Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52109.33
1.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2995.05
2.79%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.22
-1.16%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $353.7
0.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin Mahkemelerinde Kripto Para Yatırımları Korunuyor Mu Korunmuyor Mu Çelişkisi!

Kripto varlıklara yapılan yatırımlar Çin yasalarıyla korunuyor mu yoksa korunmuyor mu?

Clock
Paylaş
Çin Mahkemelerinde Kripto Para Yatırımları Korunuyor Mu Korunmuyor Mu Çelişkisi!

Çin kripto para konusunda oldukça çelişkili günler geçiriyor. Özellikle kripto para madenciliğine karşı katı kararlarıyla gündeme gelen Çin, madencilik baskılarının yanı sıra yargı mercilerindeki çelişki ile kafaları karıştırdı.

Shandong eyaletinin yüksek mahkemesi dün 2017 yılından beri süren bir “sözleşme anlaşmazlığı” davasında bir karar verdi. Kararda kripto para yatırımının Çin yasaları tarafından korunmadığı ibaresi yer alıyordu. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Şangay’daki bir mahkemede de tam tersi yönde bir karar alınmıştı.

Binance BannerBinance Banner

Karar, Önceki Kararlara Ters Düşmekte!

Genel olarak bakıldığında Çin’deki diğer mahkemeler, dijital varlıkların sanal mülk veyahut emtia olarak korunduğu yönünde bir karar vermekte. Shandong eyaletinde verilen bu karar, diğer eyaletlerin kararı ile ters düşmekte.

Mali açıdan diğer eyaletlere göre daha serbest olan Şangay’daki bir mahkeme, geçtiğimiz hafta kripto varlıkların sanal mülk olarak korunduğunu yönünde bir karar vermişti. Çin Yüksek Mahkemesi geçtiğimiz yıl sanal para birimleri için daha fazla koruma çağrısında bulunmuştu.

Davanın İç Yüzü!

Shandong’da görülen davada, “Ma” olarak tanımlanan davacı, 2017 yılında token’lara yatırım yapmaları için 3 sanığa 70.000 yuan (veriliş zamanında 10.500 dolara tekabül etmekteydi.) verdi. Kısa bir süre sonra, Çinli yetkililer Yuan kullanarak kripto para alım satımı yapılmasını yasakladı. Ma’nın parası da kilitlendi.

Shandong Yüksek Mahkemesi, Çin Halk Bankası’nın yanı sıra menkul kıymetler, bankacılık, siber uzay ve diğer düzenleyicilerden gelen bildirimlerin, kripto varlıklardan olan token’lara yatırım yapmanın yasa dışı olduğunu açıkça söylediğini ifade etti. Çin Medeni Kanunu’na göre, davacı kanunu ihlal ediyordu ve bu nedenle davalılardan parasını geri alamamıştı.

Alt mahkeme kararlarını yineleyen Shandong Mahkemesi, kripto varlıkların yetkili bir para otoritesi tarafından verilen yasal bir para birimi olmadığını ve bu nedenle diğer para birimleri gibi yasal statüsüne sahip olmadığını söyledi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar