Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60456.42
5.84%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3274.61
0.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.35
-2.02%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $406.3
2.83%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus Muhabbit Özel Röportajı

Son zamanların popüler projesi Chiliz, Muhabbit Özel röportajı

Clock
Paylaş
Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus Muhabbit Özel Röportajı

Nispeten genç bir proje olmasına rağmen Chiliz‘ in piyasadaki en ilgi çekici projelerden biri olduğunu söylesek kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Ayı piyasasının ortasında doğmasına rağmen büyük futbol külüpleriyle hatta son olarak günümüzün en popüler sektörlerinden biri olan bir espor kulübü ile partnerlik imzaladılar.

Binance BannerBinance Banner

Alex’e sektörün dışındaki insanlara blockchain hakkında farkındalık yarattığı ve röportaj teklifimizi kabul ettiği için topluluk adına teşekkür etmek istiyoruz.

Muhabbit: Bize biraz kendinizden ve blockchain ile yollarınızın nasıl kesiştiğinizden bahseder misiniz ?

Alex Dreyfus: Taraftarların etkileşimini artırmak için bir kripto para birimi oluşturma fikri benim Global Poker Ligindeki zamanlarıma dayanıyor…
O zaman bunun taraftarların arasında da etkileşimi arttıracak büyük bir fırsat olduğunu fark ettim. GPL ve onun yanında diğer büyük spor kulüpleri ve kulüplerin taraftarlarının da faydalanabileceği olduğu bir sistemdi.

Blockchain’i seçmemizin nedeni ise çok açık. Şeffaflık. Böylece taraftar oylarını takip edebiliyor Ayrıca taraftarlar bu modelde token sahibi (her kulübün kendi tokeni) de olabiliyor. Bu taraftarların sahiplenme duygusuna da hitap etmemize izin veriyor.

Muhabbit: Chiliz ve Socios adında iki projeniz var. Kullanıcılar arasında bir farkındalık oluşturmak için bu iki projenin kullanım alanlarından bahsetmeniz mümkün mü ?

Alex Dreyfus: Socios.com Taraftarların tokenlarını oylamalarda kullanıp ödül kazanabileceği blockchain tabanlı bir etkileşim uygulamasıdır. Şu anda taraftar tokenları sadece Socios.com’dan alınmaktadır. Yakın zamanda dünyanın ilk spor ve eğlence trading platformu olan Chiliz.net’i kullanıma açacağız. Bu platform aracılığıyla da kullanıcılar taraftar tokenlarını al sat yapabilecekler.

Chiliz.net heyecan verici çünkü taraftar tokenlarının fiyatı ilgili token’in partnerinin haberleriyle belirlenmeye başlayacak. Örneğin Juventus yeni bir süperstarla sözleşme imzaladığında ya da hali hazırda Galatasaray’ın yıldız oyuncularından bir tanesi sözleşmesini uzattığında token fiyatı değişkenlik gösterebilir.

Muhabbit: Kullanım alanlarından bahsetmişken Chiliz aslında blockchain projeleri arasında pek bulunmayan bir şey yaptı. Gerçek bir kullanım alanına sahip olarak Kripto paraların aslında kullanışlı bir şey olabileceğini gösterdi (ironi). Siz kripto paraların kullanım alanları ve daha iyi bir çözümü olduğunu iddia eden binlerce kripto para ile kitlelere ulaşabileceğimizi düşünüyor musunuz?

“Yıl sonu Hedefimiz1 Milyon Taraftarın Socios.com Kullanması”

Alex Dreyfus: Başka projelerin kullanım alanları ve uzun vadeli sürdürülebilirlikleri hakkında yorum yapmam doğru olmaz ama şunu söyleyebilirim ki ekosistemde gerçekten faydalı kullanım alanları artıyor. Bunlardan bir tanesinin eşiği aşıp kitlelere ulaşması an meselesi.

Ben gerçekten kitlelere ulaşma potansiyeline sahip bu projenin $CHZ olabileceğini düşünüyorum. Çünkü bizim dışımızda bu denli büyük markalarla partnerliğe sahip başka bir proje yok. 2020 sonuna kadar 50 tane uluslararası partner hedefimiz var.

Hala daha eğitime ihtiyaç olmasına rağmen, taraftarlar takımlarıyla daha fazla ve yeni yollarla etkileşime girmek istiyor ve açıkcası biz bunu sağlayabiliriz. Bir yandan eğitim konusuna odaklanırken diğer yandan Sohbet, Al-Sat ve Oyunları da uygulamamıza ekleyip taraftarların adaptasyonunu hızlandırmayı hedefliyoruz.

Muhabbit: İlk olarak futbol kulüpleriyle başladınız daha sonra bir e-spor deviyle anlaştınız. Hatta kriketle ilgili bile planlarınız olduğunu biliyoruz. Ben bir NBA izleyicisi olduğum için bunu da sormak istiyorum. Basketbol ve spesifik olarak NBA hakkında planlarınız var mı ?

Alex Dreyfus: Kısa bir süre önce, ABD’deki en MLB, NBA ve NFL gibi büyük organizasyonlarda çalışan devasa bir küresel spor pazarlama ajansı olan Lagardere Sports ile ortaklık kurduk

Bu ortaklık bize bir çok kapıyı açtı diyebilirim. Ortaklıklarla ilgilenen ekibimiz çok sıkı çalışıyor ve her gün bir çok büyük markarların hisse sahipleriyle görüşmeler yapıyorlar. Daha önce de söylediğim üzere yıl sonunda 50 partnerliğe ulaşacağız ve bunların bazıları Amerikan markaları olacak.

Muhabbit: Kripto paralar Asya’da yaygın olarak biliniyor ve kullanılıyor. Kalbinin Asya’da attığını söyleyebiliriz, Chiliz / Socios’un Asya’da henüz bir partneliği yok. Asya ülkeleri için herhangi bir planınız var mı ?

Alex Dreyfus: Elbette. Bilhassa Güney Kore’de nüfuz sahibi olduğumuzu söyleyebilirim. Bizim için gelecekteki kilit stratejik ve marka ortaklıkları üzerinde çalışan bir arkadaşımızın da katkısı büyük. En çok etkileşim aldığımız $ CHZ topluluğumuz da Japonya topluluğumuz diyebilirim, bu yüzden doğal orada da çok güçlü ortaklıklar kurmak istiyoruz. Asya’da çok sayıda potansiyel ortakla konuştuk. Mesela Hindistan’daki IPL kriket liginden kişilerle ve hatta Güney Kore’de K-POP! ile ilgili ilgili bağlantılarımız oldu. Her alakalı fırsatı araştırıyoruz.

Muhabbit: Türkiye’de futbol gerçekten çok büyük. Galatasaray (ve bu röportajı yapan Altuğ) sayesinde herkes Chiliz’in futbol kulübü ortaklıklarını zaten biliyordu. Yine de Türk futbol camiasının burada sağlam çizgileri var. Yani Galatasaray ile bir ortaklık kurdunuz ve bu Fenerbahçe taraftarlarının (benim gibi) kalbini kırabilir. Partnerlerinizi seçerken kulüplerin bu tür enteresan ilişkiler örüntüsünü düşünüyor musunuz?

Alex Dreyfus: Socios.com, bir kulübün taraftarlarını diğerine tercih etmez. Taraftarlar istedikleri takdirde uygulama üzerinden yalnızca kulüpleriyle etkileşim kurabilecekleri Fan Tokenları oluşturuyoruz. Tabii ki – birden fazla takımı takip eden ve bu nedenle farklı ortaklarımızın Fan tokenlarını kullanmak isteyebilecek genç nesil kullanıcılarımız da var. Mesele şu ki, Socios.com taraftarların etkileşimini arttırmak için burada.Sosyal Medya nasıl insanları birbirine bağladıysa Socios.com da her kulüp partnerini kendi taraftar kitleleriyle birleştirecek.

Kulüpler oylamaya karar veriyorlar ve taraftarıyla nasıl etkileşim kurmak istediklerini seçiyorlar, biz onlara bunu yapmaları için bir platform sağlıyoruz. Ayrıca, daha fazla özellik de sunacağız. ısmarlama oyunlar, Taraftar Token sahipleri için chat grupları ve daha önce de belirtildiği gibi Alım-Satım platformu.

Başlangıçta Galatasaray, Barcelona, ​​Paris Saint-Germain ve Juventus gibi büyük kulüplerle ortaklık kurduk çünkü dünyanın her yerinde devasa hayran kitlesine sahip oldukları ve bunlar küresel markalar olduğu için bize sağlıklı bir şekilde büyümemiz gereken güvenilirliği ve tanınırlığı sağlıyorlar. 5 hatta 10 yıllık bir yolculuğun başlangıcındayız – ve uygulamada sadece Türkiye’den değil, küresel futboldan, diğer spor sektörlerinden ve eğlenceden çok daha fazla takımımız olacak.

Muhabbit: Türkiye için yeni planlarınız var mı ? Size “Ne zaman Feneri göreceğiz diye sormuyorum (ama yanıtlamaktan çekinmeyin 🙂 ). Mesela E-Spor’da ülkemizde futbola taş çıkaracak kadar büyüdü. Türk projeleriyle daha fazla ortaklıklar beklemeli miyiz ?

Alex Dreyfus: Türkiye bir çok açıdan bizim için mükemmel bir pazar. Çünkü futbol tutkusunun yanı sıra yeni tekonolojileri ve blokchainin bilinirliği de Avrupa’nın geri kalanından daha hızlı ilerliyor. Çok net bir şey söyleyemesem de Marka partnerlik ekibimiz dünyadan ve Türkiye’den potansiyel ortaklarımızla devamlı temas halinde.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar