Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67086.01
-3.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3728.5
0.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.54
-5.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $589.1
-3.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

Cem Karaca NFT’si Satıştan Kaldırıldı!

Cem Karaca NFT’sine yönelik davada karar çıktı.

Clock
Paylaş
Cem Karaca NFT’si Satıştan Kaldırıldı!

NFT dünyasına ilgi gün geçtikçe artarken birçok ünlünün portresinden esinlenerek oluşturulan NFT’ler de popüler NFT pazar yerlerinde oldukça ilgi görüyor.

Hatırlayacağınız üzere ressam Yiğit Mohaç Yücel Anadolu rock müziğinin unutulmaz ismi olan Cem Karaca’nın akıllara kazınmış bir portresini NFT formatına getirerek OpenSea platformu üzerinden satışa sunmuştu. Fakat bu duruma oğlu Emrah Karaca’dan tepki gelmişti.

728×90 muhabbit - Cem Karaca NFT’si Satıştan Kaldırıldı!300x250 muhabbit - Cem Karaca NFT’si Satıştan Kaldırıldı!

Emrah Karaca bu durumla ilgili yasal yollara başvurup, babasının fotoğrafından esinlenerek oluşturulan bu NFT’nin satışının durdurulması ve babasının kişilik haklarına karşı gerçekleşen ihlallerin giderilmesi için İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Cem Karaca’nın NFT portesini çizen ressam Yiğit Mohaç Yücel ise konuyla ilişkili olarak şu açıklamalarda bulunmuştu:

 “Cem Karaca, bu toprakların yetiştirdiği en değerli sanatçılardan biri olup, onun sembolize ettiği duruşun, onu tanıma fırsatı olmayan genç nesil tarafından algılanması adına bir saygı duruşu görevi gören “özgün ve çağdaş” bir sanat eseridir. Şunun altını çizmek isterim ki; özgün sanat evrensel bir konudur. Konu hakkında itiraz yapıldığında, hukukun doğru kararı vereceğinden herhangi bir şüphem yoktur.”

Yiğit Mohaç Yücel

Mahkemeden Sonuç Çıktı!

NFT - Cem Karaca NFT’si Satıştan Kaldırıldı!
NFT

Ve söz konusu bu davadan karar çıktı. Mahkeme, Yücel’in NFT olarak satışa çıkarılan portresinin Cem Karaca’nın fotoğrafından esinildiğine ve portresinin ticarileştirildiğine bu sebeple de Fikri Mülkiyet Hakları Kanunu’na aykırı olduğu sonucuna vardı. Dava sonucu üzerine mahkeme, Cem Karaca’nın portresinin izinsiz kullanıldığı internet sitelerine erişimin ve NFT portresinin satışının engellenmesine karar verdi.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar