Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65260.42
1.20%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3153.65
4.29%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.57
10.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565.2
1.64%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin Hükümeti, Terra Olayından Sonra Kripto Paralar İçin Daha Katı Kurallar Getirebilir!

Çin hükümeti, Terra tarafında yaşanan LUNA ve UST çöküşünden sonra stablecoinlere yönelik daha fazla önlem alabilir

Clock
Paylaş
Çin Hükümeti, Terra Olayından Sonra Kripto Paralar İçin Daha Katı Kurallar Getirebilir!

Economic Daily medya kuruluşuna göre, Çin hükümeti, Terra tarafında yaşanan LUNA ve UST çöküşünden sonra stablecoinlere yönelik daha fazla önlem alabilir.

Economic Daily, Çin devletine ait medya kuruluşu olarak biliniyor. Çin hükümeti, Terra ekosisteminin yerle bir olmasından sonra kripto para birimleri ve stablecoinler için yeni kurallar getirebilir.

728×90 muhabbit - Çin Hükümeti, Terra Olayından Sonra Kripto Paralar İçin Daha Katı Kurallar Getirebilir!300x250 muhabbit - Çin Hükümeti, Terra Olayından Sonra Kripto Paralar İçin Daha Katı Kurallar Getirebilir!

31 Mayıs 2022 tarihinde yayımlanan makale, Algoritmik bir stablecoin olan TerraUSD’nin (UST) nasıl çalıştığını, bununla birlikte LUNA ve UST’nin nasıl çöktüğü detaylı bir şekilde ele aldı.

Muhabir Li Hualin, konu hakkında şunları söyledi:

Çin, kripto para işlemlerinde yaşanan spekülasyonlardan etkilenmemek bir çok yasak getirdi ve risklerden kaçındı. Bu durumdan birçok borsa platformu kötü etkilendi. Birçok ülke Terra olayından sonra stablecoinler için yeni düzenlemeler hazırlamaya başladı. Yakın gelecekte Çin, regülasyon tarafındaki eksikliklerini tamamlayacak ve kripto para spekülasyonu, yasa dışı finansal faaliyetler ve suç faaliyetleri için kullanılan alanı en aza indirgemeye çalışacak. Bununla birlikte Çin’in, stablecoinler için de farklı düzenlemeler getireceğini düşünüyorum.

Çin hükümeti, 2017 yılından itibaren kripto paralarla alakalı farklı yasalar çıkarıyor. Seneler geçtikçe Çin’in kripto paralara olan bakışı daha da sertleşiyor. Çin hükümeti, birden fazla kurumu, kripto paralara yatırım yapma konusunda uyardı ve ülke içinde yapılması yasak olan kripto para madenciliği üzerinde büyük bir baskı kurdu.

Çin merkezli kripto para muhabiri Colin Wu, konu hakkında şunları söyledi:

Kurumlar, yasalardan dolayı kripto para hizmeti veremiyor. Çin’de kurumların ve işletmelerin kripto para işlemleri yapması veya satın alması tamamen yasaklandı. Ancak normal kullanıcıların kripto para kullanmasını yasaklanmadı. Bir vatandaş olarak; kripto paraları satın almak, satmak ve saklamakta herhangi bir yasak görünmüyor.

2022 Mayıs ayında Şanghay mahkemesi, Bitcoin’in (BTC) sanal mülk tanımını karşıladığını açıkladı ve Bitcoin’in yasalara ve düzenlemelere tabi olduğunu tespit etti.

cin madenciligi yasakladi muhabbit - Çin Hükümeti, Terra Olayından Sonra Kripto Paralar İçin Daha Katı Kurallar Getirebilir!

Vatandaşlar, Çin’de Yasak Olan Kripto Paralara Nasıl Ulaşıyor?

Yatırımcıların, kripto paraya sahip olmak için en fazla tercih ettiği yöntemin VPN olduğunu söyleyebiliriz. Son kısıtlamaların ardından kripto paralarla işlem yapan kullanıcılar, tüm faaliyetlerini kolay bir şekilde halletmek için offshore kripto para borsalarını veya eşler arası (P2P) platformları kullanmaya başladı.

Colin Wu, Çin hükümetinin Tether için daha fazla kısıtlama getirebileceğinden bahsetti. Wu, Tether’in tamamen yasaklanmasının bile ihtimaller dahilinde olduğunu söyledi.

Terra 2.0 Blockchain Başlatıldı!

TerraForm Labs; LUNA 2.0’ı piyasaya sürmeden önce yaptığı duyuruda, yeni blok zincirinin ilk sürümle hiçbir geçmişi olmayacağını belirtmişti. Yeni blok zinciri, blok 0’dan başlayan bir genesis blok zincirine dayalı olarak oluşturuldu.

LUNA’nın yeni blok zinciriyle devam etme kararı, topluluk üyeleri tarafından yapılan bir oylama sonucunda 25 Mayıs’ta resmen ilan edildi.

Topluluğun büyük kısmı Terra ekibinin önerdiği LUNA 2.0 için bir destek verdi. Oylama sonucunda yeni blok zincirine geçiş kararı alındı. LUNA 2.0, 28 Mayıs Cumartesi saat 06:00 GMT civarında airdrop başladıktan sonra başlatıldı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar