Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64037.2
-3.63%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3138.72
-9.21%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.88
-10.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $559.9
-4.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Yağmur Sezonunun Geciktiği İçin Enerji Sorunu Yaşanıyor!

Bölgede enerji talebi sürekli artmasına rağmen, yağmur yağmaması sebebiyle hidroelektrik santralleri enerji talebini karşılayamıyor.

Clock
Paylaş
Yağmur Sezonunun Geciktiği İçin Enerji Sorunu Yaşanıyor!

Çin’in Sichuan kentine bulunan bazı madenciler enerji problemleri sebebiyle cihazları kapatmak durumunda kaldı.

18 Mayıs’ta yapılan yerel yönetim açıklamalarına göre Mayıs ayı itibariyle bölgedeki elekrik talebi yüzde 22 artmış durumda. Fakat bu artış ile aynı zamanda nehirlerdeki akışın da yüzde 20 civarında azalması sebebiyle hidroelektrik santralleri gerekli elektrik ihtiyacını karşılayamaz durumda.

728×90 muhabbit - Yağmur Sezonunun Geciktiği İçin Enerji Sorunu Yaşanıyor!300x250 muhabbit - Yağmur Sezonunun Geciktiği İçin Enerji Sorunu Yaşanıyor!

Bu noktada yüksek elektrik harcayan işletmelerin operasyonlarının izlenmesi de resmi olmayan ağızdan dillendirilmiş görünüyor.

Yüksek elektrik tüketen işletmeler tabirinin içinde direkt olarak madencilik çiftlikleri sözü geçmese de, bölgede yüksek elektrik kullanımı yapan işletmelerin madencilik yaptığı herkes tarafından bilinmekte.

Bölgedeki bazı madencilik operasyonları normalde Mayıs ayında başlaması gereken yağmur sezonun bu sene geciktiğini, bu durumun ise hidroelektrik santrallerini direkt olarak etkilediğini belirtmekte.

Yüksek sıcaklık sebebiyle şehir halkının daha çok elektrik talep etmeye başlamasıyla madencilik için kullanılan,santrallerden gelen elektrik arzının bir kısmının halkın kullanımına yönlendirildiği de açıklanmış durumda.

Madenci çiftliklerinin bir kısmı yaklaşık üç gündür güç kesintisi yaşamakta. Bazı madenciler ise sadece geceleri madencilik yapabiliyor.

2019 yılında yine aynı sezonda madenciler, benzer sıkıntılar yaşamıştı. Yağmur sezonun ilk ayında hiç yağmur yağmazken, diğer aylarda ise şiddetli fırtınalar çıkmış, bazı çiftlikler önemli fiziksel zarara uğramıştı.

Hidroelektrik Santralleri Yerel Yönetim ile Madencilerin Arasını Yumuşattı

Hidroelektrik santralleri için tüketim bölgeleri oluşturulması ile birlikte yerel yönetimlerin madencilere karşı olan tutumu pozitif anlamda değişmişti.

Bahsedilen tüketim bölgeleri madencilik endüstrisinin gelişmesi adına çok önemli bir katkıda bulunsa da vergi kaçırma ve kaçak madencilik için de önemli bir fırsat doğurmuş durumda.

Mayıs ayının başlarında Sichuan’da kaçak bir madenci çiftliği Vergi ve Çevre Koruma Kurumu tarafından tespit edilmiş ve cihazlara el koyarak çiftliği kapatmıştı. Çiflik sahipleri ise kaçak madencilik sebebiyle 10 milyon Yuan (1.4 Milyon $) ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar