Muhabbit

Coinbase Müşteri Verilerini İngiltere Vergi Dairesi ile Paylaştı!

Coinbase, müşteri bilgilerinin bir kısmını İngiliz vergi dairesi ile paylaşacak!

Vergi Dairesi

Coinbase, müşteri verilerini İngiliz vergi dairesi, Majesteleri’nin Vergi ve Gümrük Dairesi (HMRC) ile paylaşacak!

Bu paylaşım durumu, 2019/20 vergi yılında 5.000 £ değerinden fazla kripto para alan Birleşik Krallık vatandaşlarını kapsıyor.

Coinbase, 2 Ekim’de Birleşik Krallık kullanıcılarına hesap bilgilerini HMRC ile paylaşacağını bildiren bir e-posta gönderdi. Borsa, vergi dairesinin başlangıçta 2017 yılına kadar uzanan tüm Birleşik Krallık müşterileri ile ilgili kayıtları istediğini, ancak vergi dairesinin isteğini daha sonra “kapsamı daraltılmış ve revize edilmiş bir plan” ile sonuçlandırdıklarını açıkladı.

Revize edilmiş plan, 2019/20 vergi yılında bir Birleşik Krallık vatandaşının Coinbase hesabına 5.000 £’dan daha fazla para ile dijital varlık satın alması durumunda ifşa edilmesini gerektirmekte.

Coinbase, HMRC talebinin İngiltere’deki müşterilerinin %3’ünden azını etkileyeceğini söylüyor. Coinbase borsasının bir sözcüsü, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

Bu talepler, finansal hizmet şirketleri için gayet olağan durumlardır. HMRC ile yaptığımız bir dizi olumlu görüşme ile daha sınırlı bir açıklama planı üzerine anlaşma sağladık.

Bir HMRC sözcüsü, yetkili makamın “vergi sisteminin bütünlüğünü iyileştirmek ve kazançlarını beyan etmeyenleri belirlemek” için çeşitli kaynaklardan düzenli bir şekilde bilgi topladığını belirtti.

Raporda, müşteri bilgileri taleplerinin eToro ve Cex.io gibi diğer kripto platformlarına da gönderildiği bildirildi.

Yeni Zelanda’da ülkenin vergi kurumu olan Yurt İçi Gelir Dairesi (IRD), kripto şirketlerinden müşterilerinin kişisel bilgilerini, kripto para varlıklarını ve sahip oldukları varlıkların türlerini açıklamalarını istiyor.

ABD’de Milli Gelir Servisi’de (IRS) işlemlerini doğru bir şekilde rapor etmeyen kripto yatırımcılarına uyarı yazısı göndermekte.

Vergi dairelerinin kripto para borsaları üzerinde kurdukları bu baskı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir uygulama gerekli mi?

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version