Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66630.85
3.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3499
2.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.3
3.74%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.1
3.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Çin Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Tasarımını Tamamladı

Çin merkez bankası digital yuan hakkında son gelişmeler

Clock
Paylaş
Çin Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Tasarımını Tamamladı

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), dijital para biriminin “üst düzey” tasarımının tamamlandığını açıkladı.
Çin kaynaklı haber sitesi JRJ.com ve Blockcrypto tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, merkez banasının Dijital Yuan hakkında son gelişmeleri paylaştığı bilgisi aktarıldı. Çin merkez bankası yeni bir raporda “üst düzey tasarım, standart formülasyon, işlevsel araştırma ve geliştirmelerin” tamamlandığını bildirdi.

728×90 muhabbit - Çin Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Tasarımını Tamamladı300x250 muhabbit - Çin Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Tasarımını Tamamladı

Blockchain China’dan başka bir yerel rapora göre, POBC dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, sonraki adımların istikrar, güvenlik ve kontrol ilkelerini takip etmek olduğunu söyledi. Merkez bankasının geçtiğimiz haftaki açıklamasında, dijital para biriminin “sorunsuz ilerlediği” belirtilmişti.
Dijital Yuan’ın piyasaya sürüleceği tarih henüz bilinmiyor. Merkez bankası buna rağmen “2020’de yasal dijital para birimlerinin gelişimini sürekli ilerletmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Çin’in dijital para birimi ile ilgili çalışmalar 2014’ten beri devam ediyor. PBoC, son zamanlarda beklenen Dijital Yuan’ın ilk önce ticari bankalara dağıtılacağını, ardından kullanıcıların ve işletmelerin bu ticari bankalarda dijital cüzdan oluşturarak Çin’in merkez bankasının dijital para biriminden faydalanabileceklerini vurguladı

Aktarılan bir diğer bilgi ise pilot dijital para biriminin kullanılacağı ilk şehirlerin Shenzhen ve Suzhou olarak belirlenmesi oldu. PBOC’in, Çin Devlet Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Bankası, Çin İnşaat Bankası ve Çin Ziraat Bankası, Çin Telekom, Çin Mobil ve Çin Unicom – devlete ait yedi ticari banka ve telekom ile ortaklık kurduğu da gelen bilgiler arasında.


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar