Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68709.09
1.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3866.89
0.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.22
1.17%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.1
0.85%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin Hükümet Kanalından Halkı Caydırma Yayınları!

Çin hükümeti yayın organlarından kripto para pazarına eleştiri yağmuru geldi.

Clock
Paylaş
Çin Hükümet Kanalından Halkı Caydırma Yayınları!

Çin’de sular durulmuyor. Bir süredir kripto para ticaretinin ve madenciliğinin yasaklanmasından bahsedilen ülkede, hükümetin yayın organları kripto para marketini eleştiren bir dizi yayın yaptı.

Çin’in devlet kanalı Xinhua Haber Ajansı ve Çin Merkez Televizyonu’nda kripto para yatırımcılarını ilgilendiren bir dizi yayın gerçekleştirildi. Yayınlarda kripto para piyasasında “çok yaygın” olarak nitelendirdikleri piyasa manipülasyonuna değinildi.

Hükümet yayın organı Xinhua, finansal olarak güvenliğini sağlamak için halkın riskli ve volatilitesi yüksek kripto para piyasalarından uzak durmasını tavsiye etse de, devletin kripto para ticaretini yasa dışı olarak görmemesi gerektiğini de kabul ediyor.

Ayrıca Xinhua raporunda Bitcoin gibi sanal paraların alınıp satılabilen sanal varlık olarak kabul edilmesi hâlinde halkın kendi riskleri altında ticaret yapma özgürlüğü olacağı yer alıyordu.

Bununla birlikte raporda kripto paraların bir gecede insanları zengin edebileceği şeklindeki pazarlamalarla yatırımcı çeken proje veyahut platformların ifşa edilmeye devam edeceği yer alıyordu.

Çin Devlet Televizyonu Çarşamba günkü yayınında, Blockchain’de token çıkartmanın kolaylığından bahsetti. Bu kolaylığın da bilinçsiz yatırımcıları dolandırmak için kullanıldığını öne sürdü. Yatırımcıları bilinçlendirmek adına da bir video yayınladı.

728×90 muhabbit - Çin Hükümet Kanalından Halkı Caydırma Yayınları!300x250 muhabbit - Çin Hükümet Kanalından Halkı Caydırma Yayınları!

Çin Hükümeti, Halkı Caydırmaya Çalışıyor!

Hükümetin kripto para konusundaki ikilemleri medya kuruluşlarına da yansımış durumda. Şu anda hükümetin yayın organlarından yapılan yayınların Çin halkını kripto para ticaretinden caydırmak için hazırlandığı düşünülmekte.

Yatırımcıların kripto varlıkları satın almasını, satmasını veyahut elinde tutmasını direkt olarak suç olarak gören bir yasa mevcut değil. Ancak hükümet, halkın kripto paralar ile içli dışlı olmasını engellemek amacıyla aracı hizmetleri engelledi.

Çin Halk Bankası, 2017 yılında dönüm noktası niteliğinde bir politika değişikliği yapmıştı. Yerel finans kurumlarının ve bankacılık dışı ödeme sağlayıcılarının müşterilerine kripto varlıklar ile ilgili hizmet vermeyi durdurmalarını emretmişti. 2017 yılından beri kripto para yatırımcıları OTC’lere güveniyorlardı ancak 2020 yılının sonunda bu durum daha karmaşık ve riskli bir hâle geldi. Geçtiğimiz günlerde de Çin’de “yine” bir kripto para yasaklanması konusu gündeme geldi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar