

Çin’in Ulusal Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), Chainlink’in oracles hizmetlerinden yararlanacağını açıkladı.

Martın başında hükümet tarafından inşa edilen Çin’in Ulusal Blockchain Hizmet Ağı, temelinde devlet daireleri, bankalar ve teknoloji firmalarını bulunduran bir ittifak. Bir hükümet tarafından başlatılan ve sürdürülebilirliğini devam ettiren ilk Blockchain ağı olan BSN, merkeziyetsiz uygulamaları ekosistemine hızla entegre etmeye devam ediyor. Son entegrasyonu da Chainlink’in Oracles hizmeti oldu.

Chainlink’in ağa entegre edilmesiyle birlikte Çin başta olmak üzere tüm dünyadaki Blockchain uygulamalarının daha çok kullanılması ve benimsenmesi için ekstra bir güvenlik, güvenilirlik ve zincirler arası bağlanabilirliği sağlayacak.

Bununla birlikte BSN’nin yeni işbirliği sadece Chainlink ile değil. IRITA ve SNZ Pool ile de anlaşan BSN’nin, yeni işbirliklerini daha kullanışlı bir sistem için yaptığı düşünülüyor. Multidisipliner bir birlik anlayışı Chainlink ile entegrasyonu sağladığı takdirde, BSN üzerine inşa edilen uygulamaların daha kullanışlı olmasını ve gerçek dünyayla bağlantılı hâle getirilmesini sağlayacaktır.

İlk Tercihimiz Değildi Belki Ama Ekibi Çok Sevdik!

Red Date Technology ve BSN kurucu ortağı Yifan He, hem PR Newswire’ın hem de Cointelegraph’ın sorularını yanıtladı. PR Newswire’a verdiği demeçte;

“BSN’nin temel amaçlarından biri izin verilen veyahut halka açık zincirler için olsun ya da olmasın tüm DApp’lerle birlikte çalışılabilirliğin oluşturulmasıdır. BSN’de kullanılacak olan her DApp, diğerlerine göre daha düşük maliyetli olmalıdır. Chainlink, IRITA ve SNZ Pool ile yaptığımız bu işbirliği, bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacaktır.”

Cointelegraph’a verdiği demeçte ise;

“İnternetteki veri aktarımının dağıtılmış yola (DLT) doğru ilerlediğini gördük. Teknolojinin bu özelliğine vurulduk. Ancak aynı zamanda gereğinden fazla pahalı olduğunu düşündük. Çünkü sadece çevreyi kurmak, çerçeveyi bir araya getirmek ve nodeları inşa ederek projeyi kurmak yaklaşık yarım milyon yuan tuttu.”

Bununla birlikte ilk tercihlerinin Chainlink olmadığı da ekledi. BSN’nin potansiyel oracles veri sağlayıcısı olarak ikinci tercihinin Chainlink olduğu ve ilk tercihinin hangi veri sağlayıcısı olduğunun bilinmediği belirtiliyor. Ayrıca Chainlink için;

“Chainlink ilk tercihimiz değildi evet ilk dördümüzde ikinci sıradaydı. Ancak Chainlink’in çok iyi bir topluluğa ve desteğe sahip olduğunu gördük. […] Bir de ekibi gerçekten çok sevdik.”

Son olarak “Çin’den sadece kötü şeyler çıkmaz.” diye ekledi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Daimler Tercihini Blockchain Teknolojisinden Yana Kullandı!

Daimler, blockchain teknolojisini otomotiv sektörüne entegre edebilmek adına yeni ortaklıklar kuruyor.

Yayın:

-

Blockchain destekli bir veri paylaşım platformu olan Ocean Protocol ve Daimler iş birliğine gidiyor. Bu iş birliği ile birlikte Daimler, şirket içi veri akışları ve tedarik zinciri bilgilerinden nasıl daha efektif bir şekilde yararlanabileceklerini gösterecek.

Salı günü açıklanan ortaklığın asıl amacı, Daimler AG’nin merkezsiz bir şekilde veri akışlarını kontrol etmesi ve dahili satışların artmasını sağlamak.

Daimler’in Stuttgart merkezini ve Singapur’daki üretim merkezini kapsayan proje, büyük işletmelerin veri paylaşımı yaparken daha güvende hissetmesini sağlayacak.

Daimler Technology’nin başkanı Hartmut Mueller yaptığı açıklamada, “Merkezsiz bir şekilde işlenen verilerin değerini kanıtlamasında blockchain teknolojisine sonsuz güven duyuyoruz.” dedi. Ayrıca, “Veri odaklı bir şirket ile yaptığımız bu yolculuk, B2B veri merkezi gibi güvenilir bir girişimde bulunmamıza katkı sağlayacak.” dedi.

MercedesChain

Yıllar geçtikçe büyük teknoloji devleri ve büyük işletmeler, dünya üzerindeki en değerli kaynağın veri akışı olduğunu fark etti. Daimler, General Motors ve BMW gibi büyük otomobil üreticileri, blockchain teknolojisini kendi endüstrilerine entegre etmeye çalışan ilk üreticilerden.

Daha öncelerinde Daimler’in IT departmanında 5 yıllık bir tecrübeye sahip olan Ocean Protocol’ün kurucusu Bruce Pon, Daimler gibi bir şirketin sadece, yazılım, güvenlik önlemleri ve çeşitli ek giderlerin yılda 300 milyon$ gibi bir fatura çıkardığını söyledi.

Pon konu ile ilgili verdiği bir röportajda, “İç ve dış veri paylaşımının çalıştığını gözlemledik.” dedi. Bununla beraber, “Bu teknoloji firmanın IT sistemini bir maliyet unsurundan kâr unsuru haline getirebilir.” dedi.

Yeni Nesil Sektör

Günümüzde, otomobil üreticileri ve orijinal ekipman üreticileri parmaklarının ucunda bulunan veri zenginliğinin farkındalar. Ve bu veri zenginliğinden en iyi şekilde yararlanabilmek için birbirleri ile bir yarış halindeler.

Daimler’in Singapur teknoloji müdürü Frank Schur yaptığı bir açıklamada, “Merkezsiz bir veri pazarı kulağa ilginç geliyor ve alım satım işlemlerine açık bir yaklaşım ile, bize verilerin toplanması için heyecan verici bir fırsat sunuyor.” dedi. Ayrıca Schur, “Ocean Protocol ile birlikte bu fırsatı güvenli ve şeffaf bir biçimde değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Pon, Ocean ekibinin bu konuda otomobil üreticileri ile birlikte beyin fırtınası yaptığını belirtti. Ayrıca Pon, oluşturulacak ilk veri pazarının kamyon şirketleri ve dağıtım araçları arasında gerçekleşebileceğini düşünüyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum Ağındaki Aktif DApp Kullanıcıları Yükselişte

Ethereum ağını kullanan DApp kullanıcıları, diğer ağlardan ziyade Ethereum’u sevmiş gibi görünüyor.

Yayın:

-

Ethereum blockchaininin üzerinde olan merkezsiz finans (DeFi) uygulamaları, günlük işlem hacmi anlamında Haziran ayında tüm zamanların en yükseğine ulaştı.

Dapp.com tarafından yayınlanan 2020 2. çeyrek raporuna göre, Ethereum üzerindeki aktif DApp kullanıcılarının sayısı, birinci çeyreğe nazaran ikinci çeyrekte %97 oranında artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.258.527’ye ulaştı. Ayrıca Ethereum DApp hacminin %97’sinden fazlasını oluşturmasının yanı sıra, Ethereum DeFi DApp’lerin işlem hacmi ise 5.7 milyar $’a ulaşmış durumda.

COMP’un Ethereum’a Sağladıkları

Bildiğiniz üzere, 16 Haziran tarihinde çıkışını yapan COMP, listelendikten bir kaç saat sonra %60’tan fazla değerlenerek piyasanın en değerli DeFi tokenı olarak işlem görmeye başladı. Dapp.com’dan alınan verilere göre, ETH ağındaki günlük DeFi Dapp kullanıcılarının sayısı 15 Haziran’dan sonra 7.682’den, 11.230’a yükselmiş.

dapp.com

DApp’in 2. Çeyrek Performansı. Kaynak: dapp.com

COMP tokenı 21 Haziran tarihinde 372 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştı. Bu olaydan sonra DeFi’nin günlük işlem hacmi tamı tamına 608 milyon$’ın üzerine çıktı. COMP’un, blockchain sektörüne çok başarılı bir giriş yapmasına rağmen, DApp.com, Brave’in Basic Attention Token’ının (BAT) 931 milyon$’lık işlem hacmi ile birlikte, DeFi’de en çok kullanılan token olduğunu raporunda paylaştı.

Ethereum, bu yılın ikinci çeyreğinde 45 yeni DApp’a ev sahipliği yaparken, kendisine en yakın rakibi TRON 33 yeni başvuru almış. Fakat yeni DApp’lerin çıkış oranı ilk çeyreğe göre azalmış durumda. 2020 yılının ilk çeyreğinde tamı tamına 135 DApp hayat buldu, bu yılın ikinci çeyreğinde ise sadece 99 adet yeni DApp yayınlandı. Görünüşe göre uygulama geliştiricileri, yeni DApp’ler geliştirmektense var olan DApp’leri geliştirmeye ve mükemmelleştirmeye çalışıyor.

2020 yılının ikinci çeyreği, ETH için baskın bir dönem olmuş gibi görünüyor. Ethereum hem kullanıcı olarak hem de günlük işlem bazında, TRON ve EOS gibi rakip protokollere karşı büyük artışlar kaydetti. Ethereum tabanlı DeFi protokolüde momentum kazanmaya devam ederken, herhangi bir rakibin, bu konularda Ethereum’un karşısına çıkması pek olası görünmüyor.

Görünüşe göre Ethereum ağı, nispeten yeni bir protokol olan DeFi’nin yükselen popülaritesiyle yatırımcıların yüzünü güldürmeye devam edecek.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.