Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68649.5
1.21%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3870.99
0.53%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.47
1.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.4
0.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

Çinli İnternet Devi, NFT Platformlarından Birini Kapattı!

Ülkedeki yerel haber ajansından gelen bilgilere göre, yavaşlama süreci ilk olarak mayıs ayında başladı.

Clock
Paylaş
Çinli İnternet Devi, NFT Platformlarından Birini Kapattı!

Çinli internet devi Tencent, Çin hükümetinin regresif para politikaları yüzünden NFT platformlarından birini kapattığını duyurdu.

Çin’deki büyük şirketlerden Tencent, 1 Temmuz’da NFT platformlarından birini kapattı. Ancak diğeri de ayakta kalmak için mücadele ediyor. Ülkedeki yerel haber ajansından gelen bilgilere göre, yavaşlama süreci ilk olarak mayıs ayında başladı. Teknoloji devi, mayıs ayının son haftasında NFT platformunu yönetmekten sorumlu olan önemli ve kilit yöneticileri transfer etti. Temmuz ayının ilk haftasında ise Tencent News uygulamasından dijital tahsilat bölümünü tamamen kaldırdı.

728×90 muhabbit - Çinli İnternet Devi, NFT Platformlarından Birini Kapattı!300x250 muhabbit - Çinli İnternet Devi, NFT Platformlarından Birini Kapattı!

Satışlardaki yavaşlamanın ve Tencent’in dijital tahsilat platformunun kapatılmasının nedeni olarak, alıcıların satın aldıktan sonra NFT’lerini özel işlemlerde satmalarını yasaklayan kusurlu hükümet politikası gösteriliyor. Bir diğer neden ise bu alanda bir pazarın olmaması… Bu sorunlar dijital koleksiyon ürünlerinden kâr etme şansını ortadan tamamen kaldırıyor.

Tencent NFT Muhabit2 1200x600 - Çinli İnternet Devi, NFT Platformlarından Birini Kapattı!

NFT’ler, Tencent ve Alibaba gibi birkaç teknoloji devinin ilgi göstermesi ve hatta kendi dijital koleksiyon platformlarını başlatmasıyla beraber bu yılın başlarında Çin’de çok fazla rağbet gördü. Ancak, popülaritesinin artmasıyla birlikte NFT’lerle ilişkili dolandırıcılıklara karşı yatırımcıları uyaran hükümetin de dikkatini çekmiş oldu.

2022 Mart ayında, Weibo ve WeChat gibi birkaç Çinli sosyal medya devi, hükümetin baskısından korkan dijital tahsilat platformlarıyla ilişkili hesapları kaldırmaya başladı. Haziran ayında Alibaba bir NFT platformu başlattı ancak kısa süre sonra internetten bununla ilgili duyurularını kaldırdı.

İlginizi çekebilir: Çin’in En Büyük Sosyal Medya Platformu WeChat, Kripto Paralarla İlgili Yasaklama Getirdi!

Çin’de Henüz NFT Yasağı Yok, Ancak Hükümet Uyarılarda Bulunuyor!

Çin hükümeti, ülkede her türlü kripto para işlemini yasakladığı için, kripto para karşıtı tavrıyla biliniyor. Ancak NFT’lere karşı ülkede henüz doğrudan bir yasak yok. Yine de büyük işletmeler ve teknoloji devleri, hükümetin katı eylemlerinden çekindiği için temkinli davranıyorlar.

Çin merkezli bir Twitter kullanıcısı olan Wu Blockchain, vatandaşların NFT’lerini el atından ikincil piyasalarda satmaya devam ettiğini, ancak Alibaba ve Tencent gibi büyük teknoloji firmalarının bunu yapamayacağını söyledi.

Çin’deki kripto para ticareti yasağı, kripto para madenciliği yasağı ve ardından da NFT’lere karşı uyarılara rağmen, Çinli traderlar her zaman katı düzenleyici baskıları atlamanın bir yolunu buldular. Örneğin geçen yıl ülkedeki kripto para madenciliği yasağının ardından Çin’deki Bitcoin madencilerinin payı yüzde 60’tan sıfıra düşmüştü. Ancak gelen son verilere göre, Çin’in yeniden ikinci sıraya tırmandığını ve madencilerin hükümet tarafından alınan katı önlemlere rağmen bir yol bulduklarını görüyoruz. Yine benzer bir şekilde, ülkedeki NFT platformlarının sayısı da dört ayda tam beş kat arttı.

Daha Fazla NFT Haberleri için: NFT Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar