Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59082.02
4.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3324.86
2.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.77
0.89%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $412.2
3.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

CoinMarketCap Şaşırtmaya Devam Ediyor!

Clock
Paylaş
CoinMarketCap Şaşırtmaya Devam Ediyor!

CoinMarketCap Binance tarafından satın alındığı günden beri metriğindeki değişikliklerle gündeme geliyor. Metrik sistemini yine değiştiren CoinMarketCap BitMEX borsasını 175. sırada sıraladı.

Binance tarafından satın alımı yapıldığından beri çeşitli metrik değişiklikleri yaşayan CoinMarketCap, Binance’ı ilk sıraya taşımıştı. En son metrik değişikliği de “Güven Faktörü” adı altında gerçekleşti. Son metrik değişimi sonrası güncellemede kullanıcılar, popüler türev borsası BitMEX’in 175.sıraya kadar gerilediğini gördü.

Binance BannerBinance Banner

Binance’ı liderliğe taşıyan metrik değişiminden sadece birkaç hafta sonra meydana gelen olayda, CoinMarketCap’in kendi “güven faktörü” sorgulanır oldu. Yeni metriğe göre Binance’ın web trafiği puanı 1000 iken BitMEX’in ki 960, ancak BitMEX’in likidite puanı 0.

CoinMarketCap tarafından şaşırtılan sadece BitMEX de değil, Deribit, Bybit gibi popüler türev borsalar da sırasıyla 177 ve 179. sıradalar. Dikkat çeken bir başka nokta ise FTX’in 74. sırada olması.

Binance’ı liderliğe taşıyan web trafiği metriğinin yine değiştirilerek yeni faktörler ile çıkarılması farklı dezavantajları da gündeme getirdi. Öyle ki yeni sistemde profesyonel API traderlarına sahip borsalar kendilerini büyük bir dezavantaja sahip olarak bulabiliyor.

Binance sonrası CoinMarketCap’e karşı güven kaybı oluşuyor. Güya “güven faktörü” üzerine yenilenmiş sıralaması da ironik bir şekilde CoinMarketCap’e olan güveni zedeliyor. Kripto para yatırımcıları giderek başka bir platform arayışına girmeye başladı bile. Satın alımın amacı Binance’ın total web trafiğini arttırmak olduğu düşünülüyordu. Ancak kimse bu kadar bariz bir şekilde kendilerini 1 numara yapacaklarını ve rakiplerini itibarsızlaştırma adına sıralama kriterlerini kendi lehlerine çekeceklerini düşünmemişti.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar