Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53308
3.87%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3149.47
3.83%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.92
5.90%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.2
3.81%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin’deki Gıda Dağıtım Şirketi CBDC Test Çalışmalarına Katıldı!

CBDC testlerine katılan şirketler aracılığıyla Çin’de dijital yuan’ın benimsenmesi hedefleniyor.

Clock
Paylaş
Çin’deki Gıda Dağıtım Şirketi CBDC Test Çalışmalarına Katıldı!

Çin’deki gıda dağıtım şirketi Meituan, CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) kullanımını ödemelerine entegre eden son teknoloji şirketi oldu.

Meituan kullanıcıları artık dijital yuan (e-CNY) cüzdanlarını hizmet uygulamalarına bağlayabilecek. Ayrıca insanlar otel, taksi ve restoranlarda ödeme yapmak için de e-CNY kullanabilecek.

Binance BannerBinance Banner

Meituan yemek uygulamasında 2021 yılında 660 milyon işlem kaydı görülüyor. Dijital yuan (e-CNY) ödemelerinin uygulamaya entegre edilmesi, hükümetin CBDC’i daha geniş bir şekilde test etmesi için yararlı olacak.

Çin yemek uygulaması
Çin’deki yemek uygulaması

Çin’deki Büyük Şirketler CBDC Testine Katılıyor

Çin’deki büyük teknoloji şirketleri WeChat ve JD.com, son birkaç ay içinde e-CNY’nin toplu perakende testlerine katıldı. Çin, CBDC geliştirme çalışmalarını aslında 2019’da tamamladı. Ancak yetkililer son iki yıldır CBDC’nin perakende pazarında kullanımını kapsamlı olarak test etmeye devam ediyor.

CBDC test uygulaması ilk olarak devlet çalışanları için bir seyahat sübvansiyonu olarak başlamıştı. Daha sonra ülkedeki insanlar ve birçok işletmeyi dahil edecek şekilde genişledi. e-CNY lansmanı için tam olarak net bir tarih yok. Fakat birçok kişi son zamanlarda artan test çalışmalarını göz önünde bulundurarak, CBCD’nin 4 Şubat’taki kış olimpiyatlarına yetiştirilmek istendiğini düşünüyor.

e-CNY Cüzdanlarını Etkinleştiren 10 Milyon İşletmeci Var!

Ayrıca PBOC’nin finansal piyasalar departmanı müdürü Zou Lan, e-CNY’deki kümülatif işlemlerin yaklaşık 87.57 milyar yuan’a (13.68 milyar $) ulaştığını açıkladı.

Zou Lan, Ekim 2021’in sonunda Çin’de dijital yuan cüzdanlarını etkinleştiren yaklaşık 10 milyon işletme sahibinin olduğunu da sözlerine ekledi.

CBDC geliştirme çalışmaları 2014’den itibaren devam eden Çin hükümeti, kripto paralara ve kripto para madenciliğine savaş açmasıyla tanınıyor. Buna rağmen yine de Çin, CBDC çalışmalarında en üstün gayreti gösteren ülke oldu diyebiliriz.

CBDC Çalışmalarını Test Aşamasına Getiren Diğer Ükeler

Şimdiye kadar CBDC geliştirme çalışmalarını başlatan 91 ülkeden test aşamasına sadece Çin, Güney Kore, İsviçre ve Fransa gibi ülkeler ulaştı.

ABD’de ise hala bu konu ile ilgili tartışmalar sürüyor. Milletvekilleri CBDC’nin olumlu ve olumsuz yanlarını araştırmaya ve incelemeye yönelik çalışmalara devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde FED, uzun süredir beklenen CBDC raporunu kamuoyu ile paylaşmıştı. İlginizi çekiyorsa buradan tıklayarak okuyabilirsiniz: Fed Beklenen CBDC Raporunu Açıkladı

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar