Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62774.07
1.61%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3038.15
0.09%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.41
0.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.2
2.52%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin, Dijital Yuan’ı 2022 Kış Olimpiyatlarında Kullanacak!

Çin, dijital yuan’ını test ettiği pilot bölgeleri genişletiyor.

Clock
Paylaş
Çin, Dijital Yuan’ı 2022 Kış Olimpiyatlarında Kullanacak!

Çin Halk Bankası, dijital para birimini Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarında kullanmayı planlıyor.

Reuters’ın bir haberine göre, PBoC para politikası departmanı başkanı Sun Guefeng, bankanın dijital para biriminin piyasaya sürülmesi için bir zaman çizelgesi olmadığını söyledi. Bununla birlikte, Sun’ın açıklamasına göre, PBoC, uluslararası spor etkinlikleri sırasında kullanmayı planladıkları için, muhtemelen 2022 Kış Olimpiyat oyunları öncesinde piyasaya sunulacak gibi görünüyor.

728×90 muhabbit - Çin, Dijital Yuan'ı 2022 Kış Olimpiyatlarında Kullanacak!300x250 muhabbit - Çin, Dijital Yuan'ı 2022 Kış Olimpiyatlarında Kullanacak!

Haberler, Çin’i dijital Yuan için pilot bölgeleri artırmasıyla birlikte geldi. Şu anda Çin Merkez Bankası, Shenzen, Suzhou, Xiongan ve Chengdu’da dijital para biriminin denemelerini yapıyor.

Ayrıca görünüşe göre banka, Pekin, Tianjin, Hebei ve Hong Kong’un Körfez Bölgesi gibi bölgelerde de pilot testlere başlamayı planladığı bildirildi.

Bankadan yapılan son resmi açıklamalara göre, yetkililer dijital Yuan’ı yalnızca küçük perakende işlemler için test ettiklerini belirttiler. 24 Ağustos tarihinde Global Times’ın hazırladığı bir habere göre, bazı Çinli internet kullanıcıları, Shenzen’deki bir kişinin gayrimenkul satışı sonrasında büyük miktarda dijital yuan aldığını iddia etti. Renmin Üniversitesi’nden yardımcı doçent Wang Peng konu hakkında şunları söyledi:

Şu anki aşamada, testin birincil amacı, dijital para biriminin ileminin sorunsuz ve güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak. Ayrıca DCEP’in merkez bankasından finans kurumlarına nasıl dağıtılacağını belirlemek istiyoruz. Perakende satışlarında yapılan denemeler başarılı olursa, büyük işlem senaryolarını da görebiliriz.

Ayrıca merkez bankası, dijital para biriminin banknotlara dönüştürülemeyeceğine dair söylentileri yalanladı. Banka, dijital yuan’ın 1:1 oranında banknotlara dönüştürülebileceğini söyledi.

Çin’in dijital para birimi hakkında, para biriminin lansmanı ve kullanım durumları hakkında kesin bir şey söylemek için çok az bilgi var. Fakat bankanın dijital yuanı piyasaya sürmek için çok hızlı bir biçimde çalışma yaptığı çok açık.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar