Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65418.49
-1.90%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3503.36
-2.40%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.05
-6.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597
-2.15%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chainalysis: Ethereum, Artan Kazanç Miktarı İle Bitcoin’i Geride Bıraktı!

Blockchain analitik firması Chainalysis, kripto paralar hakkında rapor yayımladı.

Clock
Paylaş
Chainalysis: Ethereum, Artan Kazanç Miktarı İle Bitcoin’i Geride Bıraktı!

Blockchain analitik firması Chainalysis kısa süre önce yayımladığı bir raporda, kripto paraların yıllara göre kullanımındaki değişimini gösteren ayrıntılara yer verdi.

Raporda, Chainalysis’in izlediği tüm kripto para birimlerinde, yatırımcıların, 2020’de 32,5 milyar dolar olan toplam kazancının 2021 yılına gelindiğinde 162,7 milyar dolara çıktığı belirtildi.

728×90 muhabbit - Chainalysis: Ethereum, Artan Kazanç Miktarı İle Bitcoin'i Geride Bıraktı!300x250 muhabbit - Chainalysis: Ethereum, Artan Kazanç Miktarı İle Bitcoin'i Geride Bıraktı!

ABD’li yatırımcılar, toplam kazanç miktarının yaklaşık %29’unu oluşturan 47 milyar dolar net kâr ile listede en büyük paya sahip ülke konumunda yer alıyor. Bu ülkeyi, yılın başlarında kripto para yatırımlarına karşı duruşları ile bilinen İngiltere izliyor. Ardından, Almanya, Japonya ve Bitcoin madenciliğine getirdiği yasaklarla gündemden düşmeyen Çin, listenin ön sıralarında kendisine yer buluyor.

Listede üst sıralarda kendisine yer bulan bir başka ülke ise Türkiye oldu. Türkiye, GSYİH’de 2,7 trilyon dolar ile 11. sırada yer alıyor, ancak 4.6 milyar doları geçen kripto para kazançlarına göre ise altıncı sırada yer alıyor.

kripto para 516x600 - Chainalysis: Ethereum, Artan Kazanç Miktarı İle Bitcoin'i Geride Bıraktı!

Ethereum Kazançları Bitcoin’i Geride Bıraktı

Rapora göre, kazançların büyük bir çoğunluğu, Bitcoin ve Ethereum işlemlerinden elde edildi. Ancak dikkat çeken bir detay Ethereum‘a ait kazançların, Bitcoin’i küresel olarak geride bırakması oldu. Buna neden olarak ise şirket, DeFi protokollerinin çoğunun Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmesini gösteriyor. Çünkü bu protokollerde ana para birimi olarak Ethereum kullanılıyor.

“DeFi protokollerinin çoğu Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildiğinden ve Ethereum’u birincil para birimi olarak kullandığından, bunun DeFi’ın 2021’deki yükselişinin bir sonucu olarak Ethereum için artan talebi yansıttığına inanıyoruz.”

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Raporda ayrıca, blockchain işlemlerinin doğal olarak coğrafi bilgi içermemesi nedeniyle zincir üzerindeki verileri ülkelere göre ayırmanın zor olduğu belirtildi. Açıklanan verilerin ise Chainalysis’in işlem verilerine ve web trafiği bilgilerine dayandığı açıklandı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar