Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66936
-5.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3220.88
-8.83%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.36
-17.70%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $580.3
-5.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Cardano’nun, Stablecoin’i DJED Nedir!

Cardano’nun ilk stablecoini DJED nedir ve nasıl çalışır?

Clock
Paylaş
Cardano’nun, Stablecoin’i DJED Nedir!

Cardano blok zinciri daha önce tanıtımını yaptığı merkezi olmayan stablecoin DJED’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu duyuru Cardano için büyük bir adım olarak nitelendirildi.

Kripto paralar genelde dalgalı fiyatlara sahip olduğu için birçok ticaret işleminde kullanılmıyor. Bunun yerine USDT gibi ABD dolarına sabitlemiş merkezi stablecoinler kullanılıyor. Ancak merkezi stablecoinler de fiat rezervlerinin bir gecede çalınma riskine sahip olarak nitelendiriliyor. Çünkü birçok merkezi stablecoin rezervlerini tam olarak açıklamıyor ve bu rezervlerin gerçek olmadığı ortaya çıkarsa piyasadaki milyar dolarlık USDT bir anda buharlaşabilir.

728×90 muhabbit - Cardano'nun, Stablecoin'i DJED Nedir!300x250 muhabbit - Cardano'nun, Stablecoin'i DJED Nedir!

DAI ve DJED gibi merkezi olmayan stablecoinlerin ise belli bir merkezi olmadığı için başarısız olma şansı daha az olarak belirtiliyor. BUSD ve USDT gibi stablecoinlerde kullanıcıların körü körüne Binance ve Tether gibi şirketlerin fiyatın değerini koruyacağına inanması bekleniyor. Ancak DJED, merkezi olmayan bir stablecoin olarak merkezi işlemlere daha çok şeffaflık ve Cardano blok zinciri için daha fazla likidite sağlamayı hedefliyor.

DJED nedir?

DJED, Cardano ağının ilk yerel stablecoinidir. Bu stablecoin tamamen merkeziyetsiz, şeffaf ve topluluk tarafından yönetilir. DJED, ABD doları ile hesaplanıyor ve teoride 1 DJED daima 1 USD’ye eşit olacak şekilde tasarlandı.

DJED projesinin gelişip piyasayı çıkması neredeyse 1 yıl sürdü. Resmi beyaz sayfası 2021 Ağustos ayında çıkmış olsa da, 2022 Cardano Summit sırasında DJED protokolünün çıkış tarihi duyuruldu. DJED stablecoininin çıkarılma amacı ise Cardano blok zincirindeki ödemeleri anında yapmak için merkezi olmayan bir güvenli sığınak inşa etmek olarak belirtildi.

DJED nasıl çalışır?

USDT ve BUSD gerçek para birimleri tarafından desteklenirken DJED, ADA ve SHEN token tarafından destekleniyor. Algoritmik bir stablecoin olan DJED, sağlam bir akıllı sözleşme aracılığıyla DJED, ADA ve SHEN üretimini, yakımını ve takasını sağlayarak ekosistemindeki dengeyi mükemmel bir şekilde sağlıyor.

DJED 900x460 - Cardano'nun, Stablecoin'i DJED Nedir!

İşlem karışık gibi gözükse de işlemin merkezinde bir rezerve edilmiş ADA havuzu bulunuyor. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla kullanıcılar bu havuza ADA yollayarak DJED oluşturuyorlar. Oluşturulan DJED miktarının dolar olarak karşılığı ADA olarak hesaplanıyor. DJED bozdurma içinde de aynı şekilde yakılan DJED miktarının dolar karşılığınca ADA token havuzdan çıkarılıyor.

Bu işlemlerin iki amacı bulunuyor. Bunlardan birincisi ADA token kullanılarak DJED tokenın 1 dolara eşit kalması sağlanıyor. İkinci olarak akıllı sözleşmeler veya rezerv havuzu aracılığıyla Cardano blok zincirinde kilitli ADA token değeri arttırılıyor.

Ancak LUNA’da görüldüğü gibi sadece bu mekanizma sistemin korunmasını sağlamıyor. Büyük oranda ADA tokenın değerinin düşmesi sistemin istikrarsızlaştırılmasına sebep olabilir. Do Kwon’un hatalarından ders alan Cardano ekibi buna karşı yeni bir önlem aldığını belirti.

DJED rezerv oranı

DJED, olası kötü senaryoları düşünerek dolaşımdaki DJED miktarının çok üstünde varlığı rezerv havuzunda daima bulundurma kararı aldı. Teoride dolaşımdaki tüm DJED bir anda bozdurulursa DJED/dolar oranı bozulmadan sabit kalacak.

djed2 900x506 - Cardano'nun, Stablecoin'i DJED Nedir!

Daha net anlatmak gerekirse havuzdaki rezerv varlıklarının oranı her zaman %400 ila %800 arasında olacak şekilde hesaplandı. DJED değeri ADA token rezervinin %400’ünün altındaysa daha fazla ADA token kullanılarak DJED basılmayacak.

Eğer ADA fiyatı çok dalgalanırsa SHEN adındaki başka bir token mekanizmanın dengelenmesini sağlamak için havuzu destekleyecek. Shen token rezerv oranının %800’ün üzerine çıkması halinde duracak.

DJED’in rezerv tokenı SHEN nedir?

DJED protokolünün rezerv tokenı olarak karşımıza çıkan SHEN token, sistemin fazladan teminatlandırılması için kullanılır. Kullanıcılar, SHEN token oluşturmak için rezerv havuzuna ADA token sağlamak zorundadır. Tersi şekilde bu SHEN tokenların bozdurulması içinde SHEN tokenın yakılması gerekir. SHEN takas edilebilir bir varlıktır ve DJED protokolünün büyümesi sayesinde fiyatı artacaktır.

SHEN token tutmanın ayrıca başka avantajları da olacak. Kullanıcılar, DJED protokolünde, DJED oluşturma, yakma veya SHEN ile işlem yaptığında SHEN token sahipleri işlem ücretlerinden belirli bir pay alacak. SHEN sahipleri ayrıca delegasyon ödülleri alacak ve bu sürede tokenlarını Cardano DEX’in likidite farmına koyarak ek gelir kazanabilecek.

ADA token almak için 1:1 oranında SHEN token yakılacak. Teoride SHEN token hiçbir zaman ADA değerinin altına düşmeyecek. SHEN, ADA tokenın fiyatı ile ters orantılı olacak. Değeri, rezerv havuzundaki öz kaynakların dolaşımdaki SHEN token sayısına bölünmesiyle hesaplanacak.

DJED stablecoin nasıl gelişecek?

Cardano takımı, DJED stablecoininin Cardano ekosisteminde daha fazla alanda kullanılarak genişlemeye devam edeceğini açıkladı. Cardano ekosistemi, DJED değerini desteklemek için ADA ve SHEN tokenlarının yanı sıra ilerleyen zamanlarda WBTC ve WETH ile de desteklemek için yol haritası oluşturmuş durumda. Bunun anlamı başka kripto para birimleri ile de DJED oluşturulup kullanılabilecek.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Nedir haberi için: Nedir Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar