Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66759.98
-1.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3492
-0.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.16
-4.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.4
-0.91%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Coinbase, Bitcoin’in Altına Yaklaştığını Düşünüyor!

Mayıs ayından Nisan ayına kadar kaymış durumda olan Bitcoin Halving’ine az bir zaman kala Coinbase, Bitcoin’den dijital altın olarak bahsetti.

Clock
Paylaş
Coinbase, Bitcoin’in Altına Yaklaştığını Düşünüyor!

Coinbase, Bitcoin altına yaklaşıyor düşüncesinde. Mayıs ayından Nisan ayına kadar kaymış durumda olan Bitcoin Halving’ine az bir zaman kala Coinbase, Bitcoin’den dijital altın olarak bahsetti. 7 Şubat’ta Twitter’da bir flood yayınlandı. Bu floodda Coinbase, halving ile beraber Bitcoin ödüllerinde bir azalmaya gidilecek olmasının Bitcoin’i dijital altına daha da yaklaştıracak bir hareket olarak nitelendirdi.

728×90 muhabbit - Coinbase, Bitcoin'in Altına Yaklaştığını Düşünüyor!300x250 muhabbit - Coinbase, Bitcoin'in Altına Yaklaştığını Düşünüyor!

Altın Dolar İlişkisi

Abd Doları-Altın Standardı 1971 yılında bozuldu. Bu tarihten önce Abd Hükümeti elindeki altın rezervi kadar dolar basabiliyordu. Bu durum 1971 yılında değiştirildi. Bu değişiklikle beraber altın, dolar karşısında 4000% değer kazanarak büyük bir yükseliş gösterdi. Altın, göreceli olarak arzı yada bulunabilirliği sınırlı bir maden olarak diğer metal cinslerinden ayrılır. Bu nedenle değeri diğerlerine göre daha fazladır.

Sayısız teknolojik avantajıyla Bitcoin, dijital çağda altın karışısında bile önemli bir değer taşıma aracı.

Bitcoin’de aynı altın gibi arzı sınırlı ve belirli bir düzen içerisinde çıkarılacak şekilde tasarlanmıştır. Proof of Work algoritması sayesinde bir anda yada kısa bir sürede yüklü miktarda Bitcoin elde etmek imkansızdır. Her blokta kazanılacak Bitcoin miktarı önceden belirlenmiştir. Ve çıkarılacak miktar her dört yılda bir azalmaktadır. İlk 4 yılda blok ödülleri 50 BTC idi. Sonrasında 25’e düşen ödül miktarı 2016 yılından beri her blokta 12.5’tir. Bu sayı Önümüzdeki Nisan ayında gerçekleşmesi planlanan halving ile 6.25′ düşecek. Bu da aslında blok başına Bitcoin arzında yarı yarıya bir azalma demek. Önümüzdeki dört yılda geçtiğimiz dört yılın yarısı kadar Bitcoin çıkarılabilecek. Yüzdesel olarak bakıldığında ise de, yıllık Bitcoin arzı 1.7%’ye düşmüş olacak.

Stock-to Flow (S2F), toplam arz üzerindeki yeni arz oranının ölçüsü olarak tanımlanabilir. Gerçekleşecek halving ile de Bitcoin arzı S2F’e göre altınla eşit olacak. Bu noktada Coinbase, altın ile Bitcoin’in birbirine daha çok benzeyeceğinin altını çiziyor.

Talep aynı kalırken arzı arttırırsanız değer kaybı oluşur. Fakat talep aynı kalsa bile arzda bir azalma gerçekleşirse bu ister istemez fiyata yansır.

Halving ile gelecek Bitcoin arzındaki azalmanın, Bitcoin fiyatlamasına nasıl bir etki göstereceğini hep birlikte göreceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar