BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Borsaların Başı Farklı İsimlerle Anılan Bu Grup İle Dertte!

Siber güvenlik şirketi CryptoSky’ın araştırmasına göre, kripto para borsalarını hedef alan grup 2018’in başından beri 200 milyon dolardan fazla çaldı.

Yayın:

-

Borsaların Başı Farklı İsimlerle Anılan Bu Grup İle Dertte!

Kripto para borsalarını hedef alan grup 2018’in başından beri 200 milyon dolardan fazla çaldı.

Siber güvenlik şirketi ClearSky, özellikle kripto para borsalarını ilgilendiren bir çalışma yayınladı. Çalışma raporunda farklı bölgelerde farklı isimlerle tanınan siber suç çetesine değiniliyordu. 2018’in başlarında faaliyetine başlayan grup daha çok CryptoCore adıyla biliniyor. Ancak “Leery Turtle” veya “Dangerous Password” olarak bilindiği bölgeler de mevcut. Ayrıca Crypto-gang adını kullandıkları da biliniyor.

Raporda 2018 yılı Temmuz ayında ilk saldırılarını yaptıktan sonra neredeyse 1 yıl boyunca büyük bir ara verdikleri gözleniyor. Ardından 2019 yılı Haziran ayında birçok Japon kripto para borsasına saldırı düzenledikleri gözlenmiş. Ardından direksiyonu Amerika’ya çeviren siber suç grubunun toplamda 200 milyon dolardan fazla vurgun yaptığı belirtiliyor.

 

Tabii bu zaman akışı sadece rapor edilen veya ulaşılabilen kripto para borsalarını kapsıyor. Bunun dışında CryptoCore tarafından hedeflenmiş ve hacklenmiş borsalar olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte CyptoSky, hedef alınmış bazı borsalara hizmet verdiği ve aralarında gizlilik anlaşması olduğu için hedef alınmış borsaların isimlerini veremeyeceğini iletiyor.

Peki Nasıl Başardılar?

Raporda CryptoCore’u diğer siber suç gruplarından ayıran bir özelliğinden de bahsediliyordu. Pasif DNS yoluyla C&C domain’lerine bağlı özel IP adresleriyle CryptoCore’un dijital altyapısı Maltego grafiği şeklinde aşağıda veriliyor. Grafiğin uzun ve zincir benzeri yapısı, ağ indikatörleri ile arasında güçlü bir yapı geliştirdiğini gösteriyor.

CryptoCore, kripto para borsalarına ve cüzdanlara erişim sağlamak için oltalama saldırılarını kullanıyor. Hedef alınan şirkette çalışan yüksek rütbeli bir çalışan kılığında toplu e-posta atılıyor. Çalışan ve şirket hakkında yeterince bilgi toplandığı için e-postayı alan kişi veya kişiler bunun sahte bir e-posta olduğunu anlayamıyorlar.

E-postanın sahte olduğunu anlayamayan kişi veya kişiler e-postaya geri dönüyor veya içeriğe tıklıyor. İşte tam bu noktada siber saldırı başlıyor. E-posta içerisindeki kötü niyetli yazılımların aktifleşmesi ile birlikte kişi veya kuruluşların cüzdan adresleri ve giriş bilgileri de dahil olmak üzere tüm verileri siber suç grubu CryptoCore’un eline geçiyor.

Siber güvenlik konusunda kendini ispatlamış şirket CryptoSky’ın raporuna göre CryptoCore’un merkezi Doğu Avrupa’da, Ukrayna, Rusya veya Romanya’da olabilir. Ayrıca raporun yanı sıra CryptoSky, hedef alınmış kripto para borsalarının gerekli biçimde bilgilendirildiğini ve uyarıldıklarını da ekledi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Madenciler Bitcoin Saklıyor! Temmuz 2019’dan Beri Artışta!

Muhabbit Data üzerinden sizlerle paylaştığımız verilere göre madenciler, Bitcoin arzının oldukça önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Yayın:

-

madenciler bitcoin saklıyor

Yeni verilere göre Bitcoin (BTC) madencileri Bitcoin saklıyor.

Muhabbit Data üzerinden sizlerle paylaştığımız verilere göre madenciler, Bitcoin arzının oldukça önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Madencilerin elinde bulunan Bitcoin miktari yaklaşık 1.8 Milyon adet. Bu miktar ise yaklaşık olarak Bitcoin arzının yüzde 10’una tekabül etmekte. Madencilerin elinde bulunan Bitcoin’lerin toplam değeri ise 16 Milyar $’dan daha fazla.

2017’de Satış Başlamış

Grafik incelendiğinde 2017 itibariyle ciddi miktarlarda satış yapan madenciler, düzenli satışlarını 2019 ortalarına kadar devam ettirmiş gibi görünüyor.

2017 sonbahar aylarında neredeyse 1.900.000 adet BTC’ye sahip olan madenci cüzdanları, gerçekleştirdikleri düzenli satışlar ile birlikte neredeyse 100.000 adet BTC satmış görünüyor.

2019 yılının yaz aylarında son bulan 2 yıllık satış trendi yerini “Bitcoin tutma” trendine bırakmış görünüyor.

Grafik incelendiğinde 2019 yaz aylarından itibaren cüzdanların oldukça düzenli bir şekilde artış yaşadığı gözlemlenebilir. Yaklaşık 1 yıldır cüzdanlarında bulunan Bitcoin’leri satmayan madenciler ellerindeki Bitcoin’leri daha yüksek fiyatlardan satmak istiyor gibi görünüyor.

Bu durum ise uzun dönemde Bitcoin için “bullish” olmak için oldukça güçlü sebepler ortaya koymakta. Madencilerin Bitcoin’lerini tutma davranışı gelecekteki Bitcoin fiyatı hakkında bizlere birçok bilgi verebilir.

Yaşanan halving ile maliyetleri 2 katına çıkan madenciler maliyetlerini karşılamak için elindeki Bitcoin’leri satabilir, hatta satmak zorunda. Fakat oluşan davranış incelendiğinde madencilerin fiyat anlamında oldukça pozitif olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Siz uzun dönemde Bitcoin fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Siber Suçluların Hedefi Microsoft Excel!

Kimden geldiği belli olmayan e-posta eklerini açmayın!

Yayın:

-

Microsoft Security Intelligence kullanıcılarını, kötü amaçlı e-postaları dağıtmak için Excel 4.0 makrolarını kullanan Avaddon adlı bir fidye yazılım türüne karşı uyardı. E-postaların içeriği ise, Excel üzerinde açıldığında saldırıya başlayan yazılımlar.

Avaddon fidye yazılımı Haziran ayının başında, kurbanlarını rastgele hedef alan büyük bir spam operasyonu ile ortaya çıktı. Saldırılar incelendiğinde, fidye yazılımın çoğunlukla İtalyan kullanıcılarının hedefi olduğu belli oldu.

Italyan Yetkililerini Taklit Ediyorlar

BleepingComputer’ın bildirdiği üzere, fidye yazılımının arkasındaki isimler veri yükünü yaymak adına “kurumlar” arıyor. Analistlere göre, Avaddon’un istediği ortalama fidye fiyatı, 900 dolar civarında.

Saldırganlar, yolladıkları e-postalarda İtalya İş Müfettişliği yetkililerini sıkça taklit ediyor. Gönderilerde, küçük işletmelere corona virüs pandesine atıfta bulunarak “kriz döneminde” iş ihlali konusuna karşı uyarıyor.

Microsoft konu ile ilgili Twitter’dan şu açıklamayı yaptı;

Her ne kadar eski bir teknik olsa dahi, kötü amaçı Excel 4.0 makroları son zamanlarda popülerlik kazanmaya başlamış durumda. Kötü niyetli kişiler, corona virüs temalı e-postalar gibi bir çok cazibe unsuru e-posta ile kurbanları ile iletişime geçmiş durumda.

Avaddon, yolladığı gönderilerde kullanıcıya gönderdikleri belgeyi açıp incelemezse hakkında yasal işlem başlatılacağı ile ilgili bir uyarıda bulunuyor. Bu sayede kullanıcılara bir panik ortamı oluşturup kötü amaçlı fidye yazılımını kullanıcıların bilgisayarlarına sızdırıyor.

Çok Sayıda Kurban Var

Bir siber güvenlik firması olan Proofpoint tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, fidye yazılımlarını yaymak amacı ile kullanılan e-posta tabanlı saldırıların son zamanlarda ciddi bir artış yaşadığını söylüyor.

1 Temmuz tarihinde ise, yeni bir fidye yazılım türünün popüler uygulamaları yasadışı yollar ile elde eden macOS kullanıcılarını hedef aldığı bildirilmişti. EvilQuest olarak bilinen yazılım ilk olarak K7 Lab’in kötü amaçlı yazılım araştırmacısı Dinesh Devadoss tarafından tespit edilmişti.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Kaliforniya Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi, bir fidye yazılımına kurban gitmişti. Saldırganlar ile müzakere yapan üniversite yetkilileri, saldırganlara yaklaşık 1.2 milyon$ ödeyerek verilerini geri almıştı.

 

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.