Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68753.66
1.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3876.27
0.58%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.21
0.98%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603
0.80%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chainalysis: “Kripto Para Dolandırıcılarının Elde Ettiği Gelirler Önemli Ölçüde Düştü”

Şirket, kripto para dolandırıcılığı gelirinin %46 oranında düştüğünü belirtiyor.

Clock
Paylaş
Chainalysis: “Kripto Para Dolandırıcılarının Elde Ettiği Gelirler Önemli Ölçüde Düştü”

Blockchain veri analitiği şirketi Chainalysis, kısa süre önce yayımladığı bir raporda, kripto para dolandırıcılık faaliyetlerine ait bilgilere yer verdi.

Chainalysis’e göre, kripto para dolandırıcılığından elde edilen gelir 2022 yılında %46 oranında düştü. Bu durumu mevcut piyasa koşullarına bağlayan şirket şu açıklamada bulundu:

728×90 muhabbit - Chainalysis: "Kripto Para Dolandırıcılarının Elde Ettiği Gelirler Önemli Ölçüde Düştü"300x250 muhabbit - Chainalysis: "Kripto Para Dolandırıcılarının Elde Ettiği Gelirler Önemli Ölçüde Düştü"

“Kripto para birimi fiyatları düştüğünde dolandırıcılık performansı kötüleşme eğiliminde olduğundan, bu düşüşün çoğunu piyasa koşullarına bağlıyoruz.”

2022 yılına göre, kripto para dolandırıcılığı gelirlerinin önemli ölçüde düştüğünü belirten şirket, önceki yıl 10,9 milyar dolar olan gelirlerin, 5.9 milyar dolara düştüğünü belirtti.

Chainalysis tarafından yayımlanan raporda, çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinin izlendiği ve bunlara ait verilerin paylaşıldığı belirtiliyor. Bu dolandırıcılık faaliyetleri arasında ise kimlik avı dolandırıcılığı, yatırım dolandırıcılıkları ve NFT dolandırıcılıkları yer alıyor.

Elde edilen miktarların “alt sınırda bir tahmin” olduğunu belirten Chainalysis, daha fazla araştırma yapıldığında ve dolandırıcılarla ilişkili daha fazla adres belirlendiğinde, gerçek miktarın artacağını açıkladı. 

Dolandırıcılık faaliyetleri konusunda resmi kurumların, yatırımcıları sık sık uyardığını belirten firma, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), kripto para dolandırıcılığı hakkında yaptığı uyarılara özellikle değiniyor. Hatta 2022 yılının kasım ayında, ABD yetkililerinin, dolandırıcılar tarafından kullanılan yedi alana el koyduğu belirtiliyor.

1 - Chainalysis: "Kripto Para Dolandırıcılarının Elde Ettiği Gelirler Önemli Ölçüde Düştü"
2017 – 2022 yılları arası yıllık kripto para dolandırıcılığı geliri. Kaynak: Chainalysis.

Dolandırıcıların Gelirleri Fiyatla Orantılı Bir şekilde Düştü

Chainalysis, kripto para dolandırıcılığı yapanların gelirinde yaşanan düşüşü son zamanlardaki fiyat düşüşlerine bağlıyor.

“Dolandırıcılık performansı, kripto para birimi fiyatları düşüşe geçtiğinde kötüleşme eğiliminde olduğundan, bu düşüşün çoğunu piyasa koşullarına bağlıyoruz. Yıl boyunca dolandırıcılık geliri, Bitcoin fiyatıyla neredeyse mükemmel bir şekilde benzerlik gösteriyor.”

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar