Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53524.1
3.78%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3145.87
2.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.12
6.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.2
2.85%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Cardano CEO’su: Cardano Vakfı Bağımsızlığını Koruyacak!

Cardano’da işler değişmeyecek!

Clock
Paylaş
Cardano CEO’su: Cardano Vakfı Bağımsızlığını Koruyacak!

Cardano ekosistemi, yerleşik denetim ve denge politikalarıyla, ABD demokrasisinin işleyişinden pekte farklı olmayan karmaşık bir yönetişim yapısına sahip.

Ekosistemde üç ana oyuncu bulunuyor: Cardano Vakfı, EMURGO ve IOHK; Vakfın yeni CEO’su Frederik Gregaard’a göre, yönetişim daha fazla kuruluşun katılması halinde çok daha karmaşık bir hal alacak. Ayrıca yeni CEO, vakfın bağımsızlığını korumayı planladığını belirtti.

Binance BannerBinance Banner

İsviçre’deki yasalara göre vakfın bağımsız olması gerekiyor. Vakfın ilerleyen zamanlardaki misyonu “Cardano Protokolü’nün” ilerletilmesi olduğu için bu bağımsızlık kararına saygı duyulacak. Ayrıca, protokol için bir geliştirme şirketi de vakfa yardımcı oluyor. Birkaç ay içinde yayınlanması planlanan Voltaire planı ile, topluluk yakında bu geliştirici şirketin sözleşmesinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda oy verecek. Geliştirici şirket IOHK, topluluğun desteğini almak konusunda başarısız olursa, şirketin yerini başka bir geliştirici şirket alacak.

2018’de iki şirket arasında ciddi bir uçurum olmasına rağmen, şirket arası ilişkilerin düzeldiği anlaşılmakta. IOHK bağımsız bir kuruluştur, ve birincil odak noktası Cardano olsa da, diğer projelerle de çalışabilir. Örneğin, şirket geçtiğimiz günlerde Ethereum Classic için bir danışmanlık programı hazırlamıştı. EMURGO ise başlangıçta ekosistemin bir girişim kolu olarak planlanmıştı, fakat o zamandan bu yana geniş bir teknoloji şirketi haline geldi.

Gregaard, Hoskinson’ın Cardano’nun geliştirme şirketinin başı olmasından daha fazlası olduğunu ve Cardano’nun gelişiminin yönünü değiştirebileceklerini kabul ediyor.

Charles projeyi meslektaşlarından biri ile başlattı. Yani, onun ne kadar zeki ve ne kadar vizyoner olduğu konusunda hiç şüphe yok. Anca ürün teslim etmesi gereken bir ürün şirketi işletiyor. Eminim öncelikler ve inandığımız noktalar konusunda tartışmalar yaşayacağız. Fakat birlikte bu işi yürütmeyi öğrenmeliyiz.

Gregaard, Hoskinson ile birlikte çalışmanın kolay olmadığını söylese de, ikili ilişkileri hakkında iyi bir hisse sahip olduğunu söyledi. Ayrıca Gregaard, merkeziyetsizlik protokollerinin ciddi bir destekçisi. Ona göre bu protokol, Facebook ve Google gibi dev teknoloji firmalarının kullanıcıları manipülatif bir şekilde istismar ettiği bu dünyada iyi bir alternatif.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar