Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67587.15
-3.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3786.57
1.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.92
-5.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.6
-3.21%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

SON DAKİKA

Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’ye Gitmeyin Dedi!

Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’deki Kripto Para Birimi Konferansına katılmayı, yaptırım ihlali olarak görebilir.

Clock
Paylaş
Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’ye Gitmeyin Dedi!

15 Ocak’ta yayınlanan Reuters Haber Ajansı haberine göre, Birleşmiş Milletler şubat ayındaki Kuzey Kore kripto para birimi konferansına katılmanın bir yaptırım ihlali olarak sayılabileceği konusunda uyardı.

Raporda, geçen hafta Ethereum Vakfı araştırmacısı Virgil Griffith’in Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçleri Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) ihlal etmekle suçlanıyor.

Griffith, geçen yıl Nisan ayında ilk Blockchain ve kripto para birimi konferansı için Kuzey Kore‘ye gitti. Oradayken, o ve diğer konferans katılımcılarının kripto para birimleri ve Blockchain teknolojilerini konuştukları söyleniyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Griffith’in Kuzey Kore’ye uluslararası yaptırımlardan sıyrılması için yardımcı olmuş olabileceğini ileri sürdü.

Griffith davasındaki görevli savcılar, Griffith’in diğer Amerika Birleşik Devleti vatandaşlarını bu yılki konferansa katılmaya teşvik ettiğini söyledi.

Konferansın web sitesinde, Güney Kore, Japonya ve İsrail hariç dünyanın neresinden gelirse gelsin katılımcıların ziyaret etmesine izin verildiği ve ziyaretçi pasaportlarının damgalanmayacağını belirtiyor:

728×90 muhabbit - Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore'ye Gitmeyin Dedi!300x250 muhabbit - Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore'ye Gitmeyin Dedi!


“Pasaportunuzdan ayrı olarak bir kâğıt vizesi vereceğiz, böylece ülkeye giriş-çıkışınız ile ilgili hiçbir kanıt olmayacak. Siz yayınlamadığınız sürece katılımınız tarafımızdan ifşa edilmeyecektir.”

Yaptırım uzmanları “Kuzey Kore ‘ye GİTMEYİN” diyor!

Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’ye nükleer ve balistik füze programları nedeniyle 2006’dan yaptırım uyguluyor. Diğer ülkelerin veya kişilerin, Kuzey Kore’nin füze programlarına veya yaptırımları aşmalarına yardım sağlama ihtimali varsa “finansal işlem gerçekleştirmelerini, teknik çalışma yapmalarını ve tavsiye, hizmet veya yardım etmelerini” yasaklıyor.

İddia edilen “yaptırımlardan kaçınma ve kara para aklama için kripto para biriminin açık tartışmaları” bu yaptırımın doğrudan ihlali sayılıyor.

Kuzey Kore destekli hacker grubu Lazarus, kripto para hırsızlığı için yeni bir yazılım geliştirdi. Bir süredir kripto para kullanıcılarını hedef alan Lazarus, 2017’den 2018 Ekim’e kadar 1 milyar doların üzerinde değer sahip kripto para çaldı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar