Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52299
0.96%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3007.86
1.94%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.45
-2.53%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $354.6
0.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Çinli Bitcoin Madencileri İskandinav Bölgesine Yöneliyor!

İskandinav bölgesindeki madencilik faaliyetlerinde artış görülmeye başladı.

Clock
Paylaş
Çinli Bitcoin Madencileri İskandinav Bölgesine Yöneliyor!

Bitcoin madencilik pazarı, yakın zaman sonra büyük bir değişimin içine girmeye hazırlanıyor.

İsveç Boden‘de bir veri merkezi işleten Hong Kong merkezli Genesis Mining’in operasyon müdürü Philip Salter, yakın zaman önce Bloomberg’e yaptığı açıklamada, madencilerin Çin’den İskandinav ülkelerine, örneğin İsveç ve Norveç’e taşınmaya başladığını açıkladı. Bu durumu yeni gelişen endüstride en büyük gelişmelerden biri olarak tanımlayan Salter şu ifadelere yer verdi:

Binance BannerBinance Banner

“Batı ülkeleri madencilik yarışında öne geçti. Şu anda küresel hashrate yarışında hüküm süren Çin’in aksine batı ülkeleri daha güvenli ve daha istikrarlı görünüyor.”

Şirketin Boden tabanlı veri merkezinin karlılığının, tarihsel olarak yağışlı hava ve devam eden Bitcoin rallisi nedeniyle üç kattan fazla arttığını söyleyen Salter ayrıca şu açıklamayı yaptı:  

“Hiç kâr etmediğimiz zamanlar oldu, ancak geçen yıl kârlılığımız üç kattan fazla arttı.”

Bloomberg’de yer alan açıklamalarda, Bitcoin yatırımcıları daha fazla istikrar ve kritik güvenlik istedikçe, Çin’deki madencilik faaliyetlerinden, İsveç ve Norveç gibi kuzey ülkelerinde madenciliğe çok önemli bir stratejik geçiş olduğu bildiriliyor.

Haberde ayrıca Norveç’in, Uluslararası Enerji Ajansı’ndaki 30 üye ülke arasında geçtiğimiz yıl endüstriyel kullanıcılar için en düşük elektrik fiyatlarına sahip olduğu da belirtiliyor. Norveçli analist Tor Reier Lilleholt, Norveç’teki ucuz elektrik ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bu fiyatların, dünyada bulunabilecek en düşük fiyatlar olduğunu söylüyor. Dolayısıyla madencilerin kârlılık oranlarının artacağını da belirtiliyor.  

İskandinav bölgesinde madencilik faaliyetleri yürütmenin temel faydaları düşünüldüğünde elektriğin çoğunlukla yeşil enerjiye dayanması nedeniyle, devam eden değişimin Bitcoin madenciliğiyle bağlantılı CO2 emisyon miktarının önemli ölçüde azaltacağı düşünülüyor.  

Bu durumun, kripto para birimlerine yönelen birçok kurumsal yatırımcı için giderek daha önemli hale geldiği ve son fiyat artışının arkasındaki ana faktörlerden biri olduğu belirtiliyor.

Hakimiyet Hâlâ Çin’de

Bilindiği üzere, hâlihazırda kripto para madenciliğinin yaklaşık yüzde 65’i Çin’de yoğunlaşmış durumda. Bu da Çin hükümetinin bu protokoller üzerinde kontrol sahibi olmak için gereken çoğunluğa sahip olduğu ve işlemleri etkin bir şekilde engelleyebileceği veya manipüle edebileceğini gözler önüne seriyor.

Yaşanan bu son gelişmeler göz önüne alındığında madencilerin yakın zaman sonra taşınma ile ilgili yapacağı hamleler ile Çin‘in bu alandaki hakimiyeti de düşecek gibi görünüyor.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar