Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69009.99
0.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3750.53
-0.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.7
-1.98%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.8
-0.05%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

BlockFi’dan Sürpriz Iowa Hamlesi!

BlockFi, Iowa yetkilileri tarafından para cezasına çarptırıldıktan 2 hafta sonra eyaletten Para Hizmetleri Lisansı aldığını duyurdu.

Clock
Paylaş
BlockFi’dan Sürpriz Iowa Hamlesi!

Kripto para kredi platformu BlockFi, Iowa yetkilileri tarafından kayıt dışı menkul kıymetler teklifi verdiği ve sattığı için para cezasına çarptırılmıştı. Bu olayın sadece iki hafta sonrasında ise şirket, eyaletten Para Hizmetleri Lisansı aldığını duyurdu.

Iowa lisansı, kripto para borç vereninin eyalet sınırları içerisinde para almasına ve ödeme araçları satmasına imkan sağlamasına imkan sağlayacak. BlockFi, Twitter’da yaptığı açıklamada Iowa eyalet sakinlerinin stablecoin ticareti yapmasına izin vermek suretiyle lisansını kullanmaya başlayacağını belirtti.

728×90 muhabbit - BlockFi'dan Sürpriz Iowa Hamlesi!300x250 muhabbit - BlockFi'dan Sürpriz Iowa Hamlesi!

BlockFi, lisansın kazanç getiren ürününü kapsayıp kapsamadığından ise bahsetmedi. BlockFi’a göre, platformun faiz hesapları henüz yasal olarak kaydedilmedi. Bu nedenle de hesaplar Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz teklif edilemiyor ya da satılamıyor.

Daha önce 14 Haziran 2022’de eyaletteki menkul kıymet satışlarından sorumlu Iowa Insurance Division (IID), eyaletin Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ettiği için BlockFi’ı 943.000 doların üzerinde para cezasına çarptırmıştı. IID, BlockFi’ın “Iowa’da kayıtlı veya satışına izin verilmeyen menkul kıymetler teklif ettiğini ve sattığını” ve ayrıca bir komisyoncu-satıcı veya aracı olarak eyalete kayıt yaptırmadığını iddia etmişti.

Para cezası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Şubat 2022 tarihinde komisyonun menkul kıymet olarak kabul ettiği yüksek getirili faizli hesapların kaydedilmemesine  yönelik getirilen daha yüksek meblağlı bir cezanın kapsamında verildi.

Söz konusu para cezası, federal yetkililer tarafından bir kripto para girişimine şimdiye dek verilen en büyük cezalardan biri olarak tarihe geçmişti. BlockFi, cezadan kurtulmak amacıyla yetkililerle 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Bu rakamın yarısı SEC’e, diğer yarısı da benzer suçlamalarda bulunan diğer 32 eyalete ödendi.

Kısa bir süre sonra BlockFi, ABD’li müşterilerinin mevcut faiz hesaplarının yerini alması amacıyla kripto para faizi sağlayan bir güvenlik protokolü için SEC’e kaydolmayı planladığını duyurdu.

Blockfi SEC Ceza Muhabbit - BlockFi'dan Sürpriz Iowa Hamlesi!
BlockFi SEC’e Karşı!

BlockFi Yeni Lisansıyla Zorlu Piyasa Koşullarına Direnecek

Alınan bu yeni lisans, kötüleşen piyasa koşulları, zorlanan şirketler ve düşen kripto para fiyatları göz önünde bulundurulduğunda BlockFi için oldukça iyi bir haber. 

BlockFi, 16 Haziran 2022’de girişim şirketi Three Arrow Capital’in (3AC) pozisyonlarından bazılarını tasfiye etmek zorunda kalan borç veren firmalar arasında yer alıyordu. 

Rakip bir kripto para kredi platformu olan Celsius, kararı piyasa koşullarına bağlayarak 13 Haziran’da müşterilerin para çekme işlemlerini duraklattı. Bu hamlenin devamında gelen haberler ise şirketin likidite sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu ve yakında iflasla karşı karşıya kalacağını iddia etti.

BlockFi CEO’su Zac Prince 14 Haziran 2022’de şirketin kâr elde ettiğinden emin olmak için çalışanlarının %20’sini işten çıkaracağını söyledi. SEC’in mali cezalarının bu karar üzerinde ne kadar etkisi olduğu ise bilinmiyor.

Bir hafta sonra 21 Haziran 2022’de BlockFi, kripto para borsası FTX’ten adeta bir cankurtaran simidi aldı. BlockFi, bu kapsamda şirketin bilançolarını desteklemek ve platformu güçlendirmek için 250 milyon dolarlık bir döner kredi tesisi anlaşmasına imza attı.

İlginizi çekebilir: BlockFi, FTX’ten 250 Milyon Dolarlık Kredi Alıyor!

Sadece günler sonra, 24 Haziran 2022’de bir BlockFi sözcüsü “piyasa söylentileri hakkında yorum yapmadığını” ve “hala anlaşmanın şartlarını müzakere ettiğini” söylemesine rağmen, FTX’in BlockFi’da hisse satın almak için görüşmeler yürütüyor olabileceği bildirildi. Hissedarların ise öz sermayeyi ortadan kaldıracağı gerekçesiyle gerçekleştirilen bu hamleden memnun olmadığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Anthony Pompliano’nun yatırım şirketi Morgan Creek’in BlockFi’ın çoğunluk hissesini satın almak için 250 milyon dolarlık alternatif bir anlaşma yapmaya çalıştığı bildirilmişti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar