Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66684.89
3.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3506.2
2.42%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.42
4.68%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.1
3.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Celsius İflas Bayrağını Çekti, Sektör Endişeli!

Kripto para borç verme şirketi Celsius, Bölüm 11 iflas ilanında bulundu ve 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında varlık beyan etti.

Clock
Paylaş
Celsius İflas Bayrağını Çekti, Sektör Endişeli!

Korkulan gün geldi çattı ve kripto para borç verme şirketi Celsius, Bölüm 11 iflas ilanında bulundu.

Firma, Bölüm 11 dilekçesine göre, tahmini yükümlülüklerde eşit miktarda 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında varlık beyan etti.

Celsius dilekçesinde 100.000’den fazla alacaklı olduğunu belirtti. Dilekçede, Pharos USD Fund SP ve Pharos Fund SP, yaklaşık 81 milyon dolarlık teminatsız taleple en büyük teminatsız alacaklısı olarak gösteriliyor. Diğer olarak adlandırılmış alacaklılar arasında ICB Solutions, Caen Group LLC, Alameda Research, B2C2 ve Covario AG’yi içeriyor.

728×90 muhabbit - Celsius İflas Bayrağını Çekti, Sektör Endişeli!300x250 muhabbit - Celsius İflas Bayrağını Çekti, Sektör Endişeli!

Celsius yaptığı açıklamada, “elinde 167 milyon dolar nakit bulunduğunu ve bu rakamın yeniden yapılanma sürecinde belirli operasyonları desteklemek için bol miktarda likidite sağlayacağını” söyledi.

Firma, Kirkland & Ellis LLP tarafından temsil ediliyor. Dilekçe kapsamında toplamda sekiz Celsius kuruluşu için iflas başvurusunda bulunuluyor.

2017 yılında Alex Mashinsky ve Daniel Leon tarafından kurulan Celsius, perakende yatırımcılara yönelik “bankanızı açın” sloganı ile yola çıktı ve kripto varlıklar üzerinde cazip getiriler sundu. 2021 senesinde merkezini Londra’dan New Jersey’e taşıyan şirket, 10 milyar dolardan fazla varlığı yönetecek denli büyümüş ve 1,7 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaşmıştı.

Ancak, tüm bu başarıya rağmen 2022’ye damgasını vuran kripto para piyasası düşüşü Celsius’u iflas ettirdi. 12 Haziran 2022’de şirket müşterilerin para çekme ve transfer gibi işlemlerini dondurdu.

Celsius’un avukatları bir süredir şirketin Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunması için bastırıyordu. Şirketin yöneticileri ise ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmaya çalışıyordu. Bunun yerine firma, uygulama kullanıcılarından bir destek gösterisi talep etti ve böylece en azından psikolojik savaşı kazanmayı hedefledi. Gerginliğin sürdüğü bu süreçte, Wall Street Journal 10 Temmuz 2022’de Celsius’un hukuk danışmanlarını değiştirdiğini bildirdi.

Bölüm 11 iflası, bir şirketin bir yandan borçlu taraflara karşı yükümlülüklerini yerine getirirken, bir yandan da faaliyetlerine devam etmesine imkan tanıyor. Bu süreç genellikle alacaklılar tarafından onaylanacak ve bir hukuk ekibi tarafından denetlenecek bir yeniden yapılanma planı kapsamında yürütülüyor.

Haziran 2022’de para çekme işlemlerinin durdurulmasından bu yana, Celsius’un sıkıntıları katlanarak arttı. Özellikle ABD’deki devlet yetkililerinin şirketin ticari faaliyetlerini araştırmak için hazırlandığı haberi şirketi ciddi anlamda sarstı. Geçtiğimiz günlerde Vermont Mali Düzenleme Departmanı, Celsius’un müşteri fonlarının güvenliği konusundaki beyanlarının “doğru olmadığını” ifade etti ve şirketi perakende yatırımcılara kripto para faizli hesaplar sunarak “kayıtsız menkul kıymet teklifi” yapmakla suçladı.

Celsius’un mali durumu, şirketi kurtarma potansiyeli olan yatırımcılarda bir endişe yarattı. Kripto para borsası FTX’in Haziran 2022’de firma ile bir anlaşma yapmayı planladığı ortaya çıkmış, ancak şirket bilançosunda 2 milyar dolarlık bir boşluğun ortaya çıkmasıyla beraber anlaşmadan çekilmişti. 

Mashinsky yaptığı açıklamada, “Bu, topluluğumuz ve şirketimiz için olabilecek en doğru karar” dedi. 

“Celsius’u bu süreçte yönetecek güçlü ve deneyimli bir ekibimiz var. İleride bir gün Celsius’un tarihine baktığımızda, bunu kararlılık ve güvenle hareket etmenin topluma hizmet ettiği ve şirketin geleceğini güçlendirdiği belirleyici bir an olarak göreceğimizden eminim.”

celsius 1200x600 - Celsius İflas Bayrağını Çekti, Sektör Endişeli!
Celsius

Celsius Madencilik Birimi de İflasını Duyurdu

Celsius Network’ün Mart 2022’de halka açılma planlarını duyuran madencilik birimi, ana şirketiyle birlikte New York Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesi’nde Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulundu.

Başı ekonomik problemlerle belada olan borç verenin madencilik birimi, Mart ayında şirketi halka açmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gizli bir S-1 taslak kaydı sunduğunu duyurmuştu. O dönemde halka açık çoğu kripto para madenciliği şirketinin hisseleri, piyasa satışlarıyla doğru orantılı olarak düşüyordu.

Hala devam eden ayı piyasasıyla beraber madenciler işletme maliyetlerini ödemek için çıkarılan Bitcoin’lerini satmak zorunda kaldılar. Bazı endüstri katılımcıları, borç kriziyle karşı karşıya kaldıkça bu durumdan kurtulmak için birçok madencinin birleşme ve satın almalara yönelmesini bekledi. Celsius Mining’in iflas başvurusunun madencilik sektöründeki yatırımcı duyarlılığında bir başka darbe etkisi yaratması ise oldukça muhtemel.

Madencilik biriminin halka arz sürecine aşina olan isimlere göre, ana şirket müşterilerin para çekme işlemlerini durdurup iflasla karşı karşıya kalırken, yatırımcılar dava açma riskini aşamadıkları için Celsius Mining’in halka arz sürecini başarılı bir alternatif olarak değerlendirmedi. 

Birim, halka arzın dağılması durumunda madenciyi kurtaracak potansiyel “kurtarma finansmanını” ararken de benzer bir yatırımcı hissiyatıyla karşı karşıya kaldı.

İlginizi çekebilir: Zor Günler Geçiren Celsius Şirketinden, Yeni Bir Hamle Geldi!

Celsius Mining, yatırım ve borç verme yoluyla sektörde aktif olmanın yanı sıra borç verdiği madencilere ev sahipliği de yapıyor. Mart ayında, Bitcoin (BTC) madencisi Mawson (MIGI), Celsius Mining ile 100 megavatlık bir ortak yerleşim ve 20 milyon dolarlık borç anlaşması imzaladı.

2021 senesinde Celsius Mining, Kuzey Amerika’daki Bitcoin madencilik operasyonları için toplam 500 milyon dolar yatırım yaptığını belirtmişti.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar