Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68553.9
0.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3860.53
0.04%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.28
0.98%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.4
0.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

Bored Ape Yacht Club Nazi Suçlamalarına Tepki Gösterdi

Popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı şirket Yuga Labs, ırkçı olduğu ve hatta Nazilerle bağlantılı olduğu iddialarına tepki gösterdi.

Clock
Paylaş
Bored Ape Yacht Club Nazi Suçlamalarına Tepki Gösterdi

Popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı şirket Yuga Labs, ırkçı olduğu ve hatta Nazilerle bağlantılı olduğu iddialarına tepki gösterdi. Şirket söylentileri yalanladı ve bu iddiaların “dezenformasyon” ve “saçmalık” olduğunu belirtti.

728×90 muhabbit - Bored Ape Yacht Club Nazi Suçlamalarına Tepki Gösterdi300x250 muhabbit - Bored Ape Yacht Club Nazi Suçlamalarına Tepki Gösterdi

Yuga Labs, aksine Yahudi, Kübalı, Pakistanlı ve diğer topluluklarla bağlantılı olduğunu iddia etti ve 1913’te “Yahudi halkına yönelik karalamayı durdurmak” için kurulan bir örgüt olan Hakaretle Mücadele Birliği’nin (ADL) şirketi desteklediğini ifade etti.

“Bu iddialara daha ayrıntılı bir şekilde yanıt vermedik çünkü açıkçası fazlasıyla aşırıya kaçmışlar. Bununla birlikte, bu sabah saygı duyduğumuz bir podcast yapımcısının dahi bu komplo teorisi hakkında konuştuğunu gördük ve kulaklarımıza inanamadık. Bu durum bize çıkıp tüm bu iddiaları bir son vermenin zamanının geldiğini gösterdi.”

Şirket, eleştirmenlerin Bored Ape Yacht Club’ı “ırkçı” olarak sınıflandırmak için kullandığı argümanın bir parçası olarak kullanılan “Ape” (Maymun) teriminin kripto para topluluğunda kullanılan bir terim olduğunu açıkladı. Şirkete göre “Ape” terimi sektörde genellikle düşük risk yönetimi ile dijital varlıklarla işlem yapan birini tanımlamak için kullanılıyor.

Ayrıca şirket, ikonografilerinin bir parçası olarak “Ape”i kullanan başka popüler NFT koleksiyonlarının da var olduğunu iddia ediyor. Şirket, koleksiyonun dalga amaçlı olduğunu ve söylentilerin arkasındaki ana bileşenlerden biri olan logosunun ve ikonografisinin “dahil olduğumuz eski bir yat kulübü bayrağından” esinlenerek tasarladığını belirtiyor.

Şirket, bu açıklamasıyla söylentilerin iddia ettiği gibi logolarının, NFT koleksiyonunun veya Bored Ape Yacht Club ile ilgili herhangi bir şeyin arkasında gizli bir mesaj veya bilmece olmadığını göstermeye çalışıyor.

“Kurucuların hiçbiri şifrelerde veya bulmacaları çözmekte pek yetenekli sayılmaz. Bu konularda baya kötüyüz. Öyle ki, Bored Ape Yacht Club hazine avını yaratmaya yardım etmek için Exaltation of Larks adlı bir şirketten profesyonel yardım getirmemiz gerekti.”

Bored Ape 8398 901x600 - Bored Ape Yacht Club Nazi Suçlamalarına Tepki Gösterdi
Bored Ape #8398

Bored Ape Yachts Club’a Yönelik İddiaların Aslı Var Mı?

Yuga Labs, söylentilerin “internetteki troller” sayesinde yayılmayı başardığına inanıyor. Şirket, “saçmalık” olarak adlandırdıkları bu iddiaların karşısında arkalarında duran topluluk üyelerine ise teşekkür etti.

Yuga Labs ve Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonuna yönelik suçlamaları destekleyebilecek kanıtlar oldukça öznel ve yoruma açık görünüyor.

Söylentileri çıkartan kişilere göre kanıtlar, Yuga Labs koleksiyonunun arkasındaki şirketin ve koleksiyonun adına dayanıyor. Diğer bir deyişle, iddialara göre bu isimler söz konusu ırkçı tavırlara (mesela bir kişiye “maymun” deme gibi) atıfta bulunuyor. Benzer bir şekilde Yuga Labs isminin de aşırı sağ hareketler ve “Kali Yuga”ya atıfta bulunan Nazi edebiyatına referans verdiği söyleniyor.

İlginizi çekebilir: Bored Ape Discord Sunucularında NFT Hırsızlığı! Kaç NFT Çalındı?

Yuga terimi köken olarak Hinduizm’den geliyor ve yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip. Kelime anlamı olarak “çağ” anlamına gelen Yuga’nın Yuga Labs’e adını vermesi ise şirketin iddiasına göre kurucuların en sevdikleri video oyunlarından biri olan “The Legend of Zelda” sayesinde gerçekleşti.

“Yuga, Zelda’da kendisini ve başkalarını 2D sanata dönüştürebilme yeteneğine sahip bir kötü adamın adıdır. Haliyle bu ismin bir NFT şirketi için mantıklı olacağını düşündük.”

Eleştirmenler ayrıca bu NFT koleksiyonunda kullanılan ikonografiye ve argümanlarını destekleyecek belirli olaylara da işaret ediyor. Ancak buna rağmen ırkçı iddialarını destekleyecek sağlam veya kesin bir kanıt yok gibi görünüyor. Yuga Labs ise söylentileri ve suçlamaları reddetmeye devam ediyor. 

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar