Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61340.01
-1.98%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3391.99
0.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.19
3.41%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $574.5
1.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Celsius CEO’su Sonunda Sessizliğini Bozdu!

Celsius CEO’su Alex Mashinsky sonunda sessizliğini bozdu. Mashinsky’nin açıklamalarının yüreklere ne denli su serptiği ise tartışmaya açık.

Clock
Paylaş
Celsius CEO’su Sonunda Sessizliğini Bozdu!

Şirketin tüm para çekme işlemlerini ani bir şekilde durdurmasından üç gün sonra Celsius CEO’su Alex Mashinsky sonunda sessizliğini bozdu. Mashinsky’nin açıklamalarının yüreklere ne denli su serptiği ise tartışmaya açık.

16 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Mashinsky, kullanıcılarına seslenerek Celsius ekibinin konuya dair “durmaksızın” çalıştığı güvencesini verdi. Mashinsky aynı zamanda kullanıcılardan sabırlı olmaları talebinde de bulundu. 

728×90 muhabbit - Celsius CEO'su Sonunda Sessizliğini Bozdu!300x250 muhabbit - Celsius CEO'su Sonunda Sessizliğini Bozdu!

Ancak, tüm bu açıklamalara rağmen Mashinsky Celsius’un ne zaman normal bir şekilde çalışmaya döneceğine dair herhangi bir bilgi vermedi. Celsius CEO’su Twitter kullanıcılarının kendisini tuttuğu soru yağmuruna ısrarla kayıtsız kaldı. 

Celsisus, platformda sunulan belirli bir kripto para birimi olan Lido’nun Staked Ether’inde (stETH) usulsüzlükler yaşanmaya başlamasıyla beraber, 12 Haziran 2022 Pazar günü “likiditeyi stabilize etmek” ve “varlıkları korumak” için para çekme işlemlerini duraklattı.

Ethereum 2.0 işaret zincirinde kilitli Ethereum’u temsil eden (ve en nihayetinde Ethereum ana ağıyla birleşecek olan) stETH’nin, ETH’nin değerine sabitlenmesi amaçlanıyor. Bu nedenle stETH, genellikle ETH ödünç almak için Celsius gibi platformlarda teminat olarak kullanılıyor.

celsius muhabbit 1200x600 - Celsius CEO'su Sonunda Sessizliğini Bozdu!
Celsius

stETH Celsius’un Sonunu Getirebilir

Ancak, kripto piyasalarında yaşanan krizlerle beraber stETH son zamanlarda yüksek oranda fiyat dalgalanmaları yaşayan ETH’ye karşı sabitliğini kaybetti. Bu nedenle, müşterilerin ETH’lerini geri çekmesi halinde Celsius’un stETH stoklarını satması gerecekti.

Diğer bir deyişle, gerçekleşen bu depegging hakkında endişe duyan çok sayıda müşteri geri çekilmeye karar verirse, böyle bir olay Celsius’u 472 milyon dolarlık stETH arzının büyük kısımlarını satmaya zorlayacak. Bu da stETH’nin fiyatını daha da düşürecek ve çok yüksek ihtimalle şirketi müşterilere ETH yükümlülüklerini karşılamak için yetersiz likiditeye sahip bir halde bırakacak.

stETH’nin ETH’ye denkliğini yeniden kuramaması halinde Celsius’un bu sürece nasıl bir tepki geliştireceği hala belirsizliğini koruyor. Son gelen bilgilere göre şirket bir dizi avukat tutarak şirketi yeniden yapılandırma yoluna giriyor.

https://twitter.com/Mashinsky/status/1535767334668861440?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1535767334668861440%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fdecrypt.co%2F103035%2Fembattled-celsius-ceo-alex-mashinsky-breaks-3-day-silence

Pazar günü gerçekleşen kararla beraber Celsius’un tokenı yalnızca bir saat içerisinde %70 değer kaybetti. Yalnızca bir gün öncesinde Mashinsky tweetlerinde kullanıcıları “belirsizlik, korku ve şüphe” yaymakla suçluyordu. 

Gelinen durum Celsius yönetimini gafil avlamışa benziyor.

Celsius Citi Muhabbit 1200x600 - Celsius CEO'su Sonunda Sessizliğini Bozdu!
Celsius ve Citigroup

Celsius Destek İçin Yüzünü Citigroup’a Döndü

Konuya dair son gelen haberlere göre avukatlara ek olarak Celsius olası çözümler konusunda tavsiye vermesi için bankacılık devi Citigroup’a başvurdu. 

Celsius’un Citigroup’u “danışman sıfatıyla” devreye soktuğu belirtiliyor, ancak Citigroup’un Celsius’a bilançosundan herhangi bir maddi katkıda bulunmayacağının da altı çiziliyor.

İlginizi çekebilir: Celsius ve Şok Eden Değer Kaybı: Kripto Para Lending Platformları Risk Altında Mı?

Citigroup’un Celsius’a “potansiyel finansman” seçenekleri konusunda tavsiyede bulunduğu ifade ediliyor. 

Kaynaklar, yatırım bankasının aynı zamanda rakibi Nexo’dan gelen teklif de dahil olmak üzere çeşitli fırsatlar konusunda da Celsius’a tavsiyede bulunduğunu belirtiyor. Bu haftanın başlarında Nexo, Celsius’a “esas olarak teminatlı kredi portföyü olmak üzere, Celsius’un kalan özellikli varlıklarını” satın almak için bir teklifte bulunmuştu.

Citigroup ve Celsius güçlerini ilk kez birleştirmiyor. Citigroup daha önce de Celsius’a madencilik yan kuruluşunun iş ve halka arz (IPO) planları hakkında tavsiyelerde bulunmuştu. 

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar