Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66968
-0.12%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3453.2
-1.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.99
2.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.1
-1.28%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin’in Dijital Parası Dijital Yuan Beta Sürüme Geçti

Çin’in dijital para serüveni hız kesmeden devam ediyor.

Clock
Paylaş
Çin’in Dijital Parası Dijital Yuan Beta Sürüme Geçti

Çin’in merkez bankası olan People’s Bank of China, (PBoC) dijital para projesini (CBDC) de barındıran bir test uygulaması yayınladı.

Yayınlanan uygulama ise Çin Tarım Bankası (Agricultural Bank of China) tarafından geliştirilmiş. Her ne kadar ülkemizden erişimi olmasa da uygulama buradaki link üzerinden indirilebilmekte.

728×90 muhabbit - Çin'in Dijital Parası Dijital Yuan Beta Sürüme Geçti300x250 muhabbit - Çin'in Dijital Parası Dijital Yuan Beta Sürüme Geçti

Uygulama ile birlikte 7 farklı özellik de aktive edilmiş görünüyor. Mobil cihazlar üzerinden dijital para alım-satımı, cüzdan yönetimi, işlem takibi, yeni cüzdan ekleme gibi özellikler kullanılabilmekte.

app - Çin'in Dijital Parası Dijital Yuan Beta Sürüme Geçti

Herkese açık olan link bir süre sonra devre dışı bırakılmış gibi görünüyor. Yaplan açıklamaya göre ise uygulama tam sürümde değil. Bu sebeple halka açık durumda da değil. Beta sürümün sadece belirli bir kitle tarafından kullanılacağını belirten yetkililer, sadece “whitelist”te adı olan kişilerin uygulama üzerinden hesap oluşturabileceğini belirtmekte.Konu ile ilgili olarak TheBlock da hesap oluşturmaya çalışmış fakat “whitelist” uyarısı almış durumda.

Edinilen bilgilere göre uygulama sadece Shenzhen, Xiong’An, Chengdu ve Suzhou şehirlerinde aktif olacak. Bu 4 şehir ise Çin Tarım Bankası’nın en aktif kullanıldığı şehirler arasında.

PBoC Test İçin 7 Ortak Açıklamıştı

Aralık 2019’da People’s Bank of China, dijital para birimini (CBDC) test etmek için 4 banka ve üç telekom şirketi ile ortaklık kurmuştu. Çin Tarım Bankası da pilot programa dahil edilen bankalardan birisiydi. 2020’nin 2’inci çeyreği ile birlikte çalışmalara hız verilmiş gibi görünüyor.

Geçirdiğimiz zorlu coronavirus sürecinde dijital para birimi çalışmaları büyük önem barındırmakta. Uzun zamandır takip ettiğimiz çalışmaların sonunda artık beta sürümde olsa bile bir ürün görmek sevindirici. Nakit paranın coronavirüsün yayılması için uygun ortam yaratmasının yanında yeni iddialara göre, kredi kartlarının da yüzeyinde vürüsü fazlasıyla tuttuğuna dair yeni tespitler ortaya çıkarken, dijital para testlerinin başladığını görmek bazıları için sevindirici olabilir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar