Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64659.7
0.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3098.2
0.68%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.46
3.40%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $564.7
1.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin’in Özerk Bir Bölgesinde Kripto Para Madenciliği Tesisleri Kapatılabilir!

Çin’in İç Moğolistan bölgesinde kripto para madenciliği faaliyetlerini durduracak bir tasarı yürürlüğe girebilir.

Clock
Paylaş
Çin’in Özerk Bir Bölgesinde Kripto Para Madenciliği Tesisleri Kapatılabilir!

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özerk bölge olan İç Moğolistan’ın (Inner Mongolia) Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu veyahut NDRC enerji verimliliği konusunda yeni bir adım atıyor. Enerji verimliliği hedeflerini karşılamaya çalışan İç Moğolistan, tüm kripto para birimi madenciliği faaliyetlerine son verecek bir taslak öneriyle geliyor.

Teklifte kripto para madenciliğiyle birlikte çelik, kok kömürü ve metanol üretimi gibi büyük miktarlarda enerji tüketen endüstrilerdeki yeni projelere verilen önemin de arka plana atılması planlanıyor. Ayrıca taslak öneride çelik, ferro alaşımı, kok kömürü, grafit elektrot ve kömürle çalışan eski teknolojiye sahip enerji sektörlerinde yer alan küçük firmalara da 2022 sonuna kadar kapanmaları için süre verileceği yer alıyordu.

25 Şubat’ta yayınlanan taslak öneride, 2021 yılı Nisan ayı sonuna kadar “kripto para madenciliği projelerini kapsamlı bir şekilde kapatmayı” öneriliyor. Ayrıca NDRC yetkilisi, bölgedeki yeni kripto para madenciliği projelerine katı bir yasak olması gerektiğini öneriyor. NDRC, 3 Mart 2021 tarihine kadar taslak öneri hakkında kamuoyunun geri bildirimini toplayacak.

Reuters’ın ayrıntılı raporuna göre İç Moğolistan, Pekin’in enerji tüketimi ve enerji yoğunluğu incelemesi kapsamında 2019 yılında enerji tasarrufu hedeflerini karşılayamayan 30 bölgesinden yalnızca biriydi.

Yeni enerji kontrol önerisinin bir parçası olarak İç Moğolistan, enerji tüketimindeki büyümesini 2021 yılında yaklaşık 5 milyon ton standart kömür eşdeğeri ile sınırlamayı hedefliyor. Yetkililer ayrıca enerji yoğunluğunu yani ekonomik büyüme birimi başına tüketilen enerji miktarını 2020 yılı seviyelerine göre yaklaşık %3 oranında azaltmayı planlıyor. 2016 ve 2019 arasında, bölgedeki enerji yoğunluğu %9,5 oranında artarken toplam enerji tüketiminin ise yaklaşık 65 milyon ton artış gösterdiği bildirildi.

İç Moğolistan, düşük elektrik fiyatları nedeniyle kripto para madencileri için popüler bir yer hâline gelmişti. Ancak bu popülarite yetkililer tarafından hoş karşılanmamış olmalı ki sadece 2020 yılında kripto para madenciliğinin yasaklanacağı konusunda birçok açıklama yapılmıştı.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

728×90 muhabbit - Çin'in Özerk Bir Bölgesinde Kripto Para Madenciliği Tesisleri Kapatılabilir!300x250 muhabbit - Çin'in Özerk Bir Bölgesinde Kripto Para Madenciliği Tesisleri Kapatılabilir!


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar