Muhabbit

CipherTrace: 2020 Yılında Çoğu Suç Faaliyeti DeFi’da Oldu!

Şirket en fazla hack olayının DeFi’da olduğunu belirtti.

CipherTrace

CipherTrace

Kripto para birimi araştırma şirketi CipherTrace yakın zaman önce yayımlamış olduğu bir raporda, geçtiğimiz yıl kripto para sektöründe meydana gelen suçların sayısında bir düşüş olduğunu belirtti.

Raporda belirtilen açıklamalara göre, 2020 yılında kripto para birimleriyle ilgili suç oranları düşüş göstermesine rağmen, merkezi olmayan finans (DeFi) alanında yaşanan hack olayları ve suç faaliyetleri dikkat çekecek düzeyde ön plana çıktı.

CipherTrace merkezi borsalara yönelik saldırılardan kaynaklanan hırsızlıkların, bu finans kurumlarının olgunlaşmaya ve daha güçlü güvenlik önlemleri almaya başlaması ile azalmaya devam ettiğini söylüyor.

Konu ile ilgili olarak Reuters’ta yayımlanan bir habere göre, kripto para piyasasında yaşanan suç faaliyetlerinden meydana gelen zararlar, önceki yıla göre, 2020 yılında yüzde 57 oranında düşüş gösterdi. Kripto para piyasası 2019 yılında yaklaşık 4,5 milyar dolar kaybetti; ancak bu miktar 2020 yılında 1.9 milyar dolara düştü.  CipherTrace bu durumun sektörde yer alan birçok platformun saldırıları veya korsanlığı önlemek için güvenlik sistemlerini güçlendirmesine bağlıyor.  

Hatırlanacağı üzere yakın zaman önce Blockchain analiz şirketi Chainalysis, bu konuya benzer bir rapor yayımlamıştı. Raporda 2020 yılında kripto para birimi suç faaliyetlerinin, tüm suç faaliyetleri işlem hacminin % 2’sini yani yaklaşık olarak 21,4 milyar dolarlık transferleri temsil ettiği 2019 yılına kıyasla işlem hacminde % 0,34’e (10 milyar dolar) düştüğü gösterilmişti. Ancak fidye yazılımı saldırılarından kaynaklanan yasadışı işlemlerin ise yüzde 311 arttığı bildirilmişti.

Son olarak konu ile ilgili açıklama yapan CipherTrace’in CEO’su Dave Jevans, DeFi platformlarının, merkezileştirilmiş borsaların ve bankaların karşılaştığı geleneksel düzenleyici uygulama rejimlerinden etkilenmediğini belirtti. Buna örnek olarak ise, DeFi platformlarının genellikle müşteri doğrulaması veya kara para aklamayı önleme işlemi yapması gerekmediğinden, para taşımak ve aklamak için ideal yerler olarak görüldüğünü dile getirdi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version